Állami Számvevőszék;

2022-04-29 06:00:00

Szerelünk, szerelgetünk

Alig, hogy átvette - meglehetősen tarka-barka profilú - hivatalát egykoron Palkovics László, műszaki kérdésekben otthonosan mozgó akadémikusként azt a meglehetősen gyenge lábakon álló kijelentést tette, hogy "Magyarország már nem az összeszerelő-üzemek, hanem az innováció országa, ezt mutatják a nemzetközi felmérések is." Ezáltal maga is beállt a bólogató jánosoknak abba a sorába, amely Orbán Viktornak azt a gyakran elhangzó állítását szajkózza, hogy "felvettük az iramot, és már nemcsak járműveket gyártunk, hanem épp járműfejlesztési centrummá válunk." Azonban a száraz tények mind az  innovációs és technológiai tárcavezetőt, mind a főnökét fényesen cáfolják. A nemzetközi felmérések, beleértve a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetét (OECD) is, éppen az ellenkezőjüket igazolják ezeknek a fellengzős, önfényező kormányzati állításoknak. Nem kevesebbet bizonyítanak,  ugyanis, mint, azt hogy a magyar exportban a hazai hozzáadott érték aránya évről évre folyamatosan csökken. S ennek pontos számbavétele korántsem csak néhány elemző közgazdász kíváncsiságát elégíti ki, hanem jelentősége felerősödött azáltal is, hogy a jelenlegi kedvezőtlen világgazdasági környezetben is a megtermelt bruttó össztermék (GDP) nagyságán keresztül befolyásolja a napjainkban kedvezőnek egyáltalán nem mondható állam-adósság mutató alakulását. Márpedig az Alaptörvény - mind rövid- mind hosszabb távon - előírja az adósság folyamatos csökkentésének a kötelezettségét.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ), amely Domokos László heteken belül lejáró elnökségének 12 esztendeje alatt erős kormánypártiságról tett tanúbizonyságot. Például a pártpénzek felhasználásának  vizsgálata során nem hagyott kétséget afelől, hogy a szíve hová húz. Az elnöki ciklus vége felé azonban csoda történik. Az ÁSZ több jelentésében nem is leplezett kritikát fogalmaz meg a költségvetés alakulásáról, s ebbe a sorba illik bele az is, hogy aggodalmukat fejezik ki afelett, hogy a magyarországi cégek exporttermékeiben a hozzáadott  hazai érték arányának uniós rangsorában csak három tagállamot előzünk meg. S ezen még az sem segít, hogy a magyar kivitelben az agrár-élelmiszeripari termékek aránya magas, márpedig ezek jelentős élőmunkaigényüek, vagyis a hazai hozzáadott értékük nem elhanyagolható. Az ÁSZ is felismerte: "Azt nem várhatjuk, hogy a nemzetközi vállalatok helyettünk és maguktól fogják képviselni a magyar érdekeket. Megfelelő ösztönzéssel növelhető a magyar beszállítás részaránya, illetve elérhető, hogy magasabb képzettséget igénylő tevékenységeket is Magyarországra telepítsenek. Az utóbbihoz kulcstényező a magasan képzett munkaerő rendelkezésre állása."

Palkovics László miniszter felelős a felsőoktatásért és a munkaerőgazdálkodásért egyaránt, hogy a gazdaságstratégiáról ne is beszéljünk. Mégis annak a téveszmének a rabja, ha cáfolják összeszerelő ország mivoltunkat a valóság majd idomul hozzá, Márpedig közismert: a tények makacs dolgok. A NER szótárában ez annyit tesz: annál rosszabb a tényeknek.