;

Európai Unió;Oroszország;gáz;Gazprom;

- A Gazprom már dolgozik a forgatókönyvön, hogy teljesen leállítsa az európai gázszállításokat

A Kreml jelezte, hogy ha a vevők nem hajlandóak rubelben fizetni, akkor Oroszország megtagadja a szolgáltatást.

Az Európába irányuló orosz gázszállítások jövője jelenleg bizonytalan, miután a nagy nyugat-európai országok elutasították Vlagyimir Putyin orosz elnök követelését, hogy rubelben fizessenek az orosz gázért. A német és az osztrák hatóságok március 30-án előzetes figyelmeztetést adtak ki egy lehetséges gázellátási vészhelyzetre, mindenkit kérve, hogy csökkentse a fogyasztást.

Az orosz lap, a Kommerszant forrásai szerint a Gazprom dolgozik azon a forgatókönyvön is, hogy teljesen leállítsa a gázszállításokat „barátságtalan országokba”, és felméri egy ilyen lépés következményeit. (Ezeknek a barátságtalan országoknak a listáján szerepel az Egyesült Államok és a 27 EU-tagország – köztük Magyarország – is.) Az orosz gázipari óriás hosszú távú szerződései szerinti márciusi szállítások kifizetése április 1-jén esedékes. Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő újságíróknak azt mondta, hogy az orosz gáz rubelben történő kifizetésének folyamata nem közvetlenül március 31-én indul el.

A Gazpromot  Vlagyimir Putyin elnök utasította, hogy térjen át a barátságtalannak nyilvánított országokba exportált gáz rubelfizetésre, a központi bankot és a kormányt pedig arra, hogy március 31-ig dolgozzanak ki eljárást az európai vállalatok rubelfelvásárlására. A Kreml jelezte, hogy ha a vevők nem hajlandóak rubelben fizetni, Oroszország megtagadja a szállítást – idézi fel a Kommerszant, anélkül, hogy egy szóval is említést tenne arról, hogy a helyzet Oroszország Ukrajna elleni háborúja miatt alakult ki, és lépésével Vlagyimir Putyin a háború miatt Moszkva ellen elrendelt nyugati szankciókra reagált.

Az európai vezetők és a nagy fogyasztók egyhangúlag elutasították a rubelben való fizetést, arra hivatkozva, hogy az sérti a meglévő szerződéseket. A Kommerszant szerint az európai vállalatok attól is tartanak, hogy a rubelvásárlás miatt kapcsolatba kell lépniük az uniós és amerikai részről szankciókkal sújtott orosz központi bankkal. Az orosz fél szerdán a német kancellárral, az olasz miniszterelnökkel, egy nappal korábban pedig a francia elnökkel is tárgyaltak a kérdésről. Az Európai Bizottságnak Frans Timmermans ügyvezető alelnök szerint egy ideje megvannak már a tervei a gázszállítások esetleges leállására.

Európa azt a célt tűzte ki maga elé, hogy az új fűtési szezon kezdetére 80 százalékban feltölti tárolóit, miközben csökkenti az orosz gázvásárlásokat. Az orosz szállítások hiányában azonban nehéz lesz ezt megtenni - a tartalékok teljes szintje most csak 26,28 százalék – írja a Kommerszant. Az orosz energiaforrások fokozatos kivonására vonatkozó részletes uniós terv májusra készül el, de a tagállamok már most kijelentették, hogy növelni kívánják a nem orosz gáz importját. Az Egyesült Államok azt ígérte, idén 15 milliárd köbméterrel növeli európai szállításait, amelyek mennyisége 2021-ben 20-21 milliárd köbméter volt.

Fontos kérdés, hogy az uniós országok fenntartják-e az egységes megközelítést, és ha nem, akkor azok, akik hajlandóak rubelben fizetni, megosztják-e a gázt szomszédaikkal – veti fel a Kommerszant, s hozzáteszi: Magyarország például többször is hangsúlyozta, hogy nem mondhat le az orosz energiáról, de még nem fejtette ki álláspontját a rubelben történő fizetéssel kapcsolatban.

A kommandósok egy öt emberrel végző merénylő ellen indítottak hajtóvadászatot.