Svédország;Törökország;Finnország;párbeszéd;NATO-csatlakozás;

- Törökország konkrét lépéseket vár a stockholmi kormánytól a „terrorizmussal” szemben, hogy támogassa a svéd NATO-csatlakozást

Recep Tayyip Erdogan török elnök Magdalena Andersson svéd miniszterelnökön kívül Sauli Niinistö finn elnökkel is beszélt. Utóbbi beszámolója szerint folytatódnak az egyeztetések.

Ankara elvárja, hogy Svédország tegyen konkrét lépéseket a terrorszervezetekkel kapcsolatos török aggályok miatt – közölte Recep Tayyip Erdogan török elnök Magdalena Andersson svéd miniszterelnökkel.

Eközben Sauli Niinistö finn elnök Twitter-bejegyzésében tudatta, hogy „nyílt és közvetlen” telefonbeszélgetést folytatott a török elnökkel, akinek elmondta, hogy NATO-szövetségesként Finnország és Törökország elkötelezi magát egymás biztonsága mellett, ami kapcsolatuk erősödéséhez vezet. Hozzátette: Finnország minden formájában és megnyilvánulásában elítéli a terrorizmust. Mint írta, „Folytatódik a szoros párbeszéd”.

Ankara szerint Stockholm és Helsinki menedéket nyújt a Törökország által terrorszervezetnek tartott csoportok, név szerint a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) tagjainak és az Ankara által a 2016-os törökországi puccskísérlet megszervezésével vádolt Fethullah Gülen követőinek.

A török elnök a svéd kormányfővel folytatott telefonbeszélgetés során kijelentette, hogy ezenkívül fel kell oldani a Törökországgal szembeni fegyverembargót, amelyet 2019-ben, szíriai beavatkozását követően vezettek be.

Korábban Boris Johnson brit miniszterelnök győzködte Erdogant a Svédországgal és Finnországgal való együttműködésről.

Svédország és Finnország a héten nyújtotta be NATO-csatlakozási kérelmét, Törökország azonban jelezte, hogy nem támogatja tagságukat. Erdogan állítása szerint mindkét ország parlamentjeiben „terroristák is ülnek”, Svédországot pedig a hét elején egyenesen terrorista szervezetek „keltetőjének” nevezte.

Éppen miniszterelnök volt, amikor az  egyik szövetségese szakított vele. Bosszúból leromboltatta a házát.