– A helyreállítási terv elfogadása összefügg az igazságszolgáltatás függetlenségéhez kapcsolódó egyértelmű lengyel kötelezettségvállalásokkal. Ezeket a vállalásokat teljesíteni kell, mielőtt bármilyen kifizetésre sor kerülhet – mondta Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök Varsóban, miután átadta a lengyel vezetőknek a Brüsszelben jóváhagyott tervet.
Lengyelország tavaly májusban nyújtotta be pályázatát a 36 milliárd eurós vissza nem térítendő támogatás és hitel lehívására az EU járvány idején felállított helyreállítási és rugalmassági alapjából. Elfogadását sokáig hátráltatta, hogy a varsói törvényhozás olyan jogszabályokat hozott, amelyek a brüsszeli döntéshozók szerint aláássák az igazságszolgáltatás függetlenségét. Az Európai Bizottság végül három feltételt szabott a program jóváhagyására: fel kell oszlatni a bírák fegyelmezésére létrehozott kamarát, át kell alakítani a fegyelmi rendszert és vissza kell helyezni állásukba a törvénytelenül elbocsátott bírákat.
A kompromisszum elérése érdekében Andrzej Duda lengyel elnök néhány hónappal ezelőtt törvényjavaslatot terjesztett elő a fegyelmi kamara megszüntetéséről, amelyet a parlament még mindig tárgyal. Több jogi szakértő azonban kozmetikai változtatásnak minősíti az államfői előterjesztést, többen pedig azért bírálják von der Leyenéket, mert a sürgetett jogszabályok életbe lépése előtt adtak zöld utat a helyreállítási pályázatnak. Az Európai Bizottság szerdai ülésén két alelnök – Frans Timmermans és Marghrete Vestager – a lengyel terv elfogadása ellen szavazott, három távollévő biztos pedig levélben adott hangot fenntartásainak.
A bizottsági elnök Varsóban leszögezte: a lengyelek csak akkor juthatnak forrásokhoz a helyreállítási alapból, ha a szejm elfogadja a vonatkozó törvényt, és az minden szempontból megfelel a megállapodásban rögzített feltételeknek. – Lengyelországnak 2023. végéig be kell mutatnia, hogy minden, törvénytelenül elbocsátott bírát visszahelyezett a tisztségébe –közölte.
Brüsszeli vélekedések szerint a bizottsági jóváhagyás összefügg azzal, hogy Varsó az ukrán menekültek legfőbb menedékhelye és az orosz agresszió leghangosabb kritikusa Európában.
Mateusz Morawiecki miniszterelnök az Ursula von der Leyennel tartott sajtótájékoztatón azt mondta: az ellenzék volt az, amely meggyőzte az uniós intézményeket arról, hogy Lengyelországban sérül a jogállamiság. Szavai azt sejtetik, hogy a kilátásba helyezett támogatás folyósítása nem lesz zökkenőmentes.