A német alsóház (Bundestag) elsöprő többséggel megszavazta, hogy nehézfegyvereket és komplex fegyverrendszereket küldjenek Ukrajnának – adta hírül csütörtökön a Deutsche Welle.
A 736 fős Bundestagban
586 képviselő támogatta a javaslatot, 100 szavazott ellene, további hét tartózkodott.
A nehézfegyverek, köztük légvédelmi rendszerek és páncélozott járművek szállítását előirányzó határozatban szerepel továbbá az is, hogy Németország
a NATO keleti tagállamaiba is küldjön nehézfegyvereket. Németország ezenkívül további katonákat vet be a NATO kelet-európai jelenlétének fokozása érdekében, és arra bátorítja az orosz katonákat, hogy tegyék le a fegyvert, és keressenek menedéket Németországban és az EU-ban. A határozat ezenkívül előirányozza azt is, hogy felhívást intézzenek Kínához, miszerint „hagyjon fel a háború elfogadásával”, és aktívan szorgalmazza a tűzszünetet.
A kormánykoalíció és a legnagyobb ellenzéki pártnak számító Kereszténydemokrata Unió (CDU) által támogatott javaslat értelmében folytatni kell, és lehetőség szerint fel kell gyorsítani a katonai segítségnyújtást.
A kezdeményezést az Alternatíva Németországért (AfD) szélsőjobboldali és a Baloldal szélsőbaloldali párt ellenezte. Tino Chrupalla, az AfD képviselője azzal érvelt, hogy a javaslat elnyújthatja a háborút, és nukleáris háborúba sodorhatja Németországot. A Baloldal pedig Olaf Scholz korábbi nyilatkozataira hivatkozott, amelyek szerint a nehézfegyver-szállítmányok növelik a nukleáris eszkaláció kockázatát.
45 százaléka elégedetlen Scholz válságkezelésével, míg mindössze 37 százalékuk helyesli azt, ahogyan a kancellár a háborúra reagál.
Nils Schmid, Scholz Szociáldemokrata Pártjának tagja ezzel szemben azzal érvelt, a fegyverszállítmányok hamarabb véget vethetnek a háborúnak, mivel erőpozícióba hozzák Ukrajnát. Bár a kancellár korábban ellenezte az ötletet, a német kormány néhány napja bejelentette, hogy légvédelmi páncélozott harci járműveket küldenek Ukrajnába.
A szavazáson több képviselő is élesen bírálta a voksolás idején japán diplomáciai úton tartózkodó Scholzot. Friedrich Merz, a CDU tagja azzal vádolta Scholzot, hogy „határozatlan és félénk” az ügyben.
A DW megjegyzi: a dpa/YouGov új felmérése szerint a németek