;

Kína;WHO;lezárások;omikron variáns;

- Cenzúrázták Kínában a WHO főigazgatóját

Tedros Ghebreyesus élesen bírálta Kína zéró-Covid-stratégiáját, szavait azonban törölték a két leglátogatottabb közösségi oldalon. 

“Kína jelenlegi Covid-stratégiája fenntarthatatlan figyelembe véve a vírus jelenlegi és a jövőben várható viselkedését. Megvitattuk ezt a kínai szakértőkkel és jeleztük, hogy a hozzáállásuk nem tartható a végtelenségig. Azt hiszem, fordulatra van szükség” - mondta Tedrosz Gebrejeszusz,  a WHO főigazgatója keddi genfi sajtótájékoztatóján, utalva az ott terjedő omikron-variáns, az eddigi változatokét felülmúló gyors fertőzési képességére. A Weibon (a kínai Twitteren) szerda reggel jelent meg a nyilatkozat, és azonnal gúnyos kritikákat kapott a kommentelőktől. Később posztja el is tűnt, “a szerző személyes beállítására” hivatkozva, de az nem világos, milyen körülmények között változtak meg a beállítások. A fényképe sem látható már, bár olyan posztok, amelyekben neve olvasható, még fent vannak az oldalakon. A WeChat közösségi média - ahol az ENSZ-nek hivatalos oldala van - szerda reggel szintén letiltotta a főigazgató kommentjeit “a hatályos törvények és szabályok megszegése miatt ”. A Gebrejeszusz beszédeinek videói szintén eltűntek. Amit ezeken mondott, összhangban volt a tudósok többségének véleményével, de Peking “felelőtlennek” nevezte őket. ,,Azt reméljük a megfelelő emberek objektív és racionális módon látják Kína járványpolitikáját, többet tanulnak a tényekből, és nem tesznek felelőtlen kijelentéseket” - jelezte a külügy szóvivője.

Gebrejeszuszt 2020-ban, a járvány kitörésekor azzal vádolták, hogy még etióp miniszterségei idejéből - volt külügyminiszter is - szoros kapcsolatokat ápol a kínaiakkal: segíti őket abban, hogy ne kerüljenek ki információk az országból az új koronavírus valódi veszélyességéről, és dicsérte a hatóságok járványellenes politikáját. Bár a vádakat nyugodtan fogadta, és csak augusztusban jelzete, hogy a legnagyobb baj nem a vírus, hanem a vezetés és a szolidaritás hiánya globális és nemzeti szinteken egyaránt. Mostani kritikája azonban két nappal azután jelent meg, hogy Xi JI Ping elnök megerősítette, nem lazítanak a szabályokon, és “elszántan harcolnak minden krízis ellen”.

A sanghajiak közben már nyilvánosan is morgolódnak a hat hete tartó szigorú lezárások miatt, Pekingben iskolákat, éttermeket zártak be, tömeges teszteléseket rendeltek el. Sok más településen is azonnali zárlatokat rendeltek el néhány tucatnyi megbetegededés miatt. Jelenleg 44 városban van teljes vagy részleges lezárás, az otthonokat, házakat lehetetlen elhagyni, akadozik az élelmiszerellátás. A kínai vezetők kitartanak a szigorú korlátozások mellett, a Fudan Egyetem szerint több, mint másfél millió omikron-haláleset lenne a lazítások eredménye, ha nem történnénének tömeges oltások és a betegek nem kapnának hatásos kezelést. Az erről szóló ellenőrzött tanulmányuk a Nature Medicine-ben jelent meg, itt arról is írnak a tudósok, hogy a szabadon hagyott omikron-járvány 112,2 millió esetet okozna, kritikus helyzetbe hozva az - egyébként a legtöbb esetben csak alapvető ellátásra képes - egészségügyi rendszert. A hatvannégyezer - a szükségesnél amúgy is jóval kevesebb - intenzív ágyra 15,6-szor több igény jelentkezne legalább 44 napig.

A fertőzés esetén, még ha csak egy is történik egy adott háztömbben, területen, az azonnali és teljes lezárás a válasz: akik éppen egy áruházban, irodában, vagy kongresszusi központban vannak, azok ott ragadnak. Sok munkahelyen matracokat halmoztak fel ilyen esetekre. Az esetszámok és halálozási ráta egyébként a nyugati országokban magasabb volt az elmúlt két évben, mint Kínában, de itt az omikron március elején hirtelen megötszörözte a megbetegedések számát. “A nem a megszokott tüneteket mutató fertőzések aránya magas, a terjedés rejtett, a korai felderítés nehéz. Nem elég csak szűrni a kulcscsoportokat, szükség van a mozgásuk lassítására, korlátozására” - mondta akkor a Fudan orvosi karának helyettes dékánja.

A kínaiak 88 százalékát oltották be eddig, de az idősebbek körében az arány jóval alacsonyabb és a legkitettebb csoportoknak csak ötöde kapott megerősítő vakcinát. Az oltási kampányban más országokhoz képest kevésbé koncentráltak az idős emberekre, és most már ugyan történtek elhatározások beoltásukra, a teljes lezárások miatt csak tesztelések céljából lehet elhagyni az otthonokat. A Kommunista Párt Politikai Állandó Bizottsága a múlt csütörtökön megerősítette, hogy rendületlenül kitart a zéró-Covid-politika mellett, és elszántan küzd bármilyen szó vagy tett ellen, ami ezt megkérdőjelezi. 

Először izolálták a Lloviu vírust - egy lehetséges új pandémiás veszélyt

Magyarországi denevérekben is kimutatható az Ebola vírus közeli rokona, a Lloviu vírus, melyet Kemenesi Gábor vezetésével a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriumában nemrég izoláltak. A LLOV a filovírusok családjába tartozik - amelyhez az Ebola-vírus is tartozik. Míg az Ebola (és más filovírusok, köztük a hasonlóan patogén Marburg-vírus) eddig csak Afrikában fordult elő természetes úton, a Lloviu vírust Európában fedezték fel. Az LLOV-t, genetikai anyaga alapján 2002-ben azonosították Spanyolországban a Schreiber-denevérekben, majd ezt követően Magyarországon is kimutatták denevérekben. Mivel a LLOV zoonózisos vírus, a koronavírushoz hasonlóan állatról emberre is képes terjedni - a WHO fokozottan figyeli ezeket a kórokozókat, hiszen a mezőgazdaságban, társállatként és a természetes környezetben szoros kapcsolatban állunk az állatokkal. A szervezet szerint a zoonózisok teszik ki az összes újonnan azonosított fertőző betegség nagy százalékát, valamint számos már létező betegséget. A kutatócsoport most felfedezte, hogy a Lloviu képes az emberi sejteket megfertőzni, és szaporodni is, ami aggodalomra ad okot. Egy esetleges európai elterjedés megelőzése érdekében azonnali patogenitási és vírusellenes vizsgálatok elvégzésére van szükség. Miután a a LLOV és az Ebola között nincs antitest-keresztaktivitás, elképzelhető, hogy az Ebola elleni vakcinák nem biztos, hogy védelmet nyújtanak a Lloviu ellen.

Túlszabályozták a tó vizét, ennek pedig rövid időn belül drasztikus hatásai lehetnek.