titkosszolgálatok;Külgazdasági és Külügyminisztérium;orosz hekkertámadás;

2022-03-29 08:35:00

Orosz hackerek feltörték a rendszert, nyitott könyv a Putyin-rezsim előtt a Szijjártó-féle külügy

Oroszország titkosszolgálatai feltörték a KKM informatikai rendszereit, ám Szijjártó Pétert a jelek szerint nem zavarja, hogy a moszkvai vezetés szinte mindenre rálát, ami a tárcájánál történik.

Oroszország titkosszolgálatai megtámadták és feltörték a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) informatikai rendszereit. Már 2021 második felére kiderült, hogy az oroszok teljesen kompromittálták a külügy számítógépes hálózatát és belső levelezését, és feltörték a „korlátozott terjesztésű” és „bizalmas” minősítésű állami és diplomáciai információk továbbítására használt, csak szigorú biztonsági előírások betartásával használható titkosított hálózatot is - írja a Direkt36. 

Az átfogó orosz TeamSpy-hackertámadást a magyar Nemzeti Biztonsági Felügyelet kibervédelmi központjában (NBF CDMA) tárták fel. Az oroszok – a katonai (GRU) és a polgári (FSZB) titkosszolgálat hackerei, az APT28, illetve az APT29-ként ismert csoport – annak ellenére kezelték ellenségként a magyarokat, hogy Orbán Viktor miniszterelnök már a keleti nyitás politikáját hirdette. Tíz éve ugyanúgy ellenségként kezelték és támadták Magyarországot, mint más EU- és NATO tagállamokat, 2012-2014-ben ráadásul nemcsak a Külügyminisztérium, hanem a Belügyminisztérium, sőt a Honvédelmi Minisztérium rendszerébe is sikerült behatolniuk. 

– mondta az Orbán-kormány egy volt tisztviselője. Állításait olyan volt titkosszolgálati tisztek is megerősítették, akik orosz hírszerzési területtel is foglalkoztak. 

Sőt, egyesek arról számoltak be, hogy a Védett Külügyi Hálózatba ugyancsak betették lábukat az oroszok. Ezt a csatornát használják akkor, amikor egy külföldi magyar nagykövetséggel valamilyen államtitoknak minősülő információt szeretnének közölni, de a NATO- vagy EU-tárgyalások leiratai is ezen érkeznek meg. Van egy ennél még szigorúbban védett csatorna, amelyen a legfajsúlyosabb magyar államtitkok érkeznek, ám arról nincsen információja a portálnak, hogy ehhez van-e hozzáférése a Kreml embereinek. 

A minisztérium belső ügyeit ismerő források szerint Szijjártó Pétert és a külügy felső vezetését a hálózatok biztonságáért felelős szervek legalább fél évvel ezelőtt tájékoztatták a felfedezésről, de azóta már Pintér Sándor és a Belügyminisztérium irányítói is tisztában vannak a részletekkel az általuk felügyelt titkosszolgálatokon keresztül. 

A Direkt36 birtokába került dokumentum szerint még idén januárban is történtek célzott támadások. Így a magyar diplomácia a külügyi hálózatok feltörésével gyakorlatilag nyitott könyvvé vált a Kreml számára. Az oroszok előre tudhatják, miről mit gondol és mit tervez a magyar külügy, ráadásul mindez egy nagyon érzékeny időszakban történik. Az orosz fertőzöttség az ukrajnai invázió előtt és részben utána, a jelenlegi EU-s és NATO-s válságtanácskozások idején is aktív maradt. Eközben nincs semmi jele annak, hogy a magyar kormány nyilvánosan tiltakozott volna Oroszországnál a támadás miatt, olyannyira nem, hogy Szijjártó Péter Barátságért kitüntetést vett át az orosz kollégájától, Szergej Lavrovtól 2021. december 30-án Moszkvában.