koncert;Kijev;Bono;

- Bono, az aktivista

A U2 frontembere és the Edge, a zenekar gitárosa nemrég egy kijevi metróállomásnál adott spontán koncertet. Nem ez az első alkalom, amikor kiállnak a szerintük fontos ügyekért.

Kijevben játszott Bono és the Edge a minap. A körülbelül 40 perces, váratlan fellépést állítólag Volodimir Zelenszkij meghívására vállalták el. A koncerten több nagy sláger is elhangzott, és Bono az Antytila nevű együttesből katonának állt Tarasz Topolyával együtt énekelte a Stand By Me (Tarts ki mellettem) című dalt, annyi eltéréssel, hogy a „me” helyét az „Ukraine” szó vette át a szövegben. Bono a koncert szüneteiben elmondta, hogy imádkoznak azért, hogy véget érjen a háború és végre béke legyen. Emellett Írországhoz hasonlította Ukrajnát, mondván: mindkét országnak folyamatosan küzdenie kellett a saját szabadságáért a szomszédjában lévő nagyhatalom miatt.

Bono és a U2 történetében nem először fordult elő, hogy politikai vagy társadalmi kérdésekben foglal állást. Az 1976-ban alakult ír rockegyüttes az 1983-ban megjelent War című lemezzel kezdett társadalmi aktivitást mutatni, a Sunday Bloody Sunday című dal például nyílt kiállás volt a fegyveres harcokkal szemben. 1985-ben az együttes részt vett az afrikai kontinensen élők megsegítéséért szervezett monumentális LiveAid koncerten, ahol fellépett többi között David Bowie, Paul McCartney, és a Queen is. Később felléptek az Amnesty International égisze alatt az emberi jogok tudatosításáért szervezett Conspiracy Of Hope turnén, és Bono az apartheid rezsim elleni zenés mozgalomban is szerepet vállalt. A nyolcvanas évek végén azonban, mikor Bono és felesége ellátogattak Etiópiába, szembesültek a valósággal és azzal, hogy a zene és a koncertek szervezése mennyire kevés az éhezés megoldására.

A kilencvenes évektől Bono és az együttes sokkal nyíltabb aktivizmusba kezdett. Az amerikai elnökválasztáson Bill Clintont támogatták, de az Észak-írországi konfliktus lezárását elhozó "belfasti egyezmény", azaz a nagypénteki (Good Friday) megállapodás mellett is kampányoltak. Nem mindig értek célt azonban. Bár a kilencvenes években a több nukleáris balesetet is túlélt, az évekig az Ír-tengerbe szivárgott radioaktív vízért felelős sellafieldi atomtemető megszüntetéséért szervezett tüntetések élére álltak, az atomtemető a mai napig üzemel.

Bono a délszláv háborúval kapcsolatban sem hallgatott. 1995-ben, néhány hónappal azután, hogy a világ tudomást szerzett a srebrenicai mészárlásról, a Pavarotti és barátai című koncerten az operavilágsztárral együtt énekelték el a Miss Sarajevo című dalt.

A kétezres évek új irányt hoztak, Bono a U2 támogatásával – némi iróniával szólva – szupersztár lobbista lett, aki milliomosoknál, politikai vezetőknél vagy éppen a pápánál próbál érvényt szerezni az általa fontosnak tartott, máig is főként az afrikai kontinens országait érintő éhezés megfékezése és az AIDS-válság kezelése ügyének. De közbenjárt a Drop the Debt ügyének előre mozdításában is, melynek célja a szegényedő országok adósságának eltörlése volt. Bono több ország vezetőjével is tárgyalt, köztük Bill Clintonnal is, aki – ha nem is csak az énekes hatásra – később teljesen elengedte több ország, köztük Uganda, Mali és Bolívia teljes, az Amerikai Egyesült Államok felé felhalmozódott tartozását. Clinton nyilvánosan meg is köszönte Bonónak, hogy napirenden tartotta az adósság ügyét. Lobbizásával az énekes rengeteg befolyásos szereplőt megmozgatott, ami milliók életét könnyítette meg az AIDS elleni harcban, és ugyanennyi, ha nem több gyermeknek segített abban, hogy szükséges oktatásban részesüljön.

Az évek során Bono nem csak ügyek képviseletéből, hanem szervezetek alapításából is kivette a részét. Köztük az egyik legnagyobb a ONE, amelynek egyik legfőbb célja, hogy 2030-ra megszűnjön a Földön az extrém mértékű szegénység és a megelőzhető betegségek – mint az AIDS – miatti elhalálozások. A ONE immár szervezetten teszi azt, amit Bono; olyan állami programok mellett lobbizik, amelyek segíthetik főként az Afrikai kontinensen élőket.

A ONE leányvállalata, a részben ugyancsak Bono alapította RED, amely különböző nagynevű márkákkal együttműködésében állít elő sajátos termékeket. A brandek között ott az Apple, Durex, Louis Vuitton, és a Starbucks. A RED eladott termékeiből befolyt bevételt arra fordítja, hogy nyolc különböző afrikai országban segítse az AIDS elleni küzdelmet, részben különböző programok finanszírozásával. Tudatos fogyasztásra ösztönöz, azt állítja, hogy a megfelelő termék megválasztásával a világ is jobb hely lehet. A RED tevékenységét azonban érik kritikák is. Egyike ezeknek az átláthatatlanság. Nem világos ugyanis, hogy a vásárolt termékekből befolyt összeg mekkora hányadát használják valóban jótékony célra.

Elvitathatatlan, hogy hozott eredményeket Bono humanitárius lobbi tevékenysége. Ehhez szükség volt annak felismerésére is, hogy a zene egyedül nem elég. Az énekes a korábbi orosz elnököt Dmitrij Medvegyevet is meglátogatta a 2010-ben az AIDS elleni harc apropóján. Egy fotó arról is árulkodik, hogy még Putyinnal is találkozott egyszer. A kijevi metrómegállóban tartott kis koncert alkalmával azonban azt mondta, bízik az orosz fiatalokban, hogy kipenderítik Putyint a hivatalból.

Negyven dal, egy történet

Surrender címmel november 1-jén jelenik meg Bono könyve, amelynek alcíme: 40 dal, egy történet, ami a Surrender szerkezetére utal: 40 fejezet, mindegyik címe egy-egy U2-szám. „A Surrender egy fejlődni nem képes zarándok története” – mondta a U2 ír rockzenekar énekese a november 1-jén megjelenő kötetéről. "A megadás jelentéssel teli szó számomra. A hetvenes évek Írországában nőttem fel (zenei értelemben) felemelt ököllel, nem jött magától az ötlet. Csak kerülgettem a szót, míg össze nem gyűltek a gondolataim a könyvhöz. Még mindig birkózom ezzel a paranccsal, mely mind közül a legnagyobb alázatot követeli. Az együttesben, a házasságomban, a hitemben, aktivistaként. A Surrender egy fejlődni nem képes zarándok története. Rendes adag szórakozással az út során" - tette hozzá. HVG.HU

Különös értelmezést tesznek lehetővé a szomszédban dúló háború, a félig elhagyott városok és a menekülők képei Marton Levente Éjszakák között című regényéhez.