Magyarország nem minősíti más ország igazságszolgáltatási gyakorlatát – ezt válaszolta a külgazdasági és külügyminisztérium a Szabad Európa megkeresésére, miután kiderült: a magyar kormány vétózta meg a tervezett közös uniós állásfoglalást, amelyben elítélték volna, hogy egy isztambuli bíróság életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélte Osman Kavala török üzletembert, emberi jogi aktivistát.
Kavalát hétfőn ítélték el feltételes szabadlábra helyezés lehetősége nélkül. Az Európai Unió közös állásfoglalásban ítélte volna el a bírósági döntést,
a magyar kormány vétója miatt azonban az egészből nem lett semmi.
A közlemény így csupán Josep Borrell uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő nevében jelent meg. A megvétózott közleményben egyebek között az áll, hogy mélységesen sajnálják a döntést, valamint az, hogy Kavalát azért tartóztatták le, hogy „elhallgattassák őt, és más emberi jogi aktivistákat is eltántorítsanak a törvényes tevékenység végzésétől”.
Orbán most a törökök kedvéért vert éket az európai egységbeA Szabad Európa megkereste a külügyminisztériumot azzal, hogy miért akadályozták meg a közös kiállást, mi a kormány véleménye Kavala elítéléséről, illetve általában az emberi jogi helyzetről Törökországban. Mint írják, azt is szerették volna megtudni, hogy szóba került-e Kavala ügye vagy emberi jogi kérdések Szijjártó Péter külügyminiszter múlt heti ankarai látogatásán. A minisztérium
mindössze az említett mondattal válaszolt a kérdésekre: „Magyarország nem minősíti más ország igazságszolgáltatási gyakorlatát.”
A Szabad Európa ezzel kapcsolatban megjegyzi: Szijjártó „szokatlan belpolitikai eseményeknek” nevezte azt, hogy a szlovák rendőrség a múlt héten eljárást indított Robert Fico volt kormányfő ellen bűnszövetkezet létrehozásának vádjával. A magyar külügyminiszter hozzátette: a „hírek szerint az ellenzék vezetőjét börtönbe akarják küldeni”.
Szijjártó ehhez pedig
a magyar kormány támogatásával működő Ma7.sk nevű oldalnak a cikkét osztotta meg.
Ebben Fico nyilatkozatát idézik, miszerint „ha felakasztva találnak, nem én voltam”. A cikkben csakis Fico álláspontja olvasható arról, hogy szerinte politikailag motivált eljárás indult ellene, de arról egy szó sem esik, hogy miért.
Szijjártó: figyelemmel követjük a Szlovákiában jelenleg zajló szokatlan belpolitikai eseményeketFelidézik továbbá Nikola Gruevszki volt észak-macedón miniszterelnök esetét is, akit hazájában korrupciós vádak miatt börtönbüntetésre ítélték, ami elől kormányzati segítséggel Magyarországra szökött, ahol pedig menekültstátuszt kapott. A magyar hatóságok bizonyítottnak látták: visszatérése esetén hazájában veszélyben lenne az élete, ugyanis a hatóságok nem biztosítanának neki védelmet, hiszen a kormány nem demokratikus lépésekkel kívánja korlátozni és elvenni a volt miniszterelnök személyes szabadságát.
A Szabad Európa ismét elküldte a minisztériumnak azokat a kérdésekre, amelyekre a tárca nem válaszolt, továbbá megkérdezték azt is, hogy Fico és Gruevszki esetében miért minősítették más országok igazságszolgáltatási gyakorlatát.
Még hét évre ítélték sikkasztásért és pénzmosásért a Magyarországon politikai menedékjogot szerző Nikola Gruevszkit