Ökológiai katasztrófát eredményezett az a vasszennyeződés, amely hónapok óta sújtja a Sajó folyót. Alsósajóban, ahol a bezárt Siderit vasércbánya található, kétségbe vannak esve a helyiek - írja a Euronews.
Lapunk még márciusban írt arról, hogy átlagosan körülbelül 2,4 tonna szennyeződés ömlik a Sajóba minden egyes nap, Orosz Örs Nyitra megyei képviselő akkor arról számolt be, hogy a folyóban már februárban 187-szer több arzént mértek, mint amennyi megengedett lenne.
Az Új Szó cikkében közzétett egy segélykérő petíciót, amely szerint
mintegy 4,2 tonna vasat, 38 tonna szulfátot, 1,7 tonna cinket, fél tonna mangánt és 5 kilogramm arzént tartalmaz az a mintegy másfél millió liter szennyezett víz, amely a folyóba kerül minden egyes nap.
Ennek következtében a Sajóban lévő állat- és növényvilág hatalmas károkat szenvedett, és bár a vizsgálatok eredményei már februárban ismertek voltak, az illetékes szervek nem tettek semmi érdemit a pusztítás megfékezéséért.
A Rudné Bane bányásztársaság igazgatója, Peter Zitnan azt közölte, hogy a cég ismeretlen tettes ellen büntetőfeljelentést tett, s hozzátette, közbeszerzési eljárást készítenek elő egy olyan eljárásra, amely során a bánya magasabb szintjeiből szennyezetlen vizet engednének közvetlenül a folyóba.
A magyar oldalra érve a magyar vízügyi hatóság rendszeresen vesz vízmintát a folyóból, elviekben ott már csak alkalmanként vesz barnás színt a Sajó, így a szennyezés Magyarországon még nem olyan mértékű, hogy jelentős halpusztulást eredményezett volna.
A szlovák gazdasági minisztérium közölte, hogy május 13-án felszólította Rudne Bane-t, hogy biztosítsák, ne áramoljon a szennyezett víz a bánya mélyebb részeibe, és arra kérte a pénzügyminisztériumot, hogy 200 ezer eurót bocsásson rendelkezésre a helyzet enyhítése érdekében, hozzátéve ugyanakkor, hogy álláspontjuk a bányavállalat szerint nem felelős az elmúlt tíz évben kialakult állapotokért.
Magyarországon Orbán Balázs, Orbán Viktor miniszterelnök politikai igazgatója a parlamentben arról beszélt, hogy a szennyezett víz ökológiai katasztrófát okozott a folyó szlovákiai részén, de együttműködnek a szlovák hatóságokkal a helyzet kezelése érdekében.
Az Új Szó által közzétett petíció azonban kiemeli, tiltakoznak a szlovák kormány vérlázító tétlensége ellen, szerintük az illetékes szervek lassan száz napja ölbe tett kézzel ülnek és sajtóhíreket fogalmazgatnak arról, hogy keresik a megoldást, mindezeket viszont tettek nem követik. Ezért az Orosz Örs által vezetett petíciós bizottság azonnali cselekvést sürget.