A ragadozó emlősöket úgy is lehet csoportosítani, hogy falkában, vagy magányosan élnek-e. Az oroszlánok és a farkasok közössége mindenki előtt jól ismert. Ezek az állatok, mivel társas lények, ugyanazokkal a nonverbális jelekkel – vicsorítás, fülek mozgatása – kommunikálnak. Mivel az oroszlánok „beszéde már érthető”, ezért láthatunk a cirkuszban közöttük olyan magányos nagymacskákat, mint a tigris vagy a leopárd. Mert egy családban már szocializálni lehet őket. Igaz, ehhez az is kell, hogy az idomár elnyomja az állat felnőtt énjét, kölyökként kezelje őket. Mert ezek a magányos predátorok csak az anyjuknak engedelmeskednek, amikor még „kiscicák”.
A nagymacskákkal ellentétben a medvefélék mindegyik családja – pl. grizzly, barna medve, panda – egyedül él. Tehát minden medve egy önálló individuum. Ezért csak elvétve találkozhatunk velük a cirkuszban. A legismertebb medvemutatvány a medvetánc. A betanításnak nevezett kínzás úgy történik, hogy az állatot beteszik egy szűk ketrecbe, amiben alig fér el. Ezután a ketrecet a talpára állítják, így a medve kínjában már nem négy, hanem két lábon áll. Majd a ketrec alá, aminek az alja egy vaslap, tüzet gyújtanak. És amikor az állat elkezdi emelgetni a lábát a fájdalomtól, megszólal a zene. Idővel a „tanulékony állat” ezt megjegyzi, és ha meghallja az ismerős dallamot, tánccá lesz a reflex.
Számomra az orosz világ olyan, mint egy Matrjoska, ahol a babát egy medve helyettesíti. A legkisebb Matrjoska medve Oroszország. A másodikat úgy hívják, hogy a volt Szovjetunió. A volt szovjet tagköztársaságokban járva azt tapasztaltam, hogy sok helyen még most is Moszkva érdekei érvényesülnek. Véleményem szerint a Szovjetunió felbomlása után ezekből az országokból eljöttek a szovjetek, de ott maradtak az oroszok. A Szovjetunióból Oroszunió lett.
A pánszlávizmus által Oroszország nemcsak a szláv etnikumú volt szovjet tagköztársaságokban – Ukrajna, Belarusz – van jelen, hanem olyan szláv országokban is, amelyekkel nincs közös határa (Bulgária, Szerbia). Oroszország számára Ukrajna mindig is a szlávok földje, és a pánszlávizmus jegyében Fehéroroszország, Oroszország és Ukrajna egy. Az utóbbi kettő egységéről Putyin elnök már 2021 nyarán egy hosszú esszét írt. Ebben azt állította, hogy az oroszok és az ukránok egy nép, megkérdőjelezte a jelenlegi Ukrajna határait, írván, hogy Ukrajnához igazságtalanul oroszok lakta földeket csatoltak. És az orosz elnök szerint Ukrajna csak akkor lehet szuverén állam, ha baráti kapcsolatban van Oroszországgal. Szóval a harmadik maci a pánszlávizmus.
A szovjet érában a Varsói Szerződés által (a negyedik medve) a szovjet-orosz világ olyan országokban is jelen volt, amelyek nem tartoznak bele az előbb említett három dimenzióba (Magyarország, Német Demokratikus Köztársaság - NDK).
A legnagyobb medve a keleti kereszténység, amelynek a határai már Ázsiában és Afrikában vannak. Az oroszok és az ukránok közötti vallási szakadás fontos dátuma volt 2018, amikor az Ukrán Ortodox Egyház kivált az Orosz Ortodox Egyházból.
A legismertebb orosz maci „Misa mackó”, az 1980-as moszkvai nyári olimpiai játékok kabalája. De a kis Misa mára már felnőtt, és Mihálynak hívják. A névadóját, Mihály arkangyalt a keleti – orosz, ukrán - és a nyugati kereszténység is elfogadja. Ő a mennyei seregek vezetője, aki mindig győz. De Oroszországban nem csak Mihály medve él. Az egyik már régóta jelezte, a territóriumában olyan dolgok történnek, amiknek nem örül. Senki sem figyelt rá, vagy elbagatellizálták az üzeneteit. És amikor úgy érzete, hogy már túl közel, a kritikus távolságon belül kerültek hozzá, támadott. Talán azért, mert nem akarja, hogy megkínozva ketrecbe zárják. Nem akar mások zenéjére táncolni, és nem akar valaki(k)nek a „Teddy bear”-je lenni.
Most a medve zenél, és így lett a Rock and Rollból Rocket and Ball. De egyszer ez a lemez is - amely remélhetőleg nem nagylemez - lejár. És eljő majd a bocsok korszaka, miközben az orosz medve territóriumáért egymásnak esik a grizzly és a panda.