Oroszország;Ukrajna;háború;tárgyalások;

- Orosz főtárgyaló: a Kreml nem ellenzi Ukrajna szándékát, hogy csatlakozzon az EU-hoz

Vlagyimir Megyinszkij orosz főtárgyaló azonban közölte azt is, hogy a feszültségcsökkentés nem egyenlő a tűzszünettel.

„A maga részéről Oroszországnak nincs kifogása Ukrajna azon szándéka ellen, hogy csatlakozzon az Európai Unióhoz” – jelentette ki a Pervij Kanal orosz állami televízióban Vlagyimir Megyinszkij orosz főtárgyaló a RIA Novosztyi orosz hírügynökség beszámolója szerint.

Az orosz és az ukrán tárgyalóküldöttség kedden a törökországi Isztambulban ismét tárgyalásokat folytatott egymással.

A főtárgyaló a kompromisszum felé vezető úton tett „konstruktív lépésnek” nevezte Ukrajna javaslatait, amelyeket – mint mondta – megvizsgálnak. Egyelőre nem szerződéstervezetről van szó, hanem Ukrajna javaslatairól.

Az orosz delegáció vezetője úgy fogalmazott:

 Oroszország „két hatalmas lépést tett a béke felé vezető úton”, és hasonló közeledést várnak Ukrajnától is, igaz, az Ukrajna által átadott írásos javaslatokra is feléjük tett lépésként tekintenek.

Vlagyimir Megyinszkij az RT orosz állami televíziónak nyilatkozva azt mondta, hogy az általuk tett egyik ilyen nagy lépés az, hogy Oroszország drasztikusan visszafogja a Kijev és Csernyihiv elleni katonai tevékenységét, de hozzátette, hogy

ez nem tűzszünetet, hanem fokozatos feszültségcsökkentést jelent.

Moszkva nem akarja nagy katonai kockázatnak kitenni Kijevet – fogalmazott.

Mint arról korábban beszámoltunk, Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó a tárgyalások legutóbbi fordulója után azt állította, hogy az Oroszországgal kötendő megállapodásban szerepelne egy biztonsági szerződés, benne a NATO-nak a kollektív védelemről szóló 5. cikkének „továbbfejlesztett megfelelőjével”.

Ennek értelmében az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Törökország, Franciaország és Németország is „jogilag, aktív módon venne részt Ukrajna megvédésében bármiféle agresszióval szemben”. 

Az elnöki tanácsadó beszámolt továbbá arról is, hogy olyan ajánlat merült fel továbbá, amelynek értelmében a Krím ügyét kétoldalú tárgyalásokon keresztül, 15 éven belül rendeznék, és ígéretet tennének arra, hogy „semmi esetre sem” katonai eszközökkel tennék ezt.

Az ukrán delegáció szerint a felek a tárgyalásokon megvitatták egy „biztonsági garanciarendszer” ötletét, köztük olyan kitétellel, amely értelmében nem lehetnének külföldi katonai támaszpontok Ukrajna területén.

Az ukrán tárgyalók azonban hozzátették, hogy valószínűleg népszavazást tartanának bármilyen orosz feltétellel kapcsolatban, továbbá azt is mondták, hogy Ukrajna teljeskörűen alkalmazandó békemegállapodást akar.

A kijevi külügyminisztérium nem akarja, hogy belerángassák a magyar belpolitikai csatározásokba.