Bank;Magyarország;hitel;roham;

A legalább BB energetikai besorolású, újépítésű ingatlanok csak az idei évtől kezdtek el nagyobb számban megjelenni

- Piros lámpát kapott a zöldhitel, a bankok behúzták a féket

A piaci jelzálogkölcsönök drágulása miatt óriási roham indult a kedvezményes zöldhitelért. 

Bár kezdetben úgy tűnt, épp hajszálnyival a választások utánig tart majd ki a jegybank rendkívül kedvezményes lakáshitelprogramja, a Zöld Otthon Program, ez láthatóan mégsem jött össze. A napokban a bankok sorra jelentették be, hogy felfüggesztik a zöldhitel értékesítését, és nem fogadnak be új hitelkérelmeket. A 200 milliárd forintos jegybanki keret ugyanis kifogyni látszik, emiatt sok lakásvásárló maradhat végül hoppon.

A Zöld Otthon Programot tavaly októberben indította útjára a Magyar Nemzeti Bank (MNB): ennek keretében a hitelintézetek jegybanki refinanszírozással kínálhatnak ügyfeleiknek 2,5 százalékos, végig fix kamatozású, akár 70 millió forintra rúgó jelzáloghitelt energiatakarékos otthonok vásárlásához vagy építéséhez. A kezdetben lassan felfutó program mára rendkívül keresetté vált. Ennek csak részben oka, hogy a hitelhez elvárt, legalább BB energetikai besorolású, újépítésű ingatlanok csak az idei évtől kezdtek el nagyobb számban megjelenni a kínálatban. Eredetileg ugyan már tavaly is csak az ilyen minősítésű lakások kaphattak volna használatba vételi engedélyt, ám a beruházók nem tudták tartani a határidőt, így azt végül az idei nyárra tolták el. Tavaly év végéig így is mintegy 22 milliárd forintot hívtak le a 200 milliárdos keretből. A zöldhitelt javarészt – 63 százalékban - családi házak építésére tudták felvenni az adósok, azaz a program nem a nagyobb, energiatakarékos társasházi beruházásokat támogatta. Ennek oka, hogy az ingatlanfejlesztők tízből kilenc esetben előszerződést kötnek vevőikkel – hiszen ezeket a lakásokat jellemzően még építik -, és csak az átadás előtt nem sokkal írnak alá végleges adásvételi szerződést. A bankok ugyanakkor előszerződés alapján nem, csak végszerződés esetén hiteleznek.

A program ezzel együtt gyorsan felpörgött az idén, ami nem csoda, hiszen az elszabadult infláció megfékezését célzó jegybanki kamatemelések közepette egyre drágulnak a piaci hitelek. Jelenleg egy 14 millió forintos lakáshitelt egy nettó 250 ezer forintos mediánbért kereső ügyfél 6 százalék körüli teljes hiteldíjmutatóval tud felvenni. Ehhez képest a zöldhitel 2,5 százalékos kamata szinte ajándék. A zöldhitel jelentőségét mutatja, hogy januárban már az új lakásokra felvett kölcsönök 80 százaléka kapcsolódott a programhoz, február végéig pedig összességében 2519 zöldhitel-szerződést kötöttek a bankok 77 milliárd forint értékben. Banki források szerint a lehívott összeg mostanra már meghaladhatta a keret felét. Nem arról van szó tehát, hogy a 200 milliárdos keret már elfogyott, de az igénylések olyan mértékben felpörögtek az utóbbi hetekben, hogy a bankok a befogadott kérelmekkel együtt jó eséllyel már közel járnak a keret kimerítéséhez; ez lehet az oka a felfüggesztésnek.

Az MNB 120 milliárd forintig automatikusan befogadja a bankoktól érkező forrásigényt a zöldhitelre. A kölcsönöket összehasonlító oldal, a Bank360.hu szerint valójában ez az összeg merülhetett ki, az ezen felüli rész elosztásáról pedig az MNB a bankok eddigi forrásigénylései alapján dönt majd. A hitelintézetek tehát most azért fékeznek, mert még nem tudják biztosan, mekkora keretet kapnak még a jegybanktól.

A már beérkezett igényléseket még elbírálják a pénzintézetek, de valamennyi bank arra figyelmezteti az ügyfeleket: csak akkor köthetnek velük zöldhitel-szerződést, ha még addigra is marad a jegybanki keretből. Ha a hitelbírálati idő alatt a keret kimerül, a bank nem tud az igényelt feltételekkel kölcsönszerződést kötni, még abban az esetben sem, ha a hiteligénylést egyébként elfogadta.     

Nem tudni, hosszabbít-e a jegybankAz MNB elvileg kibővíthetné a kezdeti 200 milliárdos keretet a Zöld Otthon Program folytatása érdekében, az ezt firtató kérdésekre ennek lehetséges voltát korábban nem is zárta ki a jegybank. Döntés ugyanakkor egyelőre nincs. Az infláció nyomán felgyorsult kamatemelési ciklus közepette ugyanakkor némileg meglepő lenne, ha további keretet adna a jegybank a 2,5 százalékos hitelnek. Kerestük az MNB-t kérdéseinkkel - mekkora összegben szerződtek le összesen március végéig a bankok, illetve tervezik-e megnövelni az eredeti keretösszeget -, de lapzártánkig nem kaptunk választ.    

Bár a tíz évvel ezelőtti csúcsponthoz képest 60 százalékkal visszaesett az azonosíthatóan offshore-hátterű hazai cégek száma, még mindig alakul évente 130-200 ilyen hazai vállalkozás - számol be az Opten.