;

körút;II. Erzsébet;Karib-tenger;istentisztelet;

- Ellentmondásos körút után családi emlékezés

Az aggodalmakat megcáfolva II. Erzsébet is részt vett tavaly elhunyt férje, Fülöp edinburghi herceg hálaadó istentiszteletén.

A westminsteri apátságban, 1947. november 20-án kötött házassága színhelyén tartották kedd délelőtt a királynő elválaszthatatlan társára, Fülöp hercegre emlékező ceremóniát. A Buckingham-palota csak az utolsó pillanatban, a megemlékezés kezdete előtt másfél órával jelentette be, hogy II. Erzsébet részt vesz az eseményen. A trónra lépésének 70. évfordulóját ünneplő Erzsébet utoljára február 5-én a Sandringham kastélyban jelent meg a nyilvánosság előtt. A 96. születésnapját április 21-én betöltő királynő most a kiterjedt családdal együtt idézhette fel - őt esküvői fogadalmának megfelelően "vazallusként" szolgáló - férje vívmányait. Jelen volt a pár mind a négy gyermeke. Az unokák közül csak a két éve Kaliforniába költözött Harry, Sussex hercege és családja tartotta távol magát. Üditő színfoltként az idősebb dédunokákat, köztük György herceget és Sarolta hercegkisasszonyt is bevonták a ceremóniába. A királynő András yorki herceggel érkezett együtt Windsorból. Kímélő célzattal a Költők sarka felől, egy rövidebb úton vonult be az apátságba fia és mindössze egy sétapálca segítségével.

A szertartás 1400 részvevője hűen tükrözte a 99 évet megélt Fülöp széleskörű érdeklődését. Meghívást kaptak az általa támogatott jótékonysági intézmények, a környezet- és természetvédelmi alapítványok, valamint az egykori tengerésztiszt védnökségét élvező katonai egységek képviselői is. Külföldi királyi családok, köztük Fülöp gyökerei miatt a német arisztokrácia tagjai mellett jelen volt Boris Johnson kormányfő, legfontosabb miniszterei és a tartományok vezetői is. Fülöp választotta ki a felcsendült himnuszokat és zsoltárokat is.

A 45 perces istentisztelet talán feledtette a cambridge-i hercegi pár múlt heti Karib-tengeri körútjának negatív visszhangját. Ugyan Belizében, Jamaicában és a Bahamákon is sok kedvességet, melegséget adtak és kaptak, a látogatás megosztotta a kedélyeket. A Nemzetközösség jövője már tavaly reflektorfénybe került, amikor Barbados köztársasággá válva megfosztotta Erzsébetet államfői pozíciójától. A színpompás, a 80-as éveket felidéző dizájner ruhákba öltöztetett Katalint és az alkalmanként anakronisztikus katonai díszegyenruhát viselő Vilmost már az út alatt is erős kritikák érték, többek között amiért csak egy kerítésen keresztül fogtak kezet gyermekekkel. Komoly nemtetszést váltott ki, ahogy a királynő 1966-os karibi útját felidézve egy nyitott Land Roverben állva haladtak el az üdvözlők előtt. Kevésnek bizonyult, hogy Cambridge hercege ugyan elítélte és borzalmasnak nevezte a rabszolgatartást, de az egykori brit gyarmatbirodalom nevében nem kért bocsánatot az elkövetett bűnökért.

Ugyan a bírálók elismerik, hogy a hibákért főleg a brit diplomácia, maga az udvar és a vendéglátók viselik a felelősséget, az út végeztével Vilmos a királyi protokollal szakítva és a családdal feltehetőleg nem egyeztetve értékelte a látogatást. Őszintén kimondta, hogy a "körút éles fókuszba helyezett a múlttal és a jövővel kapcsolatos kérdéseket". A 39 éves herceg megerősítette az 54 tagot számláló Nemzetközösség-család minél boldogabb jövője iránti elkötelezettségét, de jelezte, "feltehetőleg" nem ő lesz majd egykor annak vezetője. A szövetség már korábban megállapodott abban, hogy trónra lépését követően Károly áll a Nemzetközösség élére, de nincs rögzítve, mi történik ezután. Jamaica miniszterelnöke, Andrew Holness Vilmos jelenlétében nyíltan jelezte: Jamaica független országként szeretné építeni a jövőjét. 

Vajon született telitalálat?