Először az országgyűlési választások előtt, majd a múlt héten is kezdeményezte az egri közgyűlés feloszlatását Mirkóczki Ádám volt jobbikos, jelenleg független polgármester. Mindkét alkalommal meghiúsult a törekvése, a képviselők többségének szavazatával még csak napirendre sem vették a javaslatot. Mindez azt jelzi, hogy tovább romlott a viszony a képviselők és a város vezetője között, a hevesi megyeszékhelyen pedig egyfajta állóháborúra kell felkészülni, aminek elhúzódása a település mindennapjaira is hatással lehet.
Jelenleg a 2019-es önkormányzati választásokon többségbe került, majd aztán kilépések és kizárások után felére zsugorodott baloldali Egységben a Városért Egyesület a Fidesz-frakcióval közösen, taktikai együtt szavazással irányítja a várost, a polgármester pedig a hivatali apparátussal a háta mögött vélhetően igyekszik majd szabotálni az így hozott rendelkezések végrehajtását. Az egyik képviselő, Császár Zoltán egyenesen egy bolíviai kakasviadalhoz hasonlította az önkormányzat működését, miként fogalmazott, olyan a hangulat, hogy ha „megszólal a gong és kinyílnak a ketrecek”, rögtön egymásnak rontanak a felek.
– Egerben az elveket hátrahagyva, érdekek mentén megvalósult egyfajta „nagykoalíció” a jobboldal és a baloldal között, amit akár történelmi léptékűnek is nevezhetnénk, ha nem gátolná a város napi működését – mondta lapunknak Mirkóczki Ádám polgármester. Szerinte a képviselők sorra hoznak olyan döntéseket, amiket nem lehet majd végrehajtani: ilyennek nevezte, hogy legutóbb módosították egyes önkormányzati vállalkozások üzleti tervét, ami a város teljes, 36 milliárdos büdzséjére hatással lesz, így lehet, hogy azt újra kell tervezni. Az elmúlt hetekben sorra váltották le az önkormányzati cégek vezetőit, igazgatótanácsának tagjait, és Mirkóczki szavaival „a régi káderek” kerültek vissza ezek élére. – Meglepő módon olykor fideszes képviselő épp egy momentumos igazgatósági tagot javasolt, máskor meg épp fordítva, baloldali előterjesztésre került fideszes tag a cégvezetésbe. Legutóbb a város teljes vagyongazdálkodásáért felelős holding élén történt változás: papíron közös megegyezéssel távozott Juhász Éva igazgató, de a polgármester szerint kényszerhelyzet szülte a lemondást, hiszen a posztjára pályázatot akarnak kiírni.
Mirkóczki Zita tanácsnok, szocialista önkormányzati képviselő – aki csak távoli rokona a polgármesternek – viszont lapunknak azt mondta: azért kellett cseréket végrehajtani a városi cégek élén, mert ezek működését korábban a képviselők nem látták át, s nem kaptak anyagokat arról, hogyan gazdálkodnak a vállalkozások. Most, hogy már látják a számokat, kiderült, hogy egyre nagyobbak a veszteségek, és muszáj válságmenedzseléssel foglalkozni. Szavai szerint nincs semmiféle háttérmegállapodás a Fidesz-frakcióval arról, hogy miként irányítsák a várost, de konkrét ügyek egyeztetnek, s azt elismerte, hogy a városi cégek vezetőinek leváltásakor is történt előzetes megbeszélés a két frakció között. Földvári Győző (DK) a frakció vezetője azonban azt mondta: frakció-szinten nincs és nem is lesz együttműködés a Fidesszel, legfeljebb egyes tagok egyeztetnek a háttérben.
A képviselők szerint ha Mirkóczki Ádám polgármester „lejjebb adna az egójából” és nem egy személyben akarná irányítani a várost, hanem a demokrácia szabályai szerint figyelembe venné a képviselők javaslatait is, akkor nem kellene ennyire elszigetelni őt a döntésektől.
A polgármester minderre úgy reagált: ő a költségvetés tervezésekor is megkérte a képviselőket, hogy vegyenek részt az előkészítésben, de ezzel csak néhányan éltek, azt viszont nem tartja rendjén valónak, hogy később nyílt önkormányzati ülésen „szaggatják darabokra” a város büdzséjét.
Arra a kérdésünkre, hogy ezt az áldatlan állapotot vajon meddig lehet fenntartani Egerben, Mirkóczki Zita azt mondta: a város jelenleg működik, a képviselők teszik a dolgukat, ha a polgármester nem ért egyet ezzel a fajta működéssel, nyugodtan felállhat a székéből és lemondhat. A képviselők viszont szerinte önként nem fognak felállni, jelenleg a városnak ugyanis nem érdeke egy új választás kiírása. Mirkóczki Ádám úgy vélte, a ciklus végéig hátralévő bő két évben biztosan nem lehet ilyen feltételekkel működtetni a települést, de ő úgy gondolja, hogy nyár végére ez a probléma megoldódhat: vagy úgy, hogy a politikai pártok országos vezetői „tesznek rendet”, véget vetve a jobb és baloldal közötti taktikai együttműködésnek, vagy a képviselő testület oszlatja fel magát, esélyt adva az egrieknek, hogy véleményt nyilvánítsanak mind a polgármester, mind a képviselők eddigi munkájáról.
Cenzúra a városi televízióban
Botrányos körülmények között szűnt meg az önkormányzati fenntartású egri városi televízióban a Féktelenül című vitaműsor, amelyben az adás házigazdája, Weil Zoltán minden héten helyi közügyekről beszélgetett meghívott vendégekkel. Legutóbb Venczel Valentin, az egri Gárdonyi Géza Színház korábbi színésze, rendező, az Újvidéki Színház igazgatója volt a vendég, aki elmesélte, miért szállt ki nemrégiben egy egri színdarabból, amelyet a teátrum direktora, Blaskó Balázs rendezett. Az interjút azonban a televízió végül nem adta le. Weil azt állítja, a Média Eger vezetője arra hivatkozott, hogy Blaskó Balázs tiltakozott az interjú megjelentetése ellen, ezt azonban a színházigazgató és a tévé vezetősége is tagadta. Weil Zoltán ezért nyilvánosságra hozta a közte és a tévé vezetője közötti telefonbeszélgetés egy részletét, amelyben Somogyi Kinga elismerte, hogy Blaskó Balázs „hívogatta őt” a fenti ügy miatt. Az utoljára felvett adásban - ahol egyébként épp Mirkóczki Ádám polgármesterrel beszélgetett -, a műsor házigazdája bejelentette, hogy a Féktelenül az ő döntésére megszűnik, mert úgy látja, hogy sérült a szólás-, és a véleménynyilvánítás szabadsága, s sajtóetikai kérdésekben sem egyezik álláspontja a tévé vezetésével.
Az interjúban egyébként – amelyet a Weil Zoltán által felelős szerkesztőként jegyzett egriszin.hu portál végül teljes terjedelmében lehozott - Venczel Valentin egyebek mellett arról beszélt, szerette volna Egerben is elérni, hogy a rendezők és a színészek munkáját ne az egyébként uralkodó alá- és fölérendeltségi-, hanem sokkal inkább valamilyen partneri viszony határozza meg. Hozzátette: számára elfogadhatatlan, ha egy rendező nem szakmai, hanem hatalmi tekintély, s ez vezetett odáig, hogy négy hét próba után nem tudta tovább folytatni a közös munkát – idézte a beszélgetést az egriügyek.hu. (D.J.)