Harry Potter;

- Titkok és botrányok

A Dumbledore titkai az eddigi legjobb Legendás állatok epizód: az új színészek, Mads Mikkelsen és Jude Law színesítik a varázslóvilágot. Kérdés azonban, hogy túlél-e a franchise. 

Olyan sikerrel, mint Joanne Kathlene Rowling Harry Potter regénysorozata, egyszer találkozik az életben az ember. Fantasztikus. A hajdani kis kiadó, a Bloomsbury már óriáscég a jószerével véletlenül hozzákerült műfordítási jogok révén. Rowling a világ egyik legolvasottabb irodalmi szerzője, így nem volt kétséges, hogy a regényekből készült filmek is rekordbevételeket hoztak a Warner stúdiónak. Annak ellenére, hogy az Egyesült Államokban különféle egyházi körök, szülői közösségek úgy találták, hogy Harry Potter története boszorkányságra bátorít, olyasmit fogadtat el, kedveltet meg - démoni figurákat, kísérteteket, fekete mágiát -, ami nem a Szentlétektől való és önmegváltásra biztat, ahelyett, hogy az Istenbe vetett bizalmat erősítené. Annyi bizonyos, hogy az itthoni egyházi intézmények általában nagyvonalúan néznek a jelenségre: nem ajánlották, de nem is tiltották regényeket és a filmek fogyasztását. A kérdésre, hogy mi ennek a példátlan sikernek a titka, miért, hogy még azok a gyerekek sem tudják letenni, akik egyébként nem olvasnak, lapok, folyóiratok, kritikusok, pszichológusok, szociológusok, olvasáskutatók, újságírók százai keresték a választ. Tegyük hozzá: kézzelfogható siker nélkül.

A 2001 és 2011 között bemutatott filmek a XXI. század egyik legjövedelmezőbb franchise-át eredményezték a Warnernek, összesen több mint 7,7 milliárd dolláros bevételt termelve a stúdió számára. Egyáltalán nem meglepő fordulat, hogy felvetették: jó lenne, ha legalábbis a mozgóképes formában tovább menne a franchise. Így néhány éven belül elkészítették a Harry Potter-univerzumot kibővítő, a könyvekhez és a filmekhez több szálon kapcsolódó, de azok eseményei előtt játszódó spin-off-mozit, melynek címét és főszereplőjét egy fiktív tankönyvből, a Legendás állatok és megfigyelésükből merítették. Az előzetesen könnyednek tűnő, érdekes és vicces varázslényeket felvonultató filmről közben kiderült, hogy egy ötrészesre tervezett filmfolyam első fejezete, és Göthe Salmander állati kalandjai helyett (a rossz nyelvek szerint Eddie Redmayne Oscar-díja ellenére nem visz el egy franchise-t) Gellert Grindelwald felemelkedésének és bukásának története áll a középpontjában. Csakhogy egyre kevésbé tűnik úgy, hogy az új franchise hasonló sikereket érhetne el, mint a Harry Potter-filmek – és ez jelentős részt varázsvilág anyjának, J.K. Rowlingnak köszönhető. A szabad kezet kapó író saját maga jegyezte a forgatókönyveket, és kiderült, hogy a Warner fejlesztő csapata nélkül csak tét nélküli meséket tud hozni és az első két Legendás állatok film kellemesen unalmas volta mellett a franchise körül dagadó botrányok sem segítettek. A leghangosabb Johnny Depp szerződtetése volt, mint Grindenwald, mivel már akkoriban téma volt a médiában Anber Heard-el házasságon belüli gyomorforgató erőszak és az egykori csillag már egy ideje csak bukásokat halmozott egymás után. Legádázabb kritikusai szerint pedig már játszani sem tud, ezt bizonyítja, hogy a Dumbledore titkaiban a karakterre beugró Mads Mikkelsen már egy tekintetével is érdekesebb gonosz, mint Depp volt. A másik katasztrofális színészválasztás az ifjú Dumbedore-t alakító Ezra Miller volt, aki számos agresszív és erőszakos váddal nézett szembe – már nem is létezik Hollywoodban. Ha pedig nem lett volna elég a bajból, maga Rowling is kereszttűzbe került a transzneműség-ellenes kijelentései miatt, jelesül, hogy aki átoperáltatta magát nőve, attól még nem lett az.

A Warner az ötrészesre tervezett fejős tehén helyett egyszer csak probléma halmazokkal szembesült. Egyértelmű, hogy a Dumbledore titkaival igyekeznek menteni a menthetőt – azért az igen durva, hogy a csodától milyen hamar el lehet jutni a lefolyó közelébe. Az mindenképpen segített, hogy visszahívták társ-forgatókönyvírónak Steve Kloves-t és Rowling engedte, hogy üzenjenek a filmmel a mesén túl, így az új epizód egy gyönyörű férfi és férfi közötti szerelmet helyezzen a középpontjába. Ha pedig említettük, hogy Mikkelsen behozatala top döntés volt, akkor azt Dumbledore kapcsán muszáj megjegyezni: Jude Law szakálla is gyönyörű.

Infó:

Legendás állatok és megfigyelésük – Dumbledore titkai

Bemutatja az InterCom

A szegedi Kövér Béla Bábszínházban 2020-ban, épp a pandémia előtt történt igazgatóváltás. Az évadában 75 éves színház talán most esett át legnagyobb átalakulásán, a változásról és a vidéki bábszínházak életéről az új igazgató, Kiss Ágnes mesélt a Népszavának.