költségvetési hiány;kiigazítás;különadó;

2022-05-27 06:00:00

Hazugságadó

Hát elkezdődött... Mármint a költségvetés kiigazítása, a nemmegszorítások kora, elvégre olyat ők nem ismernek. A kormányfő szerda este bejelentette, hogy különadót vetnek ki több ágazatra. A miniszterelnök nem az év eleji otromba, 2000 milliárd forintos választási pénzszórással, hanem az ukrán háborúval, a szankciókkal és az emelkedő inflációval magyarázta a cégek megsarcolását. Ha nem jött volna háború, persze akkor is kiigazításra lett volna szükség: talán nem 2000 milliárdos megszorításra, de Orbánék akkor is behúzták volna féket.

Első hallásra persze nagyon jól hangzik, hogy fizessenek a multik, a bankok, a biztosítók – no de ők miből élnek? A piacról, a fogyasztókból. Vagyis végül így is a lakosság fizet. Teljesen mértékben nem áll meg az az érvelés sem, hogy a csúnya multiknak keletkezne extraprofitjuk az inflációból, az emelkedő kamatokból. Ugyanis két cég van ma Magyarországon, ahol az emelkedő energiaárak extraprofitot eredményeznek: az állami tulajdonú Paks, ahol még a 2-3 éve vásárolt uránkapszulákkal fűtenek, és a fideszes alapítványok résztulajdonában lévő Mol, amely a véres orosz olajból tesz szert extraprofitra. A bankok nem igazán nyertek eddig az emelkedő kamatkörnyezeten, inkább hatalmasat buktak - de majd alkalmazkodnak. A légitársaságok vaskosan veszteségesek a covid miatt, az élelmiszerláncok pedig küzdenek az ársapkákkal.

Az egész világgazdaság szenved, de ilyen böszmeséget, hogy az év elején túlköltekezik, mintha nem lenne holnap, nagyon régóta egyetlen más kormány sem csinált.

A most bejelentett adóemelések lehűtik a növekedést. Lassulnak a beruházások, rontják a magyar gazdaság megítélését és növelik az inflációt. De ez csak az első lépés: nemcsak a bevételeket kell növelni, hanem a kiadásokat is csökkenteni. Most legalább két szűk esztendő jön magas inflációval, csökkenő reálbérekkel, stagnáló gazdasággal. Erre kell felkészülni.