Megpróbálnám helyrehozni az Európai Unióval a kapcsolatot. Nagy szüksége van Magyarországnak ezekre a forrásokra, amik jelenleg elakadni látszanak – mondta a Forbesnek adott interjújában a Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója, aki immár 30 éve tölti be azt a pozíciót. A magyar gazdasági élet legbefolyásosabb, legstabilabb alakjaként nem is titkolta, hogy szerinte mit kell konkrétan tenni a jelenlegi nehéz helyzetben:
Először is ki kellene egyezni az unióval, ez jelentősen csökkentené a költségvetési konszolidáció pénzügyi terheit. (...) Nyilvánvalóan szükség lenne a költségvetési kiadások, azon belül az állami beruházások csökkentésére is. A nagy kérdés az, hogy azokat az úgynevezett egyszeri beavatkozásokat, mint a rezsi-, kamat-, élelmiszerár-plafont, hogyan lehet kivezetni.
Márpedig – hangsúlyozta – Az ilyen intézkedések, ha tartósan fennmaradnak, elhibázottak, s erre a magyar gazdaság történetében már volt számos példa. Egyértelművé tette azt is:
A szociális kérdéseket nem közvetlen gazdasági beavatkozások révén, hanem szociális politikával kell kezelni. (...) Ezeknek az intézkedéseknek is nagy a társadalmi költsége, és azt a nap végén mindig az adófizetők állják.
Az elmúlt három évtized eredményeivel kapcsolatban sem köntörfalazott, s kifejtette, hogy „tarthatnánk előrébb”. Szerint minden kormány sokat hibázott már a kezdetek óta, itt a féktelen privatizációt, a cégek piaccal együtt való eladását, majd az uniós források rossz felhasználását említette, minden tekintetben a lengyeleket hozva fel példaként, hogy ott az agrárium is jobban fejlődött, mert „mi a csatlakozás előtti időkben inkább a veszteség finanszírozására fordítottuk az EU-s forrásokat, a lengyelek meg inkább a technológiafejlesztésre vagy fajtakorszerűsítésre”.
A bankvezető a felelőtlen költségvetési gazdálkodást is kárhoztatta, ami szerinte az elmúlt időszakokban néhányszor jellemezte az országot, és szintén hosszútávú károkat okozott. A helyreigazítások mindig sokkal többe kerültek, és fájdalmasabbak voltak, mintha a kormányok felelősen gazdálkodtak volna. Az euróról szólva, kijelentette, hogy előbb-utóbb be kell vezetni, de ehhez „erősebb és főleg hatékonyabb, termelékenyebb gazdaságra lenne szükségünk”.
Azzal kapcsolatban, hogy a fentiek tükrében a Fidesz április 3-án immár a negyedik kétharmados felhatalmazást nyerte el az országgyűlési választáson, szintén nem rejtette véka alá a véleményét:
Van kifogásom az elmúlt időszak kormányzásával szemben, de jobban aggódnék most ebben a helyzetben, ha a mai ellenzék kormányozna. (...) A választás arról szólt, hogy volt két alakulat, és abból az emberek ezt tartották jobbnak. (...) Miközben meggyőződésem, hogy szükség lenne egy erős, valahol a középbal oldalon elhelyezkedő, szociáldemokrata típusú ellenzékre. Szegény az az ország, amelyiknek még egy erős ellenzéke sincs.
Ki is fejtette, hogy szerinte „amikor a szélsőjobbtól a liberálisokig mindent tartalmaz egy formáció”, akkor hogy nem lehet hatékony, elvek mentén felvázolt és végig vitt gazdaságpolitikát várni.
Ugyanakkor Csányi Sándor azt reméli, hogy a jelenlegi kormány is tanul majd a hibákból, például a források, a pénzek hatékonyabb felhasználása tekintetében. Ezzel kapcsolatban kitért arra is, hogy Orbán Viktorral rendszeresen szokott beszélgetni:
Ha akarom, sok kérdésben meghallgatja a véleményemet. Őszintén szoktunk beszélgetni, tehát nem kell fontolgatnom, hogy most mit mondhatok, mit nem mondhatok, vagy miről nem beszélhetek. És ő elég okos ember ahhoz, hogy végig gondolja azokat a dolgokat, amik, nem csak tőlem, eljutnak hozzá.
Megjegyezte azonban, hogy ez a fajta „befolyása” nem jelenti azt, hogy konkrét kérései lehetnének Orbán Viktorhoz, s szerinte Magyarországon ilyen lehetősége senkinek sincs.
Az OTP vezetője az interjúban beszélt arról is, hogy egyelőre nem tervezi „leadni az operatív vezetést”, akár Csányi Péternek (másodszülött fiának) is hívhatják majd az utódját, de ennek még nincs itt az ideje, egyébként is jelenleg 3-4 embert tart alkalmasnak saját maga pótlására. A vezérigazgatói pozícióban mindenképpen marad 2026-ig, a fiúnak is bizonyítania kell még, azonban azt hozzáfűzte: az elnöki poszton ő még hosszabb ideig maradna.
Matolcsy György változtatásra szólítja az Orbán-kormányt, Csányi Sándor szerint a rezsicsökkentés nem jó