;

Zeneakadémia;

- Világsztárok a Zeneakadémián

A járványhelyzet megszűnésével a sajtótájékoztatók is egyre inkább visszaköltöznek a valóságos terekbe, és a programok összeállítása is úgy tűnik, kompromisszumoktól mentes. 

A tegnapi zeneakadémiai sajtóeseményen azokról a közeljövőben már remélhetőleg mindenképpen megvalósuló eseményekről kaptunk tájékoztatást, amelyek valamilyen módon - leginkább nyilvánvalóan a páratlan Nagyterem révén - kötődnek a magyar zeneoktatás legmagasabb szintű központjához. Május 30., amely Kocsis Zoltán születésnapja - ez évben a 70.-et ünnepelhetnénk -, tavaly óta a Magyar Klasszikus Zene Napja.

Természetesen hangversennyel emlékezik a Nemzeti Filharmonikusok és az intézmény a zeneszerző-zongorista-karmesterre, aki a tehetséggondozást is szívügyének tartotta. Megszólal Oliver von Dohnányi vezényletével Dohnányi, Bartók, Kodály műve és egy fiatal magyar zeneszerző, Dragony Tímea kompozíciója is. A naphoz kapcsolódóan különböző időpontokban több vidéki zenekar és zenei együttes is koncertet ad, amelyen új magyar darabok is elhangzanak. A tehetséggondozás jegyében folytatódik a szintén tavaly indult Mesterjáték elnevezésű együttműködés a Liszt Ferenc Kamarazenekar és a Zeneakadémia közözött, eddig az együttes 25 hallgatónak biztosított lehetőséget, hogy itthon és külföldön világhírű zenészekkel játszhassanak.

Ligeti György 2023-ban lenne 100 éves, a tiszteletére rendezett hangversenyeken nem csak az ő művei, hanem új kompozíciók is elhangzanak, bemutatva a 20. század egyik legjelentősebb alkotójának élő örökségét. Szeptemberben pedig megmérettetnek a Marton Éva Nemzetközi Énekverseny résztvevői: az előzetes válogatás után személyesen várhatóan 79-en fognak megjelenni. A különféle sorozatokban fellépő világhírű, kiváló művészek hosszú sora a maga teljességében aligha idézhető ide. Köztük van Julia Lezsnyeva, aki a Velencei Barokk Zenekarral érkezik, Fenyő László csellista, Baráti Kristóf hegedűs, Rudolf Buchbinder zongorista, Martin Haselböck orgonista, de jön a Wiener Sängerknaben is. Mint mindig, ebben az évadban is kiemelt szerepet kap a kamarazene az orosz Nyikolaj Luganszkij és az ukrán Maxim Rysanov valamint Mitsuko Uchida és Magdalena Kožená párosa emelhető ki hirtelenjében a fellépő formációk közül. Idén 15 éves a Népzene Tanszék, a népzene is három koncerttel jelentkezik a Nagyteremben, és természetesen helyet kap a dzsessz is, a Solti teremben négy koncertre kerül sor a Zeneakadémia 2022-2023-as évadában. 

A svéd Ruben Östlund kapitalizmus-kritikájával megosztotta, a lengyel Jerzy Skolimowski pedig egy szamárral nemes egyszerűséggel letaglózta Cannes-t.