Emmanuel Macron szereti a meglepetéseket. Konkrét terveibe csak keveseket avat be előzetesen, sokszor még saját kormányának tagjait is váratlanul érintenek bizonyos bejelentései. Egy hete választották meg ugyan elnöknek, de egyelőre még nem világos, milyen csapattal vág neki a júniusi parlamenti választásnak. Jean Castex miniszterelnök még az elnökválasztás második fordulója előtt közölte, már a voksolás másnapján lemond, hogy lehetővé tegye az elnök számára, új irányt adjon politikai formációjának, a Lendületben a Köztársaság (LREM) pártnak a parlamenti választás közeledtével. A politikai erőnek új szövetségesekre van szüksége, s ehhez új arcok is kellenek.
Castex mégsem mondott le. A Le Figaro hétfőn azt írta, „napokon belül” megismerhetjük az új kormányfő személyét, aki 31 év múltán először ismét nő lehet. A Le Monde viszont ugyanezen a napon közölte, Castex kabinetje még egy hétig marad, de május 2-án vagy 3-án az elnök már bejelenti az új kormányfő személyét. A kabinet tagjai is erre számítottak. A csütörtöki kormányülés ezért családias, nosztalgikus hangulatú volt, hiszen az Élysée-palotába belépett miniszterek meg voltak győződve arról: az ötéves ciklus utolsó ülésén vesznek részt. A kert melletti teraszon még egy rögtönzött büfét is felállítottak, hogy méltóképpen zárják le a Macron éra első öt évét.
A kormány legtapasztaltabb tagja, Roselyne Bachelot kulturális miniszter előkapta mobilját, hogy megörökítse a történelmi pillanatot, s lefotózza az Elysée udvarán álldogáló újságírókat. Képet közölt az egyik közösségi oldalon Bruno Le Maire gazdasági miniszter is, aki ezt a megjegyzést fűzte hozzá: „Az érzelmek pillanata”. A Macron bizalmasának számító európai ügyekért felelős tárcavezető, Clément Beaune inkább a télikert háromszínű üvegtetőjének emlékét örökítette meg, amely Daniel Buren művész eredeti alkotása.
Amikor már mindenki a búcsúra számított és az eltelt évek emlékezetes pillanatait idézték fel, Emmanuel Macron vette át a szót, és váratlanul közölte: nem ez lesz az utolsó miniszteri ülés, mivel első mandátuma hivatalosan csak május 14-én jár le. „Mindenki meglepődött. Erre senki sem számított” – mondta el a Le Figarónak egy miniszter, aki nem örül annak, hogy több ideje marad a pakolásra. Más tárcavezető viszont nagyon jó hírnek tartották.
Macron talán azért gondolta meg magát, mert nem szereti az elhamarkodott döntéseket, s hiába közeleg a parlamenti választás, úgy véli, egy átgondolt kormányalakítás többet ér, mint egy elsietett vérfrissítés. Egy beszámoló szerint az elnök nyugodtnak tűnt. Köszönetet mondott miniszterelnökének és a leköszönő kormánynak „a múlt vasárnapi győzelemért”. Felkérte a kabinet tagjait az ideiglenes folytatásra. Hogy pontosan meddig maradnak hivatalban, arról nem tett említést, de feltételezések szerin legalább egy hétről van szó. „Az elnök sem kíván elsietni. Harcos csapatot akar a parlamenti választásokra, és azt, hogy az ellenzék megosztottsága és túlkapásai kerüljenek előtérbe” – mondta a kormány egyik tagja a Le Figarónak.
Várhatóan felgyorsulnak az események - a hét végéig véglegesítik, kik indulnak Macron pártjának színeiben a parlamenti választáson. Kivételes aktivitás tapasztalható Édouard Philippe volt miniszterelnök részéről, aki tavaly hívta életre Horizontok nevű mozgalmát nyilvánvalóan már a 2027-es elnökválasztásra kacsintva. Ahhoz azonban, hogy Macron mandátumának lejárta után Philippe-nek jó esélye legyen az elnökségre, komoly politikai bázisra van szüksége, vagyis a Horizontok minél több helyet szeretne megkaparintani az LREM jelöltlistáján. Ez azonban nem lesz egyszerű. Philippe ugyan kiállt Macron mellett az elnökválasztási kampányban, de az elnök egyelőre nem kívánja viszonozni ezt az egyébként távolról sem önzetlen gesztust. Talán riválist lát a Le Havre polgármesteri tisztségét betöltő Philippe-ben, 2020 júliusában egyes vélekedések szerint azért menesztette, mert népszerűbb volt nála.
A Horizontoknál egyre többen zúgolódnak Macron „hálátlansága” miatt. „Egy szövetségest ilyen módon háttérbe szorítani méltatlan és politikailag abszurd” – dohogott a mozgalom vezetőségének egyik tagja. Ha a Horizontok önálló indulásra kényszerülne, a parlamenti választáson legalább 50 jelöltet kell állítania, s a voksok legalább egy százalékát kell megszereznie ahhoz, hogy állami támogatást kapjon. A fiatal csoportosulás politikai jövője múlik ezen. Az 577 tagú nemzetgyűlésben pedig legalább 15 mandátumra van szükség ahhoz, hogy önálló frakciót hozzon létre.
Az elnök pártját tartják esélyesnek
Az elnökválasztáson teljes széttöredezettség jellemezte a baloldalt, végül Jean-Luc Mélenchon szerepelt messze a legjobban az első fordulóban elért 21,95 százalékával. Így most a miniszterelnöki tisztségről álmodik. Az Odoxa ügynökség felmérése szerint a válaszadók 70 szerint a baloldali pártoknak együtt kellene indulniuk Mélenchon Elégedetlen Franciaország nevű tömörülésével. A megkérdezettek 36 százalékának meggyőződése: Macron pártja nyeri a választást, 29 százalék ugyanakkor Mélenchon tömjének diadalára fogadna.