;

NB I;nemzeti együttműködés rendszere;Székesfehérár;Fehérvár;

- Fehérlégvár

A Fehérvár szereplése a nemzeti együttműködési műfutball riasztó emblémáinak egyike.

A Fehérvár szereplése a nemzeti együttműködési műfutball riasztó emblémáinak egyike: az idén hét meccsből hét vereség az NB I-ben. Abban a NER előtt soha nem látott „megyei” bajnokságban, amelyben felcsúti, gyirmóti, kisvárdai, mezőkövesdi, paksi csapat sorakozik. Meg kiesés az NB II-es ETO-val szemben a kupában.

De nem csak a 2022-es csapdájáról van szó.

A fehérvári klub már 2010-ben 300 millió forintot költött játékosvásárlásra. Azóta is úszik a lében, mert e fürdővel kapcsolatban Hofi Géza sem vetette volna fel, hogy „tud úszni?”. Garancsi István, aki 2007-ben lett légvári tulajdonos, félreérthetetlenül leszögezte: „Komoly tervekhez komoly pénz kell.”

Nem tudom, mik voltak a víziók, ám azok nagyjából annyira lehettek összhangban a realitással, amennyire Orbán Viktor elképzelései harmonizáltak a valósággal az akadémiának nevezett felcsúti elemit illetően. Amikor Garancsi a leánykori nevén Videotonnak hívott klub élére lépett, a miniszterelnök azt jövendölte: hét-nyolc éven belül ötven olyan magyar labdarúgó lesz, aki a négy legjobb európai bajnokságban rendszeresen pályára lép. Azóta másfél évtized telt el, és nemhogy ötven ilyen futballista nincs, de túlnyomó többségben csak olyan van, aki – Raduly József bon mot-jával – játékosnak nem, legföljebb pajkosnak nevezhető. A válogatott mindenesetre Guadeloupe-ról és Németországból merített Nego, illetve egy másik Orbán honosításával, most az angol másodosztályból gazdagít egy Styles nevűvel.

A Videoton-Fehérvár 2012-ben és 2018-ban bejutott ugyan az Európa Liga csoportkörébe, de jóval több kudarc érte, mint ahány sikert aratott. Igaz, vezetősége még a blamázst is NER-edménynek igyekezett láttatni. Kovács Zoltán korábbi sportigazgató azt tudta mondani a belgrádi Partizantól az előszezoni selejtezőben idehaza elszenvedett 0-4 után: „Alapvetően a mi együttesünk erősebb náluk, de azt el kell ismerni, hogy a sok kihagyott helyzet és az egyéni hibáink miatt a szerbek megérdemelten jutottak tovább a párharcból.”

„Alapvetően” nyilván a montenegrói Mladost Podgoricánál, a liechtensteini Vaduznál, az örmény Araratnál is erősebb volt a fehérvári csapat, de hiába, a jereváni rádió azt mondta be: az ellenfelét a fővárostól 120 kilométernyire lévő Gjumriban fogadó együttes kiejtette magyar riválisát. Az ismeretlen európai konferencialiga selejtezőjének legelső fordulójában. Ennél gyorsabban csak akkor lehetett volna búcsúzni, ha a Fehérvár bölcsen visszalép. Pedig a ma már újpesti grúz Budu Zivzivadze szerint a Garancsi Kabaréban havi 25 ezer euró (csaknem 10 millió forint) is megkereshető. A semmivel – teszem hozzá halkan.

A jegybevétel viszont hasonlóképpen elenyésző, akár a produkció színvonala: a 14 100 férőhelyes sóstói luxus stadionban az átlag nézőszám 2488, a kihasználtság 17,6 százalékos. A megannyi súlyos zavarral, így önértékelési problémával is küzdő Fiola még a kevés kilátogatóval is összeveszett vasárnap, meghökkentő magánszáma közben játékostársai sem tudták lefogni, majd köpködve távozott, miközben a ferencvárosi tábor azt énekelte: „Fehérvári cigány parasztok, sosem lesztek bajnokok!”

Felemelő kép és hang volt.

A Fehérvár meccseire mégis sikk járni. A díszpáholyba. A klub legfőbb szimbóluma, hogy a VIP-ben együtt vidámkodik Vlagyimir Putyin és Marine Le Pen barátja, a kormányfő, valamint Garancsi, Hernádi Zsolt, Csányi Sándor. Kollégám, Buják Attila – írnám, hogy jó tollú újságíró, de nem sérteném meg – joggal vetette papírra e jelképről: „Vidink erős bástya a magyar futball sáncain.”

Bár a hét gonosz vereség után úgy áll a helyzet, mint Vologya koma háborújával minálunk: a melldöngetés tekintetében érezhető rezsimcsökkenés van.

Közben a futballban folyamatos a süllyedés, a magyar labdarúgás a zsetonzuhatagban is láthatatlan, mintha a támogatók egyike a Balszerencsejáték Zrt. volna. A Fehérvárt a másik állami vállalat, a MOL is patronálja. Ennek elnök-vezérigazgatója, az Interpol körözési listájára is felkerült Hernádi a napokban kijelentette: nem lesznek benzinellátási zavarok. Ez épp annyira stimmel, mint Orbán ötven topligás magyar labdarúgója.

Fehérváron – többek között – Funsho, Kodro, Lednyov, Lüftner, Petrjak, Rus, Sabanov, Stopira, Zulj van. Anonim légió egy vagyonért. A csapatnak nem mondható kompánia a hetedik vereségre és a hetedik helyre jó az irgalmatlanul erős tizenkettes mezőnyben.

Lehet, hogy kell még egy kis kenőolaj, tetszik érteni.

A Red Bull és a Ferrari erősnek tűnik, a Mercedes egyelőre meglepően visszafogott, de a riválisok szerint csak mentális hadviselést folytat.