A múlt héten Liz Truss külügyminiszter diadalmasan jelentette be a parlamentben, hogy a korábban elsősorban nagy-britanniai érdekeltségekkel rendelkező oligarchákon túl mostantól Vlagyimir Putyin politikai szövetségeseire is vonatkoznak a be- és kiutazási, üzletkötési tiltást és vagyonbefagyasztást magukba foglaló intézkedések. Az újonnan megnevezettek közé tartozik Dmitrij Medvegyev volt elnök, 2020 óta a Nemzetbizottsági Tanács elnökhelyettese, Szergej Sojgu védelmi miniszter és Dmitrij Peszkov, Putyin szóvivője is.
A több mint ezer nevet tartalmazó lista nem tartalmaz azonban új elemeket az Európai Unió, az Egyesült Államok, Kanada és Ausztrália által összeállított regiszterekhez képest, így Chris Bryant, a nemzetbiztonsági bizottság, egyben a parlament Oroszországgal foglalkozó csoportjának vezetője, aki a témát a legvehemensebben tartja napirenden az alsóházban, "elképedésének" adott hangot, amiért bizonyos személyek mindeddig elkerülték a törvény szigorát. Mentelmi jogával élve a munkáspárti honatya többek között Szergej Brilev tévés személyiséget nevezte meg, aki orosz-brit állampolgárként egy dél-londoni lakás birtokosa. Bryant figyelme kiterjedt a Duma egy volt képviselőjének lányára, Elzina Hajrovára is. Ő egy 22 millió fontot érő kúria és 10 millió fontot érő művészeti alapítvány boldog tulajdonosa. Nem szeretne elfeledkezni Roman Abramovics Londonban feledkezett második feleségéről, Irina Malandináról sem, aki tizenhat évi házasságuk alatt öt gyermeket szült az olajmágnás Chelsea-tulajdonosnak. A volt Aeroflot légi utaskísérő kapta meg a 155 millió fontos válóperi rendezés során többek a sajtóban gyakran emlegetett Eaton Square-i házat és egy hatalmas vidéki birtokot és villát is. Meg kell hagyni, hogy a pár 27 éves lánya, Szofia 66 ezer Instagram követője előtt határozottan elítélte az ukrajnai inváziót, a "Kreml legnagyobb és legsikeresebb hazugságának" nevezve, hogy a "legtöbb orosz támogatja Putyin döntését".
A kormány azt is fontolgatja, hogyan lehetne megnyitni ukrán menekültek előtt a szankcionált oligarchák lakatlan főúri házait. Michael Gove, aki többek között a lakásügyekért is felelős, a BBC-nek adott interjújában megemlítette, áttekinti az ingatlanok humanitárius célokra való hasznosítását. Az ukrajnai invázió ellen tüntetők a napokban kevésbé kesztyűs kézzel bántak az orosz külügyminiszter, Szergej Lavrov Londonban élő lányával. A veterán politikus házasságon kívüli kapcsolatból született 26 éves lányának 4,4 millió fontos kensingtoni ingatlana előtt felsorakozva skandálták: "Itt követ el pénzmosást Polina Kovaleva, a háborús bűnös Szergej Lavrov lánya". Az orosz diplomácia 71 éves feje orosz tényfeltáró újságírók szerint két évtizede folytat intim viszonyt a nálánál húsz évvel fiatalabb Szvetlana Poljakova amatőr színésznővel, aki legalább hatvan alkalommal kísérte el külföldi hivatalos utakra, immár nem-hivatalos feleségként.
Az Egyesült Királyság Amerikával ellentétben mindeddig elmulasztotta a családtagokra is kiterjeszteni az orosz potentátokkal szembeni szankciókat. Elisabeth Schimpfössl, a birminghami Aston Egyetem oktatója, egy az oligarchákról szóló könyv szerzője "értelmetlennek" nevezte a büntetőintézkedéseket, ha azok egy joghézag miatt nem vonatkoznak a rokonok és gyermekek nevére átmentett vagyonokra.
A szankciók kapcsán Boris Johnson ismét támadások kereszttüzébe került, amiért a 2019. decemberi parlamenti választási győzelme után szinte az első dolga volt, hogy a lordok házába emelje szoros barátját, Jevgenyij Lebegyevet. A 41 éves főrend, a The Independent médiacsoport és a londoni Evening Standard tulajdonosa, - aki szűzbeszéde óta még nem szólalt fel vagy szavazott a felsőházban, - KGB ügynökből mágnássá avanzsált édesapja, Alekszander vagyonára építette nagy-britanniai karrierjét. Sir Keir Starmer, az ellenzék vezére szerint Johnsonnak magyarázatot kell adnia arra, miért ragaszkodott Lebegyev nemesi címhez juttatásához, noha a hírszerzés egykori parancsnoka szerint nemzetbiztonsági kockázatot jelentett, ezért 2013-ban nem is volt hajlandó találkozni vele. "BoJo" viszont főpolgármestersége, külügyminisztersége és miniszterelnöksége alatt is állandó családi kapcsolatot tartott fenn a sajtóbáróval, számos alkalommal élvezve annak magánrepülős utazást magába foglaló vendégszeretét itáliai kastélyaiban. A lord a brit establishment más tagjaival is szívélyes viszonyt ápol, Sir Elton Johnt, George Osborne volt pénzügyminisztert, Nat Rothschild pénzügyi mogult és Stephen Fry színészt barátainak tekinti. Lord Lebegyev most a londoni délutáni lap hasábjain "szíve mélyéből jövő ellenkezését" fejezte ki az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban, de korábban mind Alekszander Litvinyenko 2006-os végzetes és Szergej Szkripal 2018-as szerencsés kimenetelű megmérgezése, vagy a 2015-ös szíriai bombázás kapcsán védelmébe vette a Kreml álláspontját.