Újabb kormányválságot eredményezett az, hogy nem szavazta meg Robert Fico előzetes letartóztatását a szlovák parlament szerdán este. A jelenlevő 150 képviselőből csak 74-en voksoltak a volt miniszterelnök kiadására, 49-en ellene, 19-en tartózkodtak, 8 képviselő pedig nem szavazott.
Robert Fico ellen a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA) indított büntetőeljárást, bűnszövetkezet létrehozása, támogatása, hivatali jogkörrel való visszaélés, valamint kereskedelmi, bank-, postai, távközlési és adótitok veszélyeztetésének folytatólagos elkövetésével gyanúsítja. Kiadatását a főügyészség kérte, mivel parlamenti képviselőt csak azután lehet előzetes letartóztatásba helyezni, hogy a törvényhozás ehhez hozzájárult, majd a bíróság elrendeli a vizsgálati fogságot.
Az ügyész azzal indokolta a volt miniszterelnök előzetes őrizetbe vételének szükségességét, hogy szabadlábon befolyásolhatja a tanúkat, akik az elkövetkező hetekben tesznek vallomást.
Az ügyész azzal indokolta a volt miniszterelnök előzetes őrizetbe vételének szükségességét, hogy szabadlábon befolyásolhatja a tanúkat, akik az elkövetkező hetekben tesznek vallomást. A bírósági eljárás a parlament döntésétől függetlenül folytatódik.
A politikai botrányt az okozta, hogy a négypárti kormánykoalícióhoz tartozó képviselők támogatásával hiúsult meg Fico mentelmi jogának megvonása. Miközben a koalíció két populista pártja, az Igor Matovic vezette OLANO és a házelnök Boris Kollár Sme Rodina-ja elsősorban korrupcióellenes jelszavakkal nyerték meg a 2020-as választást, most e két párt képviselői segítették a szlovákiai politikai korrupció megtestesítőjének tartott Ficot. Matovic pártja ugyan csütörtökön azonnal kizárta a két tartózkodó képviselőjét, a Sme Rodina azonban semmiféle büntetőintézkedést nem hozott, hiszen testületileg tartózkodtak képviselői.
Az amúgy is kezdettől viharos pozsonyi koalícióban, amely már többször sodródott a szakítás szélére, azonnal újraéledtek a belső feszültségek. A volt miniszterelnök kiadatását egyhangúan megszavazó liberális SaS azonnal felvetette, hogy át kell értékelni, van-e értelme fenntartani és folytatni a jelenlegi felállásban azt a koalíciót, amely bár a korrupcióellenes harcot tűzte zászlajára és szabad kezet ígért az igazságszolgáltatásnak, saját zászlóshajóját süllyesztette el megakadályozva Fico kiadatását.
Akár a Sme Rodina kizárása a koalícióból, akár a SaS kilépése azonban kisebbségi kormányzást eredményezne, ami a szlovák parlamenti viszonyok között előrehozott választást eredményezne. Igor Matovic pénzügyminiszter, aki néhány hónap kormányzás után az Orbán-kormány segítségével, a parlament és a koalíciós társak jóváhagyása nélkül tető alá hozott Szputnyik vakcinabotrányba bukott bele, már a szavazás után azt állította, hogy a SaS belengette a koalícióból való kilépést, ha elfogadják a családtámogatási és inflációellenes intézkedések javaslatát. A liberálisok ezt csütörtökön ugyan cáfolták, de mivel a koalíció hitelessége szenvedett csorbát, a pozsonyi kormányt valójában már csak a háborús helyzet kényszere tartja egyben.