Az Európai Unióban egyre nagyobb méreteket ölt a kokain és a metamfetamin terjesztése, a hozzáférés e kábítószerekhez rekordszintet ütött meg – olvasható az Európai Rendőrségi Hivatal (Europol) és a Kábítószer és Kábítószerfüggőség Európai Megfigyelőközpontjának pénteken közzétett jelentésében. Megállapították,
Európában 2020-ban már a negyedik, egymást követő évben rekordmennyiségű, összesen 214,6 tonna kokaint foglaltak le a hatóságok, főleg Belgiumban, Hollandiában és Spanyolországban.
A kontinensen lefoglalt kokain nagy része tengeri konténerekben érkezik, a szállítmányok belépési pontjai egyre változatosabbak, és egyre nagyobb mennyiséget foglalnak le kelet-európai és törökországi kikötőkben is. A feldolgozás ma már Európán belül történik, s a kábítószer előállításához használt előanyagokat nagy mennyiségben zároltak európai laboratóriumokban.
Az EU 27 tagállamában lefoglalt metamfetamin mennyisége több, mint kétszeresére emelkedett 2010 és 2020 között, míg a lefoglalt mennyiség 2020-ban mintegy ötszörösére, 2,2 tonnára nőtt. A metamfetamin használata Csehországban és Szlovákiában a leggyakoribb, az előállítás pedig főként Belgiumban és Hollandiában történik.
A legszélesebb körben használt szintetikus drog, a metamfetamin, a jelentés szerint viszonylag kis szerepet játszik az európai kábítószer-kereskedelemben, mindazonáltal a legfrissebb adatok azt mutatják, hogy ez a drog egyre nagyobb veszélyt jelent a régióban, mivel a hozzáférhetőség egyre nő.
Az Europol-jelentés arra is felhívja a figyelmet, hogy a drogkereskedelemhez köthető erőszak egyre elterjedtebb az EU-ban. Franciaországban, Belgiumban, Spanyolországban és Hollandiában az utóbbi években növekedett a rivális kábítószerbandák közötti az erőszakos összecsapások száma.
Az európaiak több mint fele támogatná a kannabisz legalizálását