labdarúgás;Jazz;Rátonyi Róbert;

Nem kezdő tizenegy

Rátonyi Róbert, a lassan hatvanéves Stúdió 11 sokoldalú törzsgárdistája muzsikus és labdás klasszisokról, különleges dimenziókról.

Nekem mindig szimpatikus volt a Stúdió 11.

Örülünk, de miért?

Mert annyi tagja van, akár egy futballcsapatnak.

Erre még nem is gondoltam, ám tagadhatatlanul igaz.

Ön mit játszik az együttesben?

Ha választhatok, akkor valahol elöl nyomnám. Mint Tichy Lajos. Azért említem őt, mert az apukám volt a tanúk egyike azon az esküvőn, amelyen Lehoczky Zsuzsa vette át az extraklasszis csatár őrzését. Ez három évvel a Stúdió 11 megszületése után történt. A zenekar jövőre lesz 60 esztendős; a jubileumot szeretnénk a színpadon is megünnepelni.

Van igény '22-ben a 11-re?

Lekopogom, ebben a hónapban nyolc koncertet adunk. A Budapest Jazz Klubban pedig saját esteket rendezünk, és oda minden énekest meghívunk, akit csak tudunk. Legutóbb Tomsits Rudolfra emlékeztünk, aki a Stúdió 11 alapító tagja volt. (Az eredeti, 1963-as összeállítás így festett: Berkes Balázs – Berki Géza, Dán András, Dobsa Sándor – Nagy Marcell, Selényi Dezső – Söptei Géza, Tomsits Rudolf, Virágh Ferenc, Zsoldos Ernő, Zsoldos Imre. Aztán 1968-tól sokáig Stúdió 10 volt a zenekar, mert Zsoldos Ernő elhunyt, és a helyét jó ideig nem töltötték be – a szerző.)

Ön ma hány együttesben muzsikál?

Három formációban, közülük kettővel dzsesszt játszunk. Ezen kívül vannak szólókoncertjeim nem csupán vájtfülű dzsesszrajongóknak. A legutóbbi CD-m, a Mellifluous is dzsesszlemez, de szerintem széles körben hallgatható. Hat számot tartalmaz, mindegyiket én írtam. Ám nem ez a trouvaille. Hanem az, hogy a digitális technika segítségével nagybőgőzöm is a korongon.

Pályája összes zenekarát el tudná mondani?

Meg sem kísérlem. De az biztos: a Dimenzió volt az első Dés Lászlóval és a kalákás Becze Gáborral. Szinte el se hittük, amikor láttuk magunkat a Füles címlapján. Aztán Pege Aladár elhívott néhány koncertre az együttesébe, ez is meglepett... A Győri Balett nemkülönben. A híres társulat az évekig futó Euroshow-sorozat idején felkért, hogy írjak számára zenét. Nagyzenekari megszólalás volt, a felvételen minden hangszeren én játszottam. Meséljek még?

Azért jöttünk össze...

Döme Zsolttal, Köves Pinyóval, Voith Ágival alakítottuk meg az Ági van elnevezésű formációt. Szegény Balázs Fecó unplugged lemezén ő énekelt, én zongoráztam. Csepregi Gyulával dzsesszesítettük Seress Rezső dalait, Király Linda magyarul és angolul is énekelte a Szomorú vasárnapot. A legismertebb magyar könnyűzenei kompozíciók egyike, a Kozma József Hulló levelekjéhez hasonlóan híres szám átdolgozásáért gyönyörű szép kritikákat kaptunk itthon és külföldön egyaránt. Összefoglalva: a népzenén kívül mindent játszottam. Egyebek közt sanzont, musicalt, színházi és filmzenét. Olyan kiválóságok munkáiban működtem közre, mint Mészáros Márta, Gárdos Péter, Jancsó Miklós, Kovács András.

Továbbá kísérte a papát.

A glóbusz megannyi pontján Amerikától Izraelig. De már a járdán kísérni is élmény volt. Mellette felnőni tényleg a csodával felért.

Segítette vagy nyomasztotta muzsikusként, hogy édesapja az operett emblematikus alakja, az ország dédelgetett kedvence?

Nem segített és nem is nyomasztott. A zongorán semmiféle atyai háttérrel nem üthető le Fis az F helyett. Ahogyan az újságban sem közölhető a tojás elipszilonnal. Apropó, évekig írtam cikkeket Soltész Rezső Zenész magazinjába.

Most én mondom, hogy "szintén zenész”. Ám hadd kérdezzem még a családi indíttatással kapcsolatban: ön kis korában szerette az operettet?

Nem lehetett nem szeretni, mert apukám legszebb éveiben színészóriások játszották világszínvonalon. Honthy Hanna, Feleki Kamill... Ilyen mezőny többé aligha lesz. Ahogyan a futballban is hiába várunk Fazekas Lászlóra, Göröcs Jánosra, Bene Ferencre vagy Kocsis Lajosra.

Kijárt a meccsekre?

Hajdanán még szép. Közben a szobámat az 1970-ben világbajnok brazil válogatott fotóival tapétáztam ki.

Ehhez képest teniszezik. Érthető, egészen jó keze van...

Mondjuk így: társasági teniszt játszom régi barátom, Rózsavölgyi Éva segítségével. (Rózsavölgyi 1975-ben, majd 1980-ban úgy lett bajnok, hogy a döntő játszmában 2:5-ről fordított Szabó Éva, aztán 3:5-ről Temesvári Andrea ellen – a szerző.)

A profi teniszben ki a legnagyobb?

Rafael Nadal. A mai futballban meg Cristiano Ronaldo.

S a dzsesszben ki volna Gerson, Rivellino, Tostao vagy Pelé?

Az én ízlésem szerint Kenny Barron, Bill Evans, Herbie Hancock, Bob James.

A fotóik kinn virítanak a falon?

A zenéjük a szívemben van. Ahogyan kislányom, a tizenöt éves Laura éneke is. A videóját több tízezren megnézték a közösségi hálón. Kalmusz Pali játékát pedig már, ki tudja, hányan hallották. Ő a doyen a jelenlegi Stúdióban. De az sem kevés, hogy 1994 óta magam is rendszeresen helyet kapok a kezdő tizenegyben.