A sorozat rendezője, Michael Katleman kifejezetten jazz énekest keresett, akinek vannak saját, magyar nyelvű dalai – mondta lapunknak Pátkai Rozina, aki Benkő Dávid zongoristával együtt szerepelt az FBI: International című szériában, mely az egyik legnézettebb amerikai televíziós csatornán, a CBS-ben fut. A nyomozók munkáját bemutató sorozat egy esti jelenetében az énekesnő és kollégája egy Dunán közlekedő hajó színpadán adta elő a Partokon című dalát, amelyet aztán egy lövöldözős akciójelenet szakít meg.
– A rendező azért akart magyar nyelvű dalt a filmben, hogy minél autentikusabb legyen a Budapesten játszódó jelenet – mondta az énekes, hozzátéve, az előadás hangját is a helyszínen rögzítették. Pátkai Rozina pedig kitűnően működött együtt Benkő Dávid zongoristával, akivel még a konzervatóriumi évek alatt ismerkedett meg. Nemrég a duó a Partokon című dalhoz egy klipet is forgatott egy gyárépület tetején, immár magukat alakítva.
Az énekes azonban nem először kapcsolódik a filmek világához, pontosabban a mozgóképhez. – Engem mindig is vonzottak az audiovizuális projektek. Ha megírok egy dalt, akkor az a fejemben filmként is megjelenik – mondja a művész, aki a tavaly indult Minka nevű, klasszikus és kortárs verseket megszólaltató projektjében nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a kiválasztott műveket képileg is megerősítse egy-egy videóklippel vagy a koncerteken vetített vizuállal.
– Mivel nehéz és sűrű szövegeket zenésítek meg, úgymint Ady Endre és Borbély Szilárd műveit, ezért szeretem azok értelmezését illusztrációval is segíteni – mondja az énekes. Pilinszky János Halak a hálóban című versét például Kompán Julianna, jelnyelvi tolmács folyamatosan mozgó keze beszéli el, míg Babits Mihály Fekete ország című verséhez archív fotók és felvételek villannak fel – többek közt gyakorlatozó katonákról, szögesdrótról és autóroncsokról –, így erősítve rá a sötét hangulatú szöveg atmoszférájára. Víg Mihály Mindig Mindent című dalához pedig a klip rendezője, Ef Zámbó Szonja az Amerikai szépség című film ikonikus jelenetét idézi meg, melyben a fiatal Angela egy rózsaszirmokból kirakott ágyon fekszik – Pátkai klipjében hasonlót látunk egy szakállas férfivel.
De honnan a Minka projekt különös címe? Pátkai azt az 1855-ben született Czóbel Minkától, a magyar irodalomtörténet kevésbé idézett, de jelentős alakjától kölcsönözte. – Czóbel Minka hazánkban az elsők közt írt szabadverseket, és ő volt a szimbolizmus irányzatának első magyar képviselője – mondja az előadó, hozzátéve Czóbel különc jelleme is megfogta, ezért is tud vele azonosulni.
– Az irodalom iránti vonzalmam pedig a gimnáziumban kezdődött, ahol Szabó Ádám író volt az osztályfőnököm, aki nagyon inspirálóan hatott ránk. Az osztályunknak majdnem a fele magyar szakra ment – idézi fel a művész. Szabó Ádám tanította meg nekik, hogy ne legyen féljenek attól, hogy átéljenek egy szöveget, és merjék megfogalmazni a gondolataikat, melyek a vers megértéséhez vezetnek.
Pátkai Rozina legközelebbi lemezén már Nemes Nagy Ágnes verseit énekli fel, melyekből, a közönség is ízelítőt kaphat a Minka-koncertjén a MOMKultban június 15-én.