Mindegy, hogy most nincs az indulók között, az amerikai belpolitikában úgyis minden Donald Trumpról szól. Kedden öt államban, Pennsylvaniában, Kentuckyban, Idahóban, Észak-Karolinában és Oregonban tartottak előválasztásokat és bár érték kudarcok, a jellemző az volt, hogy a jobboldalon a volt elnök által támogatott szélsőséges jelöltek nyertek. A jó öreg Republikánus Párt, ahogyan az amerikaiak becézték, a Grand Old Party (GOP) gyakorlatilag megszűnt létezni, a helyén a demokrácia játékszabályait semmibe vevő, a 2020-as elnökválasztás érvénytelenségét hangoztató, bosszúszomjas, populista formáció jött létre.
Ugyan a jelek szerint Trump közvetlen támogatása a párton belüli harcokban csak 30-35 százalékot ér, ám ősszel úgysem ez dönt majd, hanem az infláció, az élelmiszer és a benzin ára. A Demokrata Pártnak a képviselőházban és a szenátusban is minimális többsége van, márpedig ha a kongresszust elveszíti, akkor a 2024-es elnökválasztásra is hátrányos helyzetbe kerül. A mai republikánusok többsége nem fogadja el a politikai váltógazdaságot és kizárólagos hatalomra tör. Nem véletlenül tanácskozik ma és holnap Budapesten az amerikai Konzervatív Politikai Akció Konferencia (CPAC): a példa Orbán Viktor és az ő, az ellenzéket mindenből kirekesztő, a kisebbségeket elnyomó, jövőjét az egyetemek megszállásával biztosítani remélő rendszere.
Az új republikánus politikusok egyik iskolapéldája Doug Mastriano pennsylvaniai állami szenátor, aki lelkesen terjesztette a 2020-as választási csalásról szóló hazugságokat, sőt, Washingtonban maga is részt vett azon a 2021 január 6-i nagygyűlésen, amely után a felheccelt tömeg megrohamozta a Capitoliumot. A szélsőjobboldali jelölt Trump támogatásának köszönhetően magabiztosan nyerte a kormányzói előválasztást, ami miatt a hagyományos értelemben vett konzervatív elemzők a fejüket fogják. Szerintük ugyanis
a politikailag középen álló államban nem csak a kormányzói versenyt bukhatják el, hanem a szavazócédulán Mastrianót követő szenátusi és képviselőházi jelöltjeik is meg fogják szenvedni a rossz döntést. A Politico azonban figyelmezteti a képtelenségeket állító jelölt megválaszthatatlanságában bízó liberálisokat: 2016 tavaszán még Donald Trump is ilyennek tűnt.
A Demokrata Párt előválasztásain többnyire a progresszív szárnyhoz sorolt jelöltek győztek, a tagság a jelek szerint elégedetlen a mérsékeltek Joe Bident visszafogó politizálásával.
Különösen érdekesen alakul Pennsylvaniában a republikánusok szenátusi előválasztása, ahol egy viszonylag későn felbukkant fekete politikusnő csaknem felborította az erőviszonyokat. Kathy Barnette azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy még nemi erőszak esetén se engedélyezné az abortuszt, mondván, hogy az ő anyját 11 éves korában így ejtették teherbe és ha akkor elveteti a magzatot, akkor ő most nem lenne. Ezt továbbgondolva tehát minden 11 évesen megerőszakolt kislánynak meg kellene szülnie a gyermekét, amitől azért még a leglelkesebb abortuszellenes aktivistának is borsódzik a háta. Trump itt a tejesen kívülálló, ám a tévénézők által az általa vezetett egészségügyi műsor révén jól ismert, török származású orvost, Mehmet Ozt támogatja, akinek eddig semmi köze nem volt a politikához, ellenben ő lenne az első muszlim szenátor. Trump hívei ebben annak ellenére sem találnak kivetnivalót, hogy ő korábban súlyosan iszlamofób kijelentéseket tett és kitiltotta az Egyesült Államokból egy sor muszlim többségű ország állampolgárait. Dr. Oz szerda délután minimális arányban vezetett. A második helyen álló Dave McCormick eddig a világ egyik legnagyobb befektetési alapja, a Bridgewater Associates élén állt, mérsékelt konzervatív, aki sajnálatosnak tartja a 2021 januárjában történteket, felesége pedig Dina Powell, Trump volt helyettes nemzetbiztonsági tanácsadója.
A nap médiaszenzációját egy Madison Cawthorn nevű, 26 éves észak-karolinai politikus szállította, aki hiába a képviselőház legfiatalabb tagja, plusz Trump nagy kedvence, az előválasztás résztvevői valamiért zokon vették, hogy női fehérneműben fotózták és megvádolta republikánus képviselőtársait, miszerint kokainos orgiákra hívták meg Washingtonban. Úgy látszik, van az az emberi ostobaság, amely előtt ha Trump nem is, de a nevét viselő izmus már kapitulál. Igaz, Cawthorn alig 2 és fél százalékos különbséggel veszített.