Budapest;pályázat;Karácsony Gergely;Városháza Park;

Épül Budapest új központi parkja, Karácsony Gergely szerint a közös döntéshozatalt akarják szimbolizálni vele

Kompromisszumos, de nem megúszásra törekvő terv nyerte a Városháza Park tájépítészeti pályázatát. A Lépték-Terv koncepciójának fő szimbóluma a kör, mert egy kerekasztal mellett mindent meg lehet beszélni.

A Városháza Park megnyitása volt az első kampánytémám, amikor 2019-ben indultam az önkormányzati választásokon. Szimbolikus vállalás volt, mert ennek a hátsó udvarnak a megnyitása Budapest felé jelképezi leginkább, amit szeretnénk: a nyitottságot és a közös döntéshozatalt – adta meg az eredményhirdetés alaphangját Karácsony Gergely főpolgármester.

Az ellenzéki városvezetés először átfogó stratégiát készített a Városháza tömb középtávú fejlesztésére, hogy összehangolja a fővárosi önkormányzatnak helyet adó Városháza Károly körút felüli homlokzatának felújítását, a földszinti helységek megnyitását, a Budapest Galéria új kiállítóterének kialakítását a Gerlóczy utcai szárnyban és az egykori Merlin Színház épületének felújítását.

A 8000 négyzetméteres Városháza Park kialakítására 2021 őszén hirdettek térépítészeti tendert. A tervpályázatra összesen 19 pályamű érkezett, melyeket a tájépítész, az építész és a városépítész szakma elismert szakembereiből álló bírálóbizottság értékelt és választotta ki a díjazott terveket.

Ez a tender újra bizonyította, hogy érdemes pályázatokat kiírni, mert olyan új gondolatok születnek, amelyek másként aligha kerülnének felszínre – emelte ki Erő Zoltán főépítész a tender mai eredményhirdetésén. Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes, a bírálóbizottság elnöke és egyben az egyetlen politikus tagja azt hangsúlyozta, hogy nagyon különböző világnézetű emberek közös választása a nyertes pályamű, amely ennek ellenére nem „megúszós”, hanem karakteres, klímacélokat és a közösségi igényeket egyaránt kiszolgáló terv.

– Száz éve vitázik a város arról, hogy milyen legyen a főtere, mi most még közelebb jutottunk ahhoz, hogy megvalósítsuk

 – mondta Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze.

Az első díjat a Lépték-Terv Tájépítész Iroda pályaműve nyerte el a „kör” gondolatára felfűzött koncepciójával. „A pályamű minden tekintetben alkalmas arra, hogy betöltse azt a szerepet, amit Budapest új főterének tudnia kell: ikonikus, szinte az űrből is felismerhető terv, amely a zöldfelületet állítja a tér középpontjába, és amelynek szimbolikája megegyezik a demokráciáról alkotott felfogásunkkal. Szervesen kapcsolódik a szomszédos terekhez, megőrzi a meglévő fákat, emellett tartalmazza a szivacsváros koncepció követelményeit a csapadékvizek felhasználásáról is” – méltatta a pályaművet Kerpel-Fronius Gábor.

– Egy nem helyből kellett helyet varázsolni, ahol élmények várják a betérőket. Ehhez olyan szimbólumot kerestünk, ami jelképezi a befogadást és a teljességet, ami hasonlatos egy kerekasztalhoz, amely mellett mindent meg lehet beszélni – foglalta össze a terv lényegét Szakács Barnabás az iroda vezetője.

A II. díjat a CAN Architects Studio és az Újirány Tájépítész Kft. közös, egyszerű, következetes struktúrájú pályaműve nyerte el, amely ökologikus választ keresett a klasszikus városháza tér kialakítására. Megosztott III. díjban részesült a Lima Design egymásra felfűzött kisebb teresedésekkel, változatos növényalkalmazással, látványos részletekkel és tereplejtésekkel operáló pályaműve és Baki Áron, Godolla Máté, Kőműves Márton, Takács Ákos, Pápai Veronika, Csomay Zsófia elképzelése, amely a teret a városfal két oldalán, a történelmi fejlődésre reflektálva két markánsan kontrasztos részre osztották fel: egy sűrű vegetációjú, szűrőként működő oázisra és a város társadalmi életének új pódiumaként konstruált fórumra. Ezeken kívül két másik pályamű is megvételben részesült.

Az új Városháza Park kialakítására 1,8 milliárdot különítettek el az idei költségvetésben. Átadásra azonban egészen 2024-ig kell várniuk a budapestieknek, de a városvezetés reményei szerint addigra elkészül a Károly körúti homlokzatának felújítása – ezen már dolgoznak -, megújul a Merlin épülete, valamint megnyílik a Budapest Galéria új kiállítótere is.