KSH;építőipar;hiány;Ukrajna;háború;drágulás;alapanyag;

- Drágulás foghatja vissza az építkezéseket

Éves összehasonlításban mérsékelt, 3,3 százalékos növekedéssel indította az idei évet az építőipar, a januári termelés ugyanakkor 6,3 százalékkal kisebb lett, mint a tavaly decemberi – derül ki a KSH adataiból.

Az orosz-ukrán háború és a munkaerőhiány nem kedvez az ágazatnak: előbbi miatt az alapanyagok drágulnak ismét, utóbbi pedig a munkaerőköltségeket emeli meg. Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője rámutatott: a drágulás jelentős az ágazatban, már a tavalyi utolsó negyedévben is 16,7 százalékkal nőttek az iparági termelői árak éves alapon, az előző negyedévhez képest pedig 4,6 százalékkal lettek magasabbak. Szerinte az építőipar legnagyobb kihívása továbbra is az alapanyag-ellátási és áremelkedési problémákkal való szembenézés lesz, és ez még gyorsulhat is a globális energiaválság következtében. Mindennek csúszások és elhalasztott beruházások lehetnek a következményei. Mindeközben ugyanakkor mind magán, mind állami oldalról továbbra is erős a kereslet. Az elemző várakozása szerint így 10 százalékot némileg meghaladó növekedést hozhat össze az idei évre az ágazat, a háború, az alapanyagellátás  akadályai és a munkaerőhiány miatt ugyanakkor ebben jelentős a bizonytalanság.

Földi Tibor, a Cordia International Zrt. igazgatóságának elnöke is arról számolt be az adatok kapcsán, hogy egyelőre az ukrajnai háború és az infláció hatására sem változott az új lakások iránti, év eleje óta tapasztalható erős kereslet. A hosszabb távú várakozásokat illetően viszont már óvatosabb. Szerinte a zöldhitel-program folytatására van szükség ahhoz, hogy a kereslet ne csökkenjen jelentősen. A projektindítások kapcsán hasonló óvatosságot tapasztal a versenytársaink részéről is, ami az új lakás kínálat további jelentős szűküléséhez vezet. Hozzátette: a kivitelezési költségek ugyanakkor tovább emelkednek a nyersanyagok hiánya és drágulása, valamint az energiaárak további jelentős emelkedése miatt, ami azt is jelenti, hogy elkerülhetetlen az új lakás árak további növekedése. A zöld otthon program folytatása mellett ezért szerinte az alacsony áfakulcs megtartása is fontos lenne.

Az Opten eközben arra hívta fel a figyelmet, hogy a tavalyi meredek emelkedés után az idén januárban az újonnan bejegyzett építőipari cégek száma több éves mélypontra süllyedt. Mindössze 443 céget alapítottak, miközben 432 építőipari társas vállalkozás szűnt meg; utóbbi az elmúlt 3 év legmagasabb értéke. Ezzel párhuzamosan 1231 egyéni vállalkozó lépett piacra, így számuk már 80 ezerre rúg az építőiparban, és jóval gyorsabban emelkedik, mint a társas vállalkozásoké. Az Opten szerint ez nem feltétlen jó hír az ágazatnak, sőt, inkább tovább mélyítheti az építőipar strukturális problémáit.