Magyarország;Ukrajna;háború;drón;

<p>A becsapódás helyszíne Zágráb Jarun nevű kerületében</p>

- Kitört a botrány, több mint negyven percen át repült a magyar légtérben egy Ukrajnából indított, Horvátországban becsapódó drón

Három NATO-tagországban sem vették észre, a horvátok Orbán Viktornak is szóltak. A HM péntek délután elismerte: a Magyar Honvédség is érzékelte a drónt.

Vizsgálat indul Horvátországban amiatt a minden valószínűség szerint Ukrajnában indított, Tu-141 típusú felderítő  drón miatt, amely még csütörtök éjjel csapódott be Horvátország fővárosában, Zágrábban, három méter mély krátert hagyva maga után a Jarun-tó mellett. 

Horvát kormányzati közlések szerint – írja az index.hr portál – a felderítő drón a magyar légtéren át érte el Horvátország területét, ahova 700 kilométer per órás sebességgel hatolt be 1300 méteres magasságban. 

Zoran Milanović horvát elnök egy sajtótájékoztatón azt állította, a Tu-141-es 40 percen át repült Magyarország légterében, Horvátországéban kevesebb mint hetet töltött, mielőtt lezuhant volna. Az államfő súlyos incidensnek nevezte, ami történt, de szerinte nem Horvátország volt a célpont, valaki egyszerűen elveszítette az irányítást a felderítő drón felett.

Andrej Plenković horvát miniszterelnök megerősítette, hogy a Tu-141-es Magyarország felől repült be, miután 17 percet román, 48 percet pedig magyar légtérben töltött.

Románia, Magyarország és Horvátország is a NATO tagja.

Az incidensben senki nem sérült meg, de horvát politikai körökben hatalmas felhördülés kíséri az esetet, amely a zágrábi kormány rendkívüli biztonsági ülést hívott össze. Ezen részt vett Mario Banožić védelmi miniszter, Tomo Medved nemzetbiztonsági miniszter, Davor Božinović belügyminiszter, Valentino Franjić, a nemzetbiztonsági tanács vezetője, Daniel Markić, a polgári, és Ivica Kinder, a katonai titkosszolgálat vezetője. Ezzel párhuzamosan Andrej Plenković  a magyar kollégájával, Orbán Viktorral, Zoran Milanovićcsal tárgyalt és értesítette a NATO-t is. Az nem világos, hogy a tárgyalásukra a két kormányfő hogyan kerített sort, de mindketten a franciaországi Versailles-ban vannak az Európai Tanács aktuális csúcstalálkozóján.

Magyar részről egyelőre Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelentkezett az ügyben, egy Facebook-posztban azt írta, Magyarország is vizsgálja a történteket.

Élő hírfolyamában az index.hr azt találgatja, hogy a Tu-141-es egyszerűen rosszul programozták, Ukrajnában ugyanis van egy Jarun nevű város Zsitomir megyében Kijev és Lviv között, amelyet összetéveszthettek a hasonnevű zágrábi kerülettel. 

Az ukránok eközben azt állítják, hogy nem az ő drónjukról van szó. Markijan Lubkivszki volt zágrábi ukrán nagykövet, jelenleg a kijevi védelmi minisztérium államtitkára a horvát állami televízióban, a HRT-ben arra hívta fel a figyelmet, hogy a felderítő drón nem ukrán felségjelzést visel.

Ezzel szemben

az oroszok azt állítják, hogy a Tu-141-es igenis ukrán, Ukrajnában gyártották, Oroszország pedig 1991, vagyis a Szovjetunió szétesése óta nem tartja hadrendben.

Mindettől függetlenül a nagy kérdés nyilvánvalóan az, hogyan repülhetett több mint háromnegyed órán át gyakorlatilag észrevétlenül egy hat tonnányi robotrepülőgép úgy, hogy nem vették észre. Ezt az index.hr kérdésére a horvát légierő egyik visszavonult pilótája, Ivan Selak szégyennek nevezte, ráadásul

Zágrábban végig hallgattak a légvédelmi szirénák,

amiről Damir Trut, a polgári védelem vezetője a portálnak csak annyit mondott, hogy ilyen esetekben nem is szoktak megszólalni.

Hogy miért nem, arra később a horvát légiirányítás, a HKZP adott valamivel érthetőbb magyarázatot, amely szerint a Tu-141-est azért nem észlelték a másodlagos felderítő radarok sem, mert nem volt transzpondere.

Egy péntek délután 2 órakor nyilvánosságra hozott közleményben a NATO elég halványan, de cáfolta, hogy a felderítő drónnak sikerült észrevétlen maradnia, a Vecernji List kérdésére legalábbis azt közölte, hogy az észak-atlanti szervezet integrált lég- és rakétavédelmi védelmi rendszere követte a Tu-141-es útját.

Arra a közlemény nem tér ki, hogy a NATO-központ miért nem szólt az egészről az érintett országoknak.

A Tu-141-es roncsától nem messze két ejtőernyőt is találtak, a területet a horvát rendőrség lezárta. A hatóságok arra kérik az embereket, hogy a roncsokról készült fotókat, felvételeket ne osszák meg az interneten.

A Magyar Honvédség is érzékelte a drónt

A honvédelmi tárca nem sokkal fél 4 előtt kiadott közleményében arról ír, hogy "egy, a légtérben a radarképernyőn időnként érzékelhető repülő tárgyat észlelt a Magyar Honvédség légtérvédelmi szolgálata 2022. március 10-én az éjszakai órákban Magyarország légterében. A repülő eszköz, mint később beigazolódott egy TU-141 típusú drón volt, amelyet az utóbbi időben az elavultsága miatt elsősorban kiképzési légicélként alkalmaztak. Ilyen eszközzel az ukrán, de korábban az orosz hadsereg is rendelkezett."

A közlés kitér arra, hogy a nagy sebességgel közlekedő eszközt már Ukrajna területén is érzékelték. Magyarország légterébe - Románia légterét érintve - Csengernél lépett be. Mindvégig nyomon követve és ellenőrzés alatt tartva, az az ország légteréből távozott - rögzíti a szaktárca.

Ugyanakkor azt is elárulták, hogy "sajnos az éjszakaihoz hasonló esemény pénteken, a déli órákban is történt hazánk légterében, most az észak-keleti országrészben." De "tekintettel az előzményekre, a készültségi szolgálatban lévő Gripenek ellenőrizték az érintett légteret, azonban semmiféle légijárművet ott nem találtak."

Benkő Tibor honvédelmi miniszter és Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Magyar Honvédség parancsnoka is felvette a kapcsolatot horvát partnerével és a szomszédos országok képviselőivel. Az eset körülményeit folyamatosan vizsgálják, az információkat egymással megosztják - teszik hozzá.

Kira Jarmis szerint előbb vagy utóbb, de Putyinnak vége. Az oroszok látják, mi történik hazájukkal, ő pedig önéletrajzi ihletésű börtönregényt írt.