háború;olaj;oligarchák;Boris Johnson;

- Diktátortól diktátorig

Boris Johnson ellentmondásos közel-keleti körúton keresi az orosz energiabehozatal alternatíváját.  

Szerda reggel az Egyesült Arab Emirátusokba érkezett a brit kormányfő, hogy Abu Dzabiban Mohammed bin Zayed koronaherceggel tárgyaljon, majd folytatta útját Rijád, Szaúd-Arábia fővárosa felé, ahol egy másik koronaherceg, Mohamed bin Szalmán vendégszeretetét élvezte. Boris Johnson már az utat megelőzően támadások kereszttűzébe került az Öböl-menti országok emberi jogi kihágásai miatt. A tory vezető megígérte, hogy látogatása során szóba hozza a hosszú ideje köztudott atrocitásokat, de különösen a világméretű felháborodást okozott múlt szombati szaúd-arábiai vérontást, 81 állítólagos bűnöző kivégzését, ami a sivatagi ország legújabbkori történelmében rekordot állított fel.

Anarchisták látogattak az oligarcháhozA kezdeti bizonytalankodás után az Egyesült Királyság immár több mint ötszáz orosz oligarcha ellen vezetett be vagyonbefagyasztási és beutazási szankciót. A legismertebb mágnások egyike, Oleg Gyeripaszka külön is bekerült a hírekbe, miután a hét elején brit anarchisták elfoglalták Belgrave Square-en található, 50 millió fontot érő luxusházát. Bár az oligarcha azzal vádolta a brit kormányt, hogy összejátszott a tüntetőkkel, a valóságban minden más betörés-áldozatnál kitüntetőbb elbánásban részesült. Több mint húsz rendőrautó érkezett percek alatt a helyszínre. A protestálók gyorsan cselekedve számos felvételt készítettek az ingatlanból, amely több tízezer font értékű bútort tartalmaz a királynő unokaöccse, Lord Linley műhelyéből, míg a falakat modern festmények, mint egy Gino Severini és orosz ikonok egyaránt díszítik.   

Ez az a tipikus út, amikor Boris Johnson nem tehet jót. Egyre súlyosabb nyomás nehezedik rá a nagy-britanniai megélhetési költségek okozta válság miatt. Egy tipikus családi autó, mint egy Volkswagen Golf, vagy egy Audi A3 kb. 55 literes benzintartályának feltöltése először érte el a 90 fontot (közel 40 ezer forint), míg ugyanez egy dízelmotoros járgány esetében 95 fontba (közel 42 ezer forint) kerül. Mióta Oroszország megtámadta Ukrajnát, az üzemanyagárak folyamatosan emelkednek és az élet minden területére begyűrűznek. Johnson arra igyekszik rávenni az Öböl-menti országokat, hogy olajkitermelésük növelésével segítsenek az árak mérséklődésében. A kormányfő "létfontosságúnak" tartja, hogy egy nemzetközi koalíció kiépítésével el lehessen távolodni az orosz importtól. Még elutazása előtt kábítószerkereskedőhöz hasonlította Vlagyimir Putyint, aki "az elmúlt években dílerként táplálta a nyugati országok függését a maga szénhidrogénjaitól. Ideje leküzdenünk ezt az addikciót".

Az ellenzéki pártok alaposan nekimentek a tory vezetőnek, amiért szalonképessé teszi a Nyugat által megvetett Bin Szalmánt, aki az Egyesült Államok titkosszolgálata szerint személyesen rendelte el Jamal Khashoggi újságíró brutális meggyilkolását 2018-ban, Isztambulban. A Munkáspárt vezetője, Sir Keir Starmer szerint Johnson "diktátortól diktátorig kullog, megalázkodva". A parlament titkosszolgálati és nemzetbiztonsági állandó bizottságának elnöke, Julian Lewis arra intett, hogy a "kormány, miközben csökkenteni akarja az egyik forrástól való olaj- és gázfüggést, ne teremtse meg az egy másik megbízhatatlan és időnként ellenséges rezsimre való ráutaltságot". Brit lapok szerint Boris Johnson szoros kapcsolatban áll Bin Szalmánnal a WhatsApp közösségi csatornán keresztül. A tárgyalások eredményéről igazán akkor értesül a közvélemény, amikor a kormány a március 21-gyel kezdődő héten bemutatja késésben lévő energiaellátási stratégiáját.

A háborúval még szorosabban összefüggő téma az Ukrajnából kényszerűségből elmenekülők befogadása az Egyesült Királyságba. A kormány által frissen elindított portálon keresztül napok alatt több mint százezren jelentkeztek hozzájuk családilag nem kötődő ukránok elszállásolására. Egyéneken kívül közösségek és jótékonysági intézmények is kinyitják lakásaik ajtaját, házaik kapuját a vendégek előtt. Kedvező feltétel, hogy nemzetközi összehasonlításban hírek szerint egyedüliként a brit kormány havi 350 fonttal járul hozzá a menekültekről való gondoskodáshoz. Nehézkesebbé teszi viszont a szisztémát, hogy csak név szerint ismert rászorultakat lehet meghívni, igaz, karitatív szervezetek képesek összehozni a feleket. Az adómentes térítés legfeljebb egy évre szól, míg a házigazdáknak minimálisan hat hónapra kell kötelezettséget vállalniuk az elszállásolásra.  

Szlovákiában több személyről derült ki, hogy pénzért együttműködött a Kreml katonai hírszerzésével. Ám aligha csak Szlovákiában volt példa hasonlóra.