airbus;Magyarország;Moszkva;bomba;Belgrád;Gripenek;

<p>Képünk illusztráció.</p>

- Bombafenyegetés miatt Gripenek fordítottak vissza egy Moszkvába tartó szerb repülőt

A honvédelmi tárca szerint a magyar légteret használó gép civil volt, Belgrádból érkezett a figyelmeztetés.

Riasztották a Magyar Honvédség légvédelmi készültséget ellátó Gripenjeit március 14-én hétfőn a kora délutáni órákban egy Belgrád-Moszkva útvonalon haladó, szerb lajstromjelű, civil Airbus A-319-es repülőgép miatt – közölte a Honvédelmi Minisztérium. 

A tárca szerint a belgrádi irányítótorony olyan információt közölt a polgári légiirányítással, amely szerint a repülőgép fedélzetén bomba van. A gépet a magyar-szlovák határnál visszafordították.

A NATO déli Egyesített Légi Hadműveleti Központja riasztotta a Magyar Honvédség Gripenjeit, amelyek rövid időn belül azonosították a szerb A-319-es repülőgépet, és biztosították annak kikísérését Magyarország légteréből, Szerbia irányába. A magyar Gripen géppár addig maradt a határmenti légtérben, amíg a visszafordított repülőgép le nem szállt Belgrádban.

Az eset azért is kaphat kiemelt figyelmet, mert – mint arról a Népszava is beszámol –  robbanószerkezet volt azon a Zágrábban lezuhant drónon, amely 40 percig repült a magyar légtérben csütörtökön este, majd Horvátországba repült át, ahol hét perc után lezuhant.

Néhány napon belül már másodszor volt bombariadó egy Moszkvába tartó szerb repülőgépen

A múlt pénteken azt követően kellett a gépnek visszatérnie a belgrádi Nikola Tesla repülőtérre, hogy bejelentés érkezett, miszerint robbanószer van az éppen felszállt utasszállítón. A gépet a leszállást követően átvizsgálták, de nem találtak rajta bombát.

Hétfőn szintén a felszállást követően kapott értesítést a repülőtér, hogy a 125 utassal és a személyzet öt tagjával elindult gépen robbanóanyag található.

A napokban több bírálat is érte Szerbiát, amiért "nyerészkedni" akar az Oroszország ellen bevezetett európai szankciókon, mert miután az európai országok betiltották az Oroszországba tartó repülőjáratokat, az Air Serbia megtöbbszörözte Moszkvába tartó járatai számát.

Az Air Serbia részvényeinek 51 százaléka a szerb állam, 49 százaléka pedig az Egyesült Arab Emírségek Etihad légi közlekedési vállalatának a tulajdonában van.

Az orosz-ukrán háború következményei megmutatják a magyar gazdaság sérülékenységét – hangzik Mihályi Péter közgazdász értékelése. A Budapesti Corvinus Egyetem tanára elhibázottnak tartja a magyar kormány járványkezelését is.