Európai Unió;Oroszország;szankciók;

- Kitiltják az orosz szenet az Európai Unióból

 Az unió jelenleg évi 8 milliárd euró értékben importál szenet a keleti országból.

Az Ukrajna elleni folytatódó agresszió és az orosz fegyveres erők által Ukrajnában elkövetett atrocitások miatt az Európai Unió újabb szankciókat hozott Oroszországgal szemben. Az intézkedések célja a nyomásgyakorlás az orosz kormányra és gazdaságra, valamint a Kreml háborús forrásainak a korlátozása – hangsúlyozza a döntésről kiadott közlemény.

Az EU immár ötödik, pénteken hatályba lépett szankciós csomagja 2022 augusztusától megtiltja a szén és más szilárd fosszilis üzemanyagok behozatalát Oroszországból. Az unió jelenleg évi 8 milliárd euró értékben importál szenet a keleti országból.

A most bevezetett büntetőintézkedések értelmében orosz hajók nem köthetnek ki uniós kikötőkben, azok kivételével, amelyek mezőgazdasági és élelmiszeripari termékeket, humanitárius segélyeket és energiahordozókat szállítanak. Emellett kitiltották az EU területéről az orosz és belarusz közúti fuvarozó vállalkozásokat, de itt is kivételt tettek a gyógyszert, gyógyászati eszközt, mezőgazdasági és élelmiszeripari termékeket, valamint humanitárius célú szállítmányokat szállítókkal.

Az EU újabb exporttilalmat vezetett be, ezúttal a repülőgép-üzemanyagra, csúcskategóriás elektronikai termékekre, szoftverekre és közlekedési eszközökre. Behozatali tilalom sújtja az olyan termékeket, mint a fa, a cement, a műtrágya, tenger gyümölcsei és a szeszes italok. Az elfogadott export- és importtilalmak 10, illetve 5,5 milliárd euró értékű árucikket érintenek.

A tagállamok egy sor intézkedést hoztak annak érdekében, hogy bezárják az eddigi szankciók által hagyott kiskapukat. Például megtiltották orosz vállalatoknak, hogy részt vegyenek tagállami közbeszerzésekben és lehetetlenné tették, hogy orosz állami cégek uniós vagy nemzeti pénzügyi támogatásban részesülhessenek. Szankciókat rendeltek el orosz oligarchákkal, üzletemberekkel és a Kreml magas rangú tisztviselőivel, valamint a korábban már büntetőintézkedés alá vont személyek családtagjaival szemben.

Az EU27-ek emellett teljes tranzakciós tilalmat rendeltek el négy kulcsfontosságú orosz bankkal szemben, amelyek az orosz bankszektor piaci részesedésének 23 százalékát képviselik. A SWIFT bankközi értesítési rendszerről való leválasztásukat követően ezeknek a bankoknak a vagyonát befagyasztják, elvágva őket az uniós pénzpiacoktól.

Az előzetes hírekkel ellentétben az orosz olajembargó témája mégsem szerepel az uniós külügyminiszterek hétfői tanácskozásának a napirendjén. Josep Borrell kül- és biztonságpolitikai főképviselő csütörtökön még azt mondta, hogy a kérdés napirenden lesz az ülésen, de egy vezető EU diplomata pénteken cáfolta a hírt. Uniós források szerint az olajembargó ügyében nincs egység a tagállamok között, mint köztudott, Magyarország is a lépés ellenzői között van. 

A fiatalok körében népszerűbb az Európai Unió, az idősebbek némileg lehúzzák a statisztikát.