Több hamis ígéret is elhangzott a miniszterelnök szájából a Fidesz újabb kétharmadot hozó választási kampányában. Az egyik ilyen vágyvezérelt óhaj volt, hogy az ukrajnai háború költségeit ne az emberek, de legfőképp ne a magyar emberek fizessék meg. De ennek a háborúnak és az arra adott gazdasági szankcióknak az árát igenis az emberek fogják megfizetni. Az ukránok és az oroszok vérrel, a szegény országok éhínséggel fizetnek, a szerencsésebb népek pedig megússzák a drasztikusan megugró élelmiszer és rezsiszámlával, meg a lassuló növekedéssel.
Mert nincs jótevő tündér. Még ha valami hatalmas csoda folytán véget érnének is a harcok Ukrajnában, a háborúért és annak gazdasági következményeiért meg kell fizetni – ez derül ki az IMF jelentésből is. Mi, magyarok szerencsére nem vérrel fizetünk, viszont lévén Ukrajnával határos ország, az uniós átlagnál is erőteljesebben és közvetlenebbül érik a magyar gazdaságot a háborús hatások.
Épp ezért ideje lenne már nekiállni kormányozni, ám a gyakorlatilag egy éve kampányüzemmódban működő kormány még egy hónapig teszthalott állapotban marad. A miniszterelnök saját bevallása szerint most alakítja ki a következő négy év stratégiáját – ezért csúszik a kormányalakítás május végére. Pedig égető a gond: az infláció az IMF szerint 10 százalék felett lesz; a költségvetés kimerülőben, emiatt nincs fedezett az ezer milliárd forintos rezsiszámlára és a megugró adósságfinanszírozási kiadásokra, amelyek csak idén 300-500 milliárd forint nem tervezett forrást igényelnek. A rezsicsökkentés várható átalakítása után a legszegényebbek terheit hosszú távon mérsékelni kell – ennek is meglesznek a költségei.
Sajnos a Fidesz elherdálta a magyar gazdaság lehetőségeit: nem képeztek tartalékot a covid-válság előtti fellendülés idején, nem nyúltak hozzá a nemzetközi összehasonlításban rosszul teljesítő egészségügyhöz, oktatáshoz. Mivel pénz a következő években nem lesz, így állandósulnak ezeken a területeken a problémák. De erre szavazott a magyarok többsége, ezt kapja az ország a következő négy évben.
Nemcsak idehaza, de a világban is gyűlnek a megoldatlan gondok. Az élelmiszer- és üzemanyagárak drasztikus emelkedése a szegényebb országokban komoly problémákhoz, akár zavargásokhoz is vezethet. Az orosz-ukrán háború „tektonikai mozgásokat” indíthat el a világgazdaságban, a szankciós politikák miatt fragmentálódik a világ, azaz úgy geopolitikai blokkok jöhetnek létre az IMF szakértői szerint. Vagyis a világ változóban van, és ezekre a változásokra pedig sem ez az ország, sem az újraválasztott vezetői nincsenek felkészülve. Látszólag van politikai stabilitás – de a magyar kormány légüres térben mozog.
Ugyanez a helyzet a magyar gazdasággal: a kormány tagjai meg vannak róla győződve, hogy az ország gazdasága erős, jól állja az újabb és újabb csapásokat. Valójában a kis magyar gazdaság komoly versenyképességi problémákkal küzd – gyenge a forint, magasak az adósságok, hiányzik a munkaerő, alacsony a hozzáadott érték. A magyar csoda eddig elmaradt, és most aligha van itt az ideje.