Karácsony Gergely;népszavazás;Fudan Egyetem;

- Senki nem támadta meg az NVB-n, szabad utat kapott a Fudan-népszavazás

Valószínűleg ősszel tartják.

A rendelkezésre álló öt nap alatt senki nem támadta meg a Nemzeti Választási Bizottság előtt a Fudan Egyetem budapesti campusáról és az az álláskeresési járadékról szóló népszavazást.

Az NVB március 9-én állapította meg, hogy összegyűlt az a 200-200 ezer támogató aláírás, amelyre a két kérdésnek szüksége volt ahhoz, hogy minden jogi akadály elháruljon a népszavazás kiírása elől. Ezután öt napon át lehetett volna a Kúriához fordulni a döntés ellenében, ám mivel ezt senki nem tette meg, a két kérdést elküldték Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének. Arról, hogy mikorra írják ki, már az április 3-i parlamenti választás nyomán megalakuló Országgyűlés fog határozni.

Ez úgy néz ki, hogy az új Országgyűlés megalakulása után a házelnök a legközelebbi ülésnapon bejelentést tesz a népszavazási kezdeményezésről, majd az Országgyűlés 30 napon belül elrendeli a referendumot. Ezt a határozatot 15 napon belül meg lehet támadni, az Alkotmánybíróság pedig 30 napot kap a jogorvoslatról szóló döntésre. Novák Katalin leendő államfőnek ezután 15 napja lesz kitűzni a referendumot 70-90 nappal későbbre.

A két kérdés így hangzik:

  • Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványról, a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány részére történő vagyonjuttatásról szóló 2021. évi LXXXI. törvényt?

  • Egyetért-e Ön azzal, hogy az álláskeresési járadék folyósításának leghosszabb időtartama 270 nap legyen?

Az még 2021 áprilisában egy kiszivárgott ITM-es dokumentumból derült ki, hogy Kína egyik elit felsőoktatási intézménye, a Fudan Egyetem a magyar fővárosban hozná létre az első külföldi campusát. Úgy tűnt, hogy a terv kedvéért az Orbán-kormány feláldozza a 8-10 ezer fősnek szánt kollégiumi negyedről, a Budapest Diákvárosról szóló elképzelést, Karácsony Gergely főpolgármester korábban azt is megpendítette, hogy ha Diákváros nem épül fel Orbán Viktor lemondhat a 2023-as atlétikai világbajnokság helyszínéül építendő stadion álmáról. 

A budapesti vezetés köreiben az vágta ki a biztosítékot, hogy a kiszivárgott ITM-es dokumentum szerint a Fudan Egyetem budapesti campusa 540-580 milliárd forintba kerülne, jelentős részben kínai hitelből finanszíroznák, a kivitelezést a világ legnagyobb építőipari cégére, a kínai állami építőmérnöki vállalatra bíznák. Ami a jogi szabályozást illeti, a dokumentumban szerepel, hogy szükséges elérni azt a pontot, amelynek eredményeként a beruházással összefüggő folyamat már nem állítható le.

Bár a shanghaji székhelyű Fudan Egyetem rendre az élen végez a világ elit felsőoktatási intézményeinek a rangsorában ( a QS World University Rankings 2021-es listáján például a 34.), sokan vádolják azzal, hogy a Kínai Kommunista Párt befolyásszerzésre és kémkedésre használja. Statútumába 2019 decemberében írták bele, hogy lojális a kínai államhatalomhoz, ami ellen a diákok egy része is tüntetett. Egyébként az oktatóinak és hallgatóinak egynegyede kommunista párttag.

A népszavazás kérdéseit az NVB először 2021. augusztus 30-án hitelesítette, Karácsony Gergely budapesti főpolgármester eredetileg öttel állt a testület elé.

A Fidesz verbális verőembere úgy véli, a korábbi miniszterelnök egy bűnöző.