Már csak elvétve láthatjuk Magyarország utcáin az áprilisi parlamenti választás kissé megtépázott nyomait. A választási törvény szerint május 3-án járt le a határideje annak, hogy az országgyűlési választáson indult jelöltek, pártok eltávolítsák a kampány időszakában a közterületeken elhelyezett plakátjaikat. Ha az adott párt ezt nem tette meg, az önkormányzatok a határidő lejárta után maguk is eltávolíthatják a plakátokat, és ennek a munkának a költségét kiszámlázhatják az érintett tömörülésnek. Lapunk csaknem félszáz önkormányzatnak küldött körkérdést, miszerint sikerült-e határidőre eltávolítani a választási plakátokat.
Negyedük válaszolt is, ezekből úgy tűnik, a pártok rendesen eltakarítanak maguk után. Ha ugyanis van a választásoknak olyan szabálya, amelyet fegyelmezetten betartanak a pártok, akkor az a választási plakátjaik leszedése. Azért ha valaki szemfüles, határidő után is kiszúrhat néhány hirdetést.
A pécsi választási irodától lapunk megkeresésére azt írták, a helyhatóságoknak egyébként alapvetően nem dolga hivatalból ellenőrizni, maradt-e kint plakát, a baranyai megyeszékhelyen ilyen esetekben csak bejelentésre járnának el, ha lenne ilyen probléma a városban. Válaszuk szerint Pécsett jogkövető módon járnak el a pártok, ilyen bejelentéssel évek óta nem találkoztak, így ezek költségéről sem tudtak tájékoztatást adni.
A főváros XV. kerületéből viszont küldtek árakat: eszerint egy plakát levétele 2400 forintba kerül, ha ehhez emelőkosaras teherautó kell, akkor plusz 25 000 forint a kiszállási díj. Legutóbb 2018-ban számláztak, a választások után négy (meg nem nevezett) párttól összesen 114 ezer forintot vasalt be a helyhatóság. Idén mintegy negyven plakátot találtak határidő után a kerület utcáin, ezek eltávolítás jelenleg is zajlik.
Debrecenben viszont olcsóbban mérik a plakát leszedést: bár még folyamatban vannak az ajánlatkérések, a munkadíj várhatóan 500 forint per darab körül alakul. Válaszuk szerint
a városban gyakorlatilag minden pártnak maradt kint plakátja, sőt, még az érvénytelen népszavazáshoz kapcsolódó hirdetések is vannak az utcákon.
a városban gyakorlatilag minden pártnak maradt kint plakátja, sőt, még az érvénytelen népszavazáshoz kapcsolódó hirdetések is vannak az utcákon.
Ezek a szervezetek felszólítást kapnak, ha ez sem vezet eredményre, akkor fizetniük kell. Utoljára négy éve számláztak ki pártnak eltakarítási díjat, a kétfarkúaknak kellett több mint 420 ezer forintot fizetniük.
A főváros XIII. kerületétől kapott tájékoztatás szerint, eddig időben lekerültek a hirdetések, idén azonban itt is kint maradt jónéhány, ezért az önkormányzat egy héttel, keddig meghosszabbította a leszedési határidőt.
Érden a bejelentések mellett hivatalból is ellenőrzik az utcákat, ám intézkedésre sem idén, sem a 2019-es önkormányzati választás után nem volt szükség. Ahogy a Zalaegerszegről, a XII. kerülettől, Soroksártól és a Terézvárostól is azt a választ kaptuk, hogy az érintettek határidőre eltávolították a kihelyezett plakátjaikat.
Zuglóból azt írták lapunk kérdésére, hogy „folyamatban vannak a plakátokkal kapcsolatos intézkedések”, de valamiért fontosnak tartották kiemelni, hogy ez nem csak Hadházy Ákos plakátjait érinti.
Pesterzsébeten a választási plakátoknak kihelyezett, ideiglenes hirdető felületeket az önkormányzat a választást követő napokban beszedi, így ezzel nincs dolga a pártoknak. Az egyéb helyre kirakott plakátokat pedig szúrópróbaszerűen ellenőrzik, tájékoztatásuk szerint azonban az utóbbi években nem volt szükség a figyelmeztetésnél komolyabb intézkedésre.
Józsefvárosban az önkormányzat munkatársai - parkolóőrök, közteresek - is figyelik a plakáthelyzetet, de az előző évekhez hasonlóan, sok jelenteni valójuk idén sem volt. Egy-két plakát ugyan kint maradt, de ezekről szóltak az adott pártnak, amiket azok el is tüntettek.
Székesfehérváron „fényképpel alátámasztott feljegyzést” készítenek a Városgondnokság munkatársai, ha “kint felejtett” plakátot észlelnek. Amennyiben az önkormányzati cégnek kell eltávolítani a hirdetést, akkor azt az „alkalmazott rezsióradíj és kiszállási díj alkalmazásával teszik”, pontos azonban összeget nem írtak. De nem is lett volna miről, lapunknak küldött válaszukban azt írták, ilyen esetre nem volt példa az elmúlt választások alkalmával.
Szombathelyen április 4-e után „ráállították” a közterület-felügyelőket, ám sok dolguk ott sem volt: abban a néhány esetben, ami előfordult, szóltak az érintettnek, így “közigazgatási eljárás nem vált szükségessé”.
Érdeklődtünk a pártoktól is, hogy mekkora apparátussal, mennyi idő alatt vették le a plakátjaikat, sikerült-e időben, megkeresésünkre azonban csak a Jobbiktól és a Momentumtól válaszoltak. Előbbiek mindössze annyit, hogy tudomásuk szerint kampánycsapataik az összes plakátjukat eltávolították, és büntetésről sincs tudomásuk. A Momentumnál úgy tudják, minden plakátjukat eltüntették, de olyat is tapasztaltak, hogy valakik a hirdetéseiket a kampányban leszedik, majd a határidő után kihelyezik azokat. A pártot utoljára a 2019-es önkormányzati választás után büntették meg, ami nem volt egy nagy összeg – írták.