A pénteken kezdődött Templom-hegyi zavargások elleni a rendőrségi fellépés miatt tiltakozó iszlamista Ra’am párt ideiglenesen „befagyasztotta” nemcsak koalíciós tagságát, hanem parlamenti részvételét is, miután az arab/palesztin szervezetek, vallási vezetők részéről egyre nagyobb nyomás nehezedett a kormánykoalíciót gyakorlatilag életben tartó, négy mandátummal rendelkező formációra.
A döntésnek azonnali következménye nincs, hiszen az izraeli törvényhozás május 5-ig szünetet tart, de kérdéses, hogy a rendelkezésre álló idő elég lesz-e az Izrael történetében először egy arab pártot is soraiban tudó koalíció belső feszültségének enyhítésére. A négyszeri előrehozott választás után félreállított Benjamin Netanjahu és az általa vezetett jobboldali ellenzék ugrásra készen áll, az április eleji sámec-vita után újabb lehetőséget lát a Bennett-Lapid kormány megbuktatására. Akkor a radikális baloldali Meretz elnöke, Nitzan Horowitz és a jobboldali vallásos Idit Szilman között a kovászolt kenyér miatt kirobbant vita nyomán utóbbi kilépett, ezzel a 120 fős kneszetben a kritikus 60-ra csökkentve a koalíció mandátumainak számát. Netanjahu és a Likud azonnal jelezte, hogy készen állnak a visszatérésre, s várják a koalíció disszidenseit.
A helyzet ezúttal még komolyabb, de Maszúr Abbász, a Ra’am elnöke egyeztetett a koalíció vezetőivel, s nem szándékozik kilépni, célja, épp az, hogy megakadályozza a kormánytól való végleges elszakadást és enyhítse a pártjára nehezedő nyomást. A jeruzsálemi szent helyen elkövetett erőszakot ki-ki saját nézőpontból értékeli. Az izraeli közvélemény a Molotov-koktélokkal és kövekkel dobálózó, maszkos, a rendőrökre rátámadó, a Templom hegyet elbarikádozó, a Hamász terrorszervezet vezérét éltető, annak zászlóit kitűző palesztinokat tartja felelősnek. Az arab koalíciós párt viszont az izraeli biztonsági erőket ítélte el, egyik parlamenti képviselőjük pedig a koalícióból való kilépéssel fenyegetőzött, miközben egyetlen elvesztett mandátum is a véget jelentheti a kormányzat számára. A jelenlegi felállásban - 60 koalíció, 54 Netanjahu mögötti ellenzék, 6 Közös (Arab) Lista mandátum - elvben maximum 2023 márciusáig maradhat életben a koalíció, amikor új költségvetést kell elfogadni. Ha addig a Ra’am is távozik, akkor a költségvetéssel együtt a kormány is bukik, míg az iszlamista párt maradása némi reményt ad arra, hogy a világi Arab Lista eseti támogatásával továbbra is ellenzékben tartsák az Izraelt 12 éven át vezető és soha nem látott mértékben megosztó, korrupciós per alatt álló "Bibit".
Súlyos összecsapások a jeruzsálemi Templom-hegyen
Pénteken 150, vasárnap újabb 20 palesztin sérült meg a Templom-hegyi összecsapásokban. A Palesztin Hatóság a nemzetközi közösség segítségét kéri az Al-Aksza mecset védelmében, amelyet értelmezésük szerint az izraeli kormány el akar venni a muszlim közösségtől. Naftali Bennett miniszterelnök múlt vasárnap ugyanis arról beszélt: fontosnak tartja, hogy zsidók, muszlimok és keresztények egyaránt szabadon ünnepelhessék Jeruzsálemben ünnepeiket. Idén ugyanis egybeesett a muszlim böjti hónap, a ramadán második péntekje a keresztény nagypéntekkel és a pészahot megnyitó széder estével. Palesztin politikusok attól tartanak, hogy Izrael a Templom-hegyet a hebroni Pátriárkák barlangjának mintájára felosztja a vallások között.