Európai Unió;Magyarország;támogatás;Lengyelország;

2022-03-17 08:00:00

Még ebben a hónapban megállapodhatnak az EU-s helyreállítási pénzekről, simán előzhetik Magyarországot a lengyelek

Magyarország nem áll ilyen jól az egyezkedésben, a terve jóváhagyása nélkül pedig nem kapja meg azt a 7,2 milliárd eurós támogatást, ami a 750 milliárd eurós gazdasági helyreállítási alapból (RRF) jár.

Minden jel arra mutat, hogy Lengyelország hamarosan nyélbe ütheti a koronavírus-járvány utáni helyreállítási tervéről szóló megállapodást az Európai Bizottsággal. Brüsszeli forrásaink szerint még ebben a hónapban megszülethet az egyezség az országnak járó 36 milliárd euró felhasználásáról, miközben a hazánknak jutó 7,2 milliárd euró támogatás feltételeiről még mindig tart az egyezkedés Brüsszel és Budapest között.

- A magyarok még nincsenek ennyire közel a célhoz - mondta a Népszavának egy illetékes, aki jól ismeri a megbeszélések menetét. Valdis Dombrovskis európai bizottsági alelnök a pénzügyminiszterek keddi ülése után azt mondta: remény van a lengyel tervről folyó tárgyalások gyors előrehaladására.

A biztosi testület Magyarországtól elsősorban korrupcióellenes intézkedéseket, Lengyelországtól az igazságszolgáltatás függetlenségének biztosítására vonatkozó garanciákat vár. A tárgyalások mindkét országgal hosszú hónapok óta folynak.

Miután február elején Andrzej Duda lengyel államfő letette az asztalra a javaslatait a patthelyzet feloldására, megtört a jég. Bár az általa előterjesztett törvénymódosítások - jogi szakértők szerint - nem teljesítik a bizottsági feltételeket száz százalékosan, úgy tűnik, hogy az Ursula von der Leyen vezette testület egyelőre beéri ennyivel. Véleményét az is befolyásolja, hogy az Ukrajnában kirobbant háború rendkívüli módon megviseli Lengyelországot, ahová már több mint másfél millió ukrajnai menekült érkezett. Hírek szerint a Brüsszelben alakuló egyezség értelmében a pénzhez csak azután jutna hozzá a varsói kormány, hogy a parlament áldását adta a Duda által beígért jogszabályi változtatásokra.

A tagállamok által kidolgozott helyreállítási terveket az Európai Bizottság értékeli, de a tagállamok pénzügyminisztereiből álló EU Tanács hagyja jóvá. A támogatás és hitel elköltése csak ezután kezdődhet meg.