hitel;kamat;Magyar Nemzeti Bank;drágulás;bankok;kamatemelés;kamatstop;

- Több mint 400 ezer adósra szakad majd rá a kamatstop után jóval magasabb törlesztőrészlet

Az intézkedés most elfedi, de már legalább 20 százalékkal nőtt volna a havi teher.

Időzített bombaként ketyeg, és hosszabbítás nélkül várhatóan a nyáron vagy legkésőbb ősszel robbanni is fog az Orbán-kormány által januárban bevezetett kamatstop. Ez ugyan csaknem félmillió, egy éven belüli változó kamatozású hitellel rendelkező adóst – köztük számos devizahitelest – ment most meg a törlesztőrészletek jelentős emelkedésétől, ám éppen ezen okból cseppet sem ösztönzi őket arra, hogy hosszútávon biztonságos konstrukcióra váltsák hitelüket. Pedig minél tovább halogatják az átváltást, annál nagyobb lesz a „számla”.

Ezeknek a kölcsönöknek a kamata és így a törlesztőrészlete nem fix, hanem alapesetben egy olyan pénzügyi mutatótól, a BUBOR-tól (budapesti bankközi forint hitelkamatláb) függ, amely az elszabadult infláció megfékezését célzó jegybanki kamatemelések és a háború gazdasági következményei miatt most egyre növekszik. Ez a mutató csupán az elmúlt hónapban 1,6-1,77 százalékponttal emelkedett, és jelenleg 6,5-7 százalékon áll. Ha ez alapján számolnák most a változó kamatozású hitelek törlesztőrészleteit, akkor egy 10 millió forintos, még 10 évig fizetendő lakáshitel esetében a havi törlesztő 127-129 ezer forint lenne (attól függően, hogy 3,6, vagy 12 havi BUBOR-hoz kötött-e a hitel kamata).

Ez tavaly áprilishoz képest már most 22 százalékkal, azaz 28-31 ezer forinttal nagyobb havi terhet jelentene az adósoknak. A kamatstop miatt azonban egy év alatt mindössze 6-8 ezer forinttal, 104-106 ezer forintra emelkedett a törlesztőrészlet – derül ki a Bankmonitor példaszámításából. Az Orbán Viktor karácsonyi ajándékaként bejelentett kamatstop értelmében ugyanis ezen hitelek esetében 2022. június 30-ig a tavaly október 27-i BUBOR alapján kell meghatározni a kamatokat. Vagyis továbbra is 2-2,4 százalékkal kell számolni a jelenlegi 6,5-7 százalék helyett. A mintegy 30 milliárd forintra becsült különbözetet pedig a bankoknak kell benyelniük.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) tavaly év végi, még a kamatstop bevezetése előtti adatai szerint a teljes jelzáloghitel-állomány 40 százalékát, az egyéb kölcsönökkel együtt mintegy 470 ezer szerződést érintett volna a törlesztőrészletek növekedése. Szintén akkori számításaik szerint egy 500 bázispontos kamatemelés a hitelek háromnegyedénél okoz 10, majdnem felüknél pedig 20 százalékot meghaladó törlesztőrészlet-növekedést. Egy ilyen léptékű kamatemelkedés már gyakorlatilag megtörtént, és valószínűleg itt nem lesz vége a folyamatnak, hiszen a jegybank szerint nyárra akár 11 százalékig is felkúszhat az infláció, azaz jöhet még kamatemelés.

Hogy mekkora lesz addigra az érintett adósok tehernövekedése, azt most még csak becsülni lehet. A 3 havi BUBOR tavaly júniustól idén márciusig bekövetkezett 5,4 százalékpontos növekedése ugyanakkor az MNB mostani, lapunknak küldött becslése szerint tipikusan 8 ezer forintos, vagyis 21 százalékos törlesztőrészlet-növekedést eredményez. Hosszabb futamidő vagy nagyobb tartozás esetén a törlesztőrészlet-növekedés ugyanakkor érdemben magasabb lehet – jelezték.

A kamatstop végével ez a drágulás egyszere szakad majd az adósok nyakába. Pedig egy végig fix kamatozású kölcsön a Bankmonitor kalkulátora szerint már 5,38 százalékos teljes hiteldíjmutatóval elérhető, és a fenti példa esetében 107 ezer forintos törlesztőrészletet jelentene. Ez még mindig csupán pár ezer forinttal magasabb, mint a kormányrendelet által és csak átmenetileg alacsonyan tartott havi teher, viszont 19-21 ezer forinttal alacsonyabb, mint a kamatstop nélküli törlesztő lenne, ráadásul bármekkora kamatemelés is jön, a futamidő végéig ennyi marad.               

A jegybank nem lát súlyos kamatkockázatotTavaly év végén mintegy 203 ezer lakáshitel, 133 ezer szabadfelhasználású jelzáloghitel, és 71 ezer személyi kölcsön volt egy éven belül változó kamatozású. Ez az összes lakossági fogyasztási vagy jelzáloghitel-szerződés 24 százaléka. E hitelek esetében a fennálló tőketartozás összesen 1628 milliárd forint volt, ami a jelzáloghitel- és fogyasztásihitel-állomány ötöde. A jegybank arról nem rendelkezik részletes információkkal, hogy 2021 júliusa óta hány érintett adós rögzítette hitele kamatait. Fontosnak tartották viszont jelezni, hogy a lakossági hitelállomány nagyobb része, illetve az újonnan felvett lakáshitelállomány 99 százaléka már éven túli kamatozású. Ezért sem a koronavírus-járvány, sem a háborús időszak alatt nem alakult ki a háztartási hiteleknél olyan súlyos kamatkockázat, mint amilyen árfolyamkockázati krízisről a deviza alapú hitelezés időszakában beszélhettünk – véli az MNB. Ha azonban a bankok által jelzett tíz százalékos kamatrögzítési aránnyal is számolunk, akkor is még mindig 400 ezren vannak azok az adósok, akikre egyik napról a másikra fog rászakadni a súlyos tízezrekkel magasabb törlesztőrészlet a kamatstop kivezetése után.

Nem tolonganak a kamatrögzítésért az adósok

A bankoknak most azzal kellene törődniük, hogy az ügyfeleket a változó kamatozásúból a fix kamatozású hitelekbe tereljék. Ha ez nem történik meg, akkor a kamatstop akár 2022. június vége után is fennmaradhat – lengette be még január elején Nagy Márton miniszterelnöki főtanácsadó egy interjúban. A kamatrögzítésre azonban nem könnyű rávenni az adósokat. A bankok a jegybanki útmutatásnak megfelelően 2019 óta – így az idén január 31-ig is - személyre szabott ajánlatokkal keresték meg az érintett hiteleseket, akiknek azonban mindössze 6,5 százaléka élt tavaly júliusig a felkínált kamatfixálás lehetőségével. Persze addig még nem látszott ezen hitelek drágulása. Azóta ez már nyilvánvaló, de ennek hatását a kamatstop most elfedi az érintett adósok elől, akik emiatt egyelőre nem is nagyon tolonganak a kamatfixálásért. Az Erste Banknál tavaly július óta az érintett ügyfelek tizede – többszáz adós - rögzítette hitele kamatát, vagy már elindította az átváltást. Az arány elmarad az Erste saját korábbi várakozásától, amelynek elsődleges oka valószínűleg a kamatstop – fogalmazott érdeklődésünkre a bank. Úgy látják: az intézkedés miatt az érintett ügyfelek egyelőre nem érzékelik, hogy a jelenlegi, jelentősen emelkedő kamatkörnyezet milyen kedvezőtlen hatással van a hitelekre. Az Ersténél jelenleg az éven belüli kamatperiódusú jelzáloghitelek aránya mintegy 40 százalék.

Az UniCredit Banknál a jelzáloghitelállomány 15 százalékát teszik ki az egyéves vagy annál rövidebb kamatperiódusú hitelek, az átlagos hiteltartozás e körben mintegy 4,5 millió forint. A bank által levélben megkeresett érintett adósok 4 százaléka szerződött át a korábbinál hosszabb kamatperiódusra. Az UniCredit szerint nehézséget jelenthet az érintettek számára a váltás hosszabb távú előnyeinek értékelésében, hogy az átváltás a kamatstop miatt jelenleg akár azonnali magasabb törlesztőrészletet eredményezhet. Úgy látják ugyanakkor: még mindig van esély arra, hogy ha most rögzítik az adósok jelzáloghiteleik kamatát, akkor a kamat és ezáltal a havi törlesztőrészlet kedvezőbb lesz, mint a kamatstop után. Rámutattak: azoknak az egyéves vagy egy évnél rövidebb kamatperiódusú jelzáloghiteleiknek, amelyeknek 2022 áprilisában van a kamatfordulójuk (azaz kamatstop nélkül áprilisban változna a kamatuk) jelenleg 5,91 százalék az átlagos kamata, de kamatstop nélkül már 10,36 százalékra emelkedne. A kamatkörnyezet és a piaci trendek alapján pedig egyértelműen a kamatok további emelkedése várható.

A többi, lapunk által megkeresett bank vagy nem reagált vagy nem árult el számokat a nyár óta hiteleik kamatát rögzítő adósok arányáról. A CIB Bank annyit közölt: az érintett adósok tavaly nem mutattak nagyobb érdeklődést a banki felhívások kapcsán, de a kamatstopot követően többen érdeklődtek és szerződtek is át. A K&H Bank pedig arról számolt be, hogy tavaly júliusig az érintett hitelek 11 százalékánál történt meg a kamatrögzítés. A kamatstop óta eltelt időszakról azt írták: „2022 első 2 hónapjában, a kamatstop ideje alatt több kamatrögzítést történt, mint 2021 utolsó 2 hónapjában, mely hasonló mértékű, mint egy évvel korábban.”

Az év végére 46 ezer milliárd forintos államadósságot vár a kormány, ami a 2010-esnek majdnem kétszerese – derül ki a kabinet Eurostatnak küldött jelentésből. Az OTP elemzői 1800-2000 milliárdos kiigazítást látnak szükségesnek.