Három felejthetetlen nap után a Giro d’Italia országúti kerékpárverseny búcsút intett Magyarországnak, s keddtől Olaszországban folytatódik a verseny. Hasonló léptékű, szabadtéri sporteseményt nemigen rendeztek még hazánkban, mindez pedig a helyszínen jelenlévő újságírókat is kihívás elé állította. A balatonföldvári befutót követően futóverseny indult a kerékpárosok után, s a néhány száz méteren át tartó üldözést követően lapunk szólaltatta meg elsőként Valter Attilát.
Az összetett élcsoportja
1. Mathieu van der Poel 9:43:50 óra
2. Simon Yates 11 másodperc hátrány
3. Tom Dumoulin 16 mp h.
...40. Valter Attila 1:02 perc hátrány
...101. Fetter Erik 3:07 p h.
...167. Peák Barnabás 7:25 p h.
„Ennyit verseny közben sosem nevettem még. Mindenki annyira dilis, hogy az hihetetlen. Nevettünk kicsit a városneveken is, hihetetlen, hogy Nagybajmon halad át a Giro d’Italia, ezen csak mosolyogni lehet” – felelte Valter, akinek napközben a lassú tempó miatt volt ideje a riválisokkal beszélgetni, s a külföldi sztárokat is lenyűgözte az az atmoszféra, amelyet a három nap során a több százezres publikum megteremtett.
„Úgy érzem, én majd Szicíliában fogom kezdeni a versenyt, mert ez nekem eddig három nap ünneplés volt, ma csúcsosodott ki bennem ez az érzés” – tette hozzá a 23 éves csömöri versenyző, aki az összetett 40. helyéről várja a keddi folyatást, amikor is 1892 méter magasan, az Etnán zárul majd a 4. szakasz.
Fetter Erik a befutót követően úgy fogalmazott, hogy „méltó zárása volt ez a nap a magyarországi Giro d’Italia szakaszoknak, rengetegen voltak Kaposváron, és a Balaton környéki kis falvak mindegyike is rózsaszínbe borult”. Hozzátette, a mezőnyből rengetegen megkeresték azzal, hogy le vannak nyűgözve Magyarországtól, és ettől a három naptól. „Richie Porte (korábbi Tour de France-dobogós - szerk.) például megjegyezte, hogy a szombati nap eszméletlen volt, és hogy nekem még durvább lehetett bajnoki mezben” – árulta el.
Ami a nemzetközi sajtót illeti, az Eurosporton és a RAI televízióban újra és újra azt kiáltották a szakkomentátorok, hogy „nézd mennyi ember, nézd mennyi ember”. A sajtó és a közvélemény egyaránt el volt ragadtatva, hogy milyen sok ember látogatott el a versenyre. Nemcsak a fővárosban, de a legkisebb faluban is tömegek várták a mezőnyt. „Olyan sok a néző és olyan lelkesek, mintha a Tour de France szakaszain járnánk” - kommentálta egy olasz riporter. Az Eurosport riporterei külön kiemelték, hogy a szombati időfutam alatt Valter Attilát olyan ováció fogadta, mint Wout Van Aertot a tavalyi belgiumi világbajnokságon, a sportág egyik őshazájában. De az olasz versenyzők is, Vincenzo Nibalitól kezdve Matteo Sobreróig, mind meg voltak hatódva a szeretettől és a fogadtatástól, ami a csapatbemutatótól kezdve érte őket Magyarországon.
Hazánk egy új arcát ismerték meg az olaszok a Girónak köszönhetően: előtérbe került, mit jelent a magyar vendégszeretet, a magyar lelkesedés, milyen szép helyeket rejt hazánk és mennyire jól beszélünk angolul. Különösen nagy tetszést nyert el, hogy mindenki próbált valamilyen rózsaszín ruhadarabot magára venni vagy rózsaszín tárgyat magával vinni a szakaszokra. Olasz üdvözlő táblák is megjelentek az utak mellett és nem egy magyar szurkoló azt nyilatkozta, hogy jobban szereti a Girót a Tournál. A huszárokról már nem is beszélve. Az Il Sole 24 Ore újságírója szerint csak „a gulyás hiányzott az asztaláról, ahhoz, hogy teljesen Magyarországon érezze magát.”
Azon is meglepődött az olasz sajtó, hogy a magyar szurkolók ennyire ismerik a kerékpárosokat, ugyanis hazánkban nincs nagy múltja ennek a sportnak. „Magyarország szerelmes lett a Giróba” – írta a Tuttobiciweb szaklap. A RAI televízió riporterei külön kiemelték, hogy ez a Giro olyan hatást válthat ki Magyarországra, mint a 2014-es Tour de France, amely Leedsből indult. Az azt követő években Angliában teljesen fellendült a kerékpár sportág.