Az ország teherbíró képességéhez mérten megtörténik a pedagógusbér-emelés – jelentette ki a miniszterelnök-helyettes. Semjén Zsolt szavaiban visszaköszön az a tipikus kormányzati szöveg, amit jellemzően akkor vetnek be, ha meg kell indokolni, melyik társadalmi csoportnak nem jár éppen fizetésemelés.
Lassan egy évtizede visszatérően állítja a kabinet: elindultunk a növekedés útján, lám, milyen jók a gazdaság számai. Legutóbb is 8,2 százalékkal emelkedett a GDP. Ezt fel is vetettem Semjén Zsoltnak, aki azt felelte, a GDP egy dolog, de ott van az EU elhibázott energiapolitikája, és különben is: óriási gazdasági bizonytalanság van, a rendelkezésre álló pénzeszközöknek prioritása van és végessége.
Világos szavak, amelyekből mindenki érthet. Egyelőre nem lesz emelés. A varázsszó: az ország teherbíró képessége. Ami még mindig jobban hangzik, mint Kövér László érvelése. A házelnök szerint "a megfelelő, minimális mértékben" kell emelni a pedagógusbéreket, mivel nagyon sok fiatal elmegy inkább mást csinálni, mint hogy iskolában próbáljon veszkődni a gyerekekkel.
A miniszterelnök-helyettes még megjegyezte, a tanárok szempontjait a magyar kormány mindig is figyelembe vette. Sajnos tovább nem kérdezhettem, pedig kíváncsi lennék, akkor történt-e ez, amikor a koronavírusra hivatkozva lényegében elvették tőlük a sztrájk lehetőségét. Vagy akkor, amikor Pintér Sándor arról beszélt bizottsági meghallgatásán, hogy a tanároknak többet kellene tenni a megbecsülésükért.
A cinikus, lekezelő nyilatkozatok nem éppen a partneri viszony üzenetét sugározzák. De ha majd a belső mérések azt mutatják, politikailag problémát jelenthet a bérrendezés hiánya, akkor minden bizonnyal „hirtelen” jobb lesz az ország teherbíró képessége. Addig ezt az idegőrlő játékot játsszák a tanárok egzisztenciájával. Amíg még marad közülük egy is az iskolákban.