Több mint 720 embert öltek meg Bucsában és az orosz csapatok által korábban ellenőrzött más, Kijev környéki településeken, további több mint 200 embert eltűntként tartanak nyilván – közölte az ukrán belügyminisztérium.
Anatolij Fedoruk, Bucsa polgármestere elmondta, hogy eddig
403 holttestet találtak a városban, ám további halottakra bukkanhatnak az aknamentesítés előrehaladtával.
Az ukrán főügyészi hivatal közölte, hogy ezenkívül vizsgálják a Kijevtől északkeletre található Brovari járásban történt eseteket is. A Brovari járási Sevcsenkovéban hat civil holttestére bukkantak egy pincében, testükön lőtt sebekkel. A gyanú szerint a felelősök orosz katonák voltak. Oroszország rendszeresen tagadja az ilyen vádakat.
A belügyi tárca egyúttal beszámolt arról is, hogy négymillió dollár értékű különleges felszerelést kapott két magáncégtől, az Axontól és a Benish GPS-től az orosz háborús bűncselekmények digitalizálására.
Vadim Bojcsenko, Mariupol polgármestere elmondta, hogy a legutóbbi becslések szerint körülbelül
21 ezer civil vesztette életét a dél-ukrajnai kikötővárosban az orosz invázió kezdete óta.
Pavlo Kirilenko, a Doneck megyei állami közigazgatás vezetője a CNN-nek azt mondta, hogy a halottak száma akár a 22 ezret is elérheti.
Bojcsenko egyúttal közölte, hogy a városban
több mint 100 ezren várnak továbbra is az evakuálásra.
Oleh Szinyehubov, a Harkiv megyei állami közigazgatás vezetője szerda délelőtti Telegram-bejegyzésében arról számolt be, hogy az azt megelőző 24 órában az orosz csapatok megközelítőleg
53 alkalommal, tüzérséggel és rakéta-sorozatvetőkkel hajtottak végre támadást a megyében.
A támadásokban
hét ember életét vesztette, 22 ember, köztük három gyerek megsebesült.
Szinyehubov elmondta továbbá, hogy
egy két éves gyerek, aki néhány nappal ezelőtt sebesült meg a bombázások miatt, a kórházban életét vesztette.
A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) aggodalmának adott hangot azokkal a beszámolókkal kapcsolatban, amelyek szerint vegyi fegyvereket vetettek be Mariupolban. Az ukrajnai Azov Ezred hétfőn azt állította, hogy egy orosz drón „mérgező anyagot” dobott le katonákra és civilekre a városban. Mindezt azután – jegyzi meg a hágai székhelyű szervezet –, hogy az elmúlt hetekben megjelent médiabeszámolók szerint vegyi üzemeket ért célzott támadás, és mindkét fél a mérgező vegyi anyagokkal való visszaéléssel vádolta egymást.
Az OPCW közölte, hogy szorosan nyomon követi az ukrajnai helyzetet. Emlékeztetnek arra, hogy az OPCW 193 tagállama, köztük az Oroszországi Föderáció és Ukrajna is
részese a Vegyifegyver-tilalmi Egyezménynek, aminek keretében önként elkötelezték magukat aziránt, hogy soha nem fejlesztenek, gyártanak, nem szereznek be, nem tárolnak, nem szállítanak és nem vetnek be vegyi fegyvereket.
The Secretariat has received from both the Russian Federation and Ukraine correspondence regarding threats of use of toxic chemicals as weapons and shared it with all 193 Member States of the OPCW as requested.
— OPCW (@OPCW) April 12, 2022
Eközben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök reggeli beszédében fogolycserét ajánlott Oroszországnak, aminek keretében átadnák Viktor Medvedcsuk ukrán politikust, Vlagyimir Putyin orosz elnök egyik legközelebbi és legbefolyásosabb ukrajnai szövetségesét ukrán hadifoglyokért cserébe.
Ezzel párhuzamosan az ukrán fővárosba tart a lengyel, a litván, a lett és az észt elnök annak érdekében, hogy támogatásukról biztosítsák Ukrajnát és Volodimir Zelenszkij elnököt – közölte Andrzej Duda lengyel elnök egyik tanácsadója.
Presidents of ???????????????????????????????? on their way to #Kyiv to show support to #Ukraine and @zelensky.
— Jakub Kumoch (@JakubKumoch) April 13, 2022
Photo: @jakub_szymczuk pic.twitter.com/2gRQrllCSc
Irina Verescsuk, az ideiglenesen megszállt területek reintegrációjáért felelős ukrán miniszter pedig szerdán arról számolt be, hogy
nem tudnak humanitárius folyosót létrehozni a nap folyamán.
A miniszterelnök-helyettes azzal vádolta az orosz erőket, hogy megsértik a tűzszünetet, és akadályozzák az evakuációs autóbuszok közlekedését. Mint írta, a hatóságok azon dolgoznak, hogy a lehető leghamarabb újranyithassák a humanitárius folyosókat.
Az ukrán határőrség közlése szerint több mint 870 ezer, az invázió kezdete után elmenekült ember tért vissza Ukrajnába, köztük egyre több nő és gyerek - jelentette az AFP francia hírügynökség.