Ukrajna;Boris Johnson;Volodimir Zelenszkij;orosz megszállás;bucsai tömegmészárlás ;

- Boris Johnson Kijevbe látogatott, újabb tömegmészárlás nyomait fedezték fel

A megszállók a keleti régiók felé összpontosulnak, emiatt a helyi kormányzó mindenkit arra kért, hogy hagyja el a térséget.

Előre be nem jelentett látogatást tett a brit kormányfő Kijevben, ahol találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel- adta hírül a BBC.

A Downing Street közlése szerint a látogatás az ukrán nép iránti szolidaritás kifejezése volt. A megbeszélést követően kiderült, hogy az Egyesült Királyság 120 páncélozott járművet és hajóelhárító rakétarendszert küld Ukrajna támogatására. 

„További támogatást fogunk nyújtani, hogy Ukrajnát soha többé ne támadják meg”

- fogalmazott Johnson. A városban lényegében egymásnak adják a kilincset a nyugati vezetők. Szombaton szintén ott járt Karl Nehammer osztrák kancellár, valamint pénteken Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Véleménye szerint az orosz erők háborús bűncselekményeket követtek el. Később egy Ukrajna számára rendezett varsói adománygyűjtő rendezvényen arról beszélt, hogy az Európai Bizottság 1 milliárd eurót ad Ukrajnának, valamint a háború elől menekülteket befogadó országoknak.

Von der Leyen a bucsai tömegmészárlás helyszínén.

A harcok eközben a Donbász régióra, Mariupolra és Mikolaivra összpontosítanak. A támadást az orosz haditengerészet azzal segít, hogy folyamatosan cirkálórakétákat indít a tengerről - jelentette a brit katonai hírszerzés. A moszkvai védelmi minisztérium szombaton azt közölte, az orosz erők megsemmisítettek egy lőszerraktárt a közép-kelet-ukrajnai Mirhorod légibázison, valamint a Dnyipro régióban lévő Novomoszkovszk városa közelében. 

A Reuters jelentése szerint a térség kormányzója azt közölte, még több embert kell evakuálni a kelet-ukrajnai Luhanszk közeléből, mivel az elmúlt napokban fokozódott az orosz haderő ágyúzása, emellett jelentős haderő is érkezett. Szerhij Gaidai azt mondta, a régió településeinek mintegy harminc százalékából nem menekültek el a helyiek, akiket lakóhelyük azonnali elhagyására szólított fel. Irina Verescsuk miniszterelnök-helyettes azt mondta, tíz humanitárius folyosóról állapodtak meg szombatra az ostromlott régiókból, köztük a Mariupol városából érkezők számára. 

Egy Szmercs-rakéta maradványai Harkivban

Nyugati és ukrán tisztségviselők a napokban többször is azt hangoztatták, hogy Moszkva a keleti és déli régiókra összpontosít, miután csapatait kivonta Kijev közeléből. Korábban úgy tervezték, hogy beveszik az ukrán fővárost is, ám szemmel láthatóan letettek ezen tervükről. Ugyancsak távoztak a megszállók Csernobilból, így az üzemen kívüli atomerőműre ismét kitehették az ukrán nemzeti lobogót. A brit közszolgálati médiának az egyik mérnök azt mondta, volt, hogy az oroszoktól lopott benzint, hogy működtetni lehessen a hűtést szolgáló dízelgenerátort. Ha a berendezés leállt volna, akkor könnyen nukleáris anyagok kerülhettek volna a levegőbe. 

Minden jel szerint a bucsai tömegmészárlás nem lehetett egyedi. Az ukrán védelmi minisztérium szombaton azt közölte, hogy több tucat megkínzott civil holttestére bukkantak a Kijevtől ötven kilométerre található Makarivban, ám ennél több információt egyelőre nem közöltek. 

 

Alighanem egy ukrán katonai vonatot akarhattak megcélozni, csak a rakéta pontatlansága miatt a pályaudvaron várakozó civileket találták el.