Az okok összetettek: egyrészt a túlpörgetett gazdaság, a költségvetési pénzszórás miatt erőteljesen megnőtt az első negyedévben a fogyasztás és a beruházás, ami növelte az importot. Ugyancsak növeli az importot a cserearányromlás, vagyis az import nyersanyagok (kőolaj) és energiaárak emelkedése, valamint a forint leértékelődése. A forint az euróhoz képest 0,9, a dollárhoz viszonyítva 8,3 százalékkal gyengült, ez utóbbi különösen azért fájdalmas, mert az energiahordozók árát általában dollárban számolják el. Eközben a kivitel közel sem nőtt oly mértékben, mint a behozatal.
Ezek eredőjeként az első negyedévben a kivitel volumene mindössze fél százalékponttal nőtt az előző évhez képest, miközben a behozatal 6,2 százalékkal volt magasabb. Így egy év alatt a külkereskedelmi mérleg egyenlege 3,7 milliárd euróval romlott, vagyis míg egy évvel ezelőtt 2,6 milliárd euró volt az aktívum, addig most 1,1 milliárd a deficit. A külkereskedelem hiánya a folyó fizetési mérleget rontja, így végső soron a külső adósságot növeli.
Különösen gyászos volt a március, amikor egyetlen hónap alatt 708 millió euróval romlott a mérleg, ez az 1999-es adatgyűjtés óta a legmagasabb egyhavi hiány - írta a Portfolio.hu. Csak márciusban az export értéke euróban kifejezve 8,8, az importé 25 százalékkal nőtt. A kiviteli adatok mögött még mindig az autóipar gyengélkedése keresendő: az autóexport mintegy negyedével maradt el a tavalyitól, s kimértékben csökkent az élelmiszeripari export is. Ezzel szemben importoldalon látványosan nőtt a feldolgozott termékek behozatala, ez utóbbi összefüggésben lehet az első negyedévben tapasztalt fogyasztási és beruházási boommal.