;

II. Erzsébet királynő;platina jubileum;

- A felülmúlhatatlan királynő

Még az időjárás is kegyeibe fogadta a soha vissza nem térő alkalom, II. Erzsébet trónra lépése 70. évfordulójának megünneplését.

Csodálatosabban aligha indulhatott volna a platina jubileum négynapos ünnepségsorozata, mint a több tízezres tömeggel a háttérben megrendezett Trooping of the Colour katonai parádé, melyet utoljára 2019 nyarán tartottak, akkor még II. Erzsébet jelenlétében. A királynő ezúttal nagyrészt a több csatornán is sugárzott élő tévéközvetítésből követte az eseményeket, majd a lovas felvonulás végén unokatestvére, a kenti herceg oldalán fogadta a Buckingham-palota erkélyén a neki járó tiszteletadást.

Később a királyi család dolgozó tagjai és azok gyermekei és unokái a remek formát mutató uralkodó két oldalán elhelyezkedve nézték végig ugyanarról az ikonikus helyszínről a pazar légiparádét, melyen értelemszerűen hetven repülőgép vett részt. A végére maradt, legendás Red Arrows alakulat bemutatóját megelőzve egy katonai repülőgép csapat tökéletes 70-est formálva süvített át az égbolton, füle befogására kényszerítve Louis-t, Vilmos és Katalin cambridge-i hercegpár legkisebb gyermekét, aki majdhogynem "ellopta a reflektorfényt" a bottal közlekedő, de őszinte örömmel mosolygó, mint mindig, tökéletes eleganciában, krémszínű szegéllyel díszített világoskék kabátban megjelenő dédnagymamájától.

A II. Erzsébet üdvözlésére a Trafalgar-téren, a Mallon, a Horse Guards Parade-en, a Whitehall-on összegyűlt, majd a Buckingham-palota elé tömörülő britek és turisták ritka "jó" tömegnek bizonyultak, mindenki mosolygott, fegyelmezett, lelkes és vidám volt. A hangulatot meghatározta, hogy mindenki tudta, legalábbis az életünkben soha vissza nem térő alkalomról volt szó. A királynőt még a köztársaságpártiak is elfogadják, amíg ő ül a trónon, legalábbis Nagy-Britanniában és Észak-Írországban nincs veszélyben a monarchia. A Buckingham-palota csütörtök esti közleménye azután leforrázta a kedélyeket. A kommüniké szerint a királynő "nagyon élvezte a csütörtöki katonai és légi parádét, de bizonyos kényelmetlenséget érzett. Figyelembe véve az utazást a Szent Pál székesegyházba, valamint a Nemzeti Hálaadó Istentisztelettel kapcsolatos elkerülhetetlen feladatokat, Őfelsége nagyon vonakodva úgy döntött, hogy nem vesz ezen részt. Az uralkodó jelen volt a windsori kastélyban csütörtök esti fáklyagyújtó ünnepségen és köszönetét fejezi ki mindazoknak, akik emlékezetes eseménnyé emelték a parádét". A visszavonulás megerősítette a közvélemény számára a tényt, hogy a rendkívül fegyelmezett királynő nem egészen a maga ura, 96 éves korával járó tünetek miatt nem lehet készpénznek venni előre tervezett eseményeken való megjelenését. Amit viszont az udvar nem győz eleget hangsúlyozni, a királynő semmit nem vesztett érdeklődéséből az ország ügyei iránt és napi alkotmányos feladatainak rendre eleget tesz.

II. Erzsébet egyik legnagyobb vívmányának számít, hogy az állandóságot, megbízhatóságot képviseli a világtörténelem legnagyobb változásai közepette. Ugyanakkor mindig is fogékony volt az újításokra, kezdve azzal, hogy 1953. júniusában beengedte a tévékamerákat a koronázási ünnepségre, ami akkor ugyanolyan forradalmi lépés volt, mint amikor nagyapja V. György elsajátította a rádiózás művészetét. Gyakran emlegetik II. Erzsébet erényei között alkalmazkodási képességét. Ezen a téren látványos fordulatot produkált, amikor 1997. augusztus 31-e, Diana walesi hercegnő párizsi halálos autóbalesete után napokig sem ő, sem Vilmos és Harry nem mutatkozott a nyilvánosság előtt és nem utazott a skóciai Balmoralból Londonba. Ám amikor Tony Blair kormányfő meggyőzte, hogy az ország a monarchia elleni felkelés küszöbére jutott, mindannyian visszautaztak, sőt érzelmeket mutatva megtekintették a Buckingham-palota kerítése előtt elhelyezett csokrokat és üzeneteket, majd a temetés napján a királynő fejet emelt egykori menye áthaladó koporsója előtt. A kérlelhetetlen valóság elfogadásának látványos jele volt a trónra lépés tényleges évfordulóján, február 6-án kibocsátott üzenete, melyben kimondta, az a kívánsága, hogy amikor eljön az idő, Kamilla, Cornwall hercegnéje felvehesse a királyné címét.

Ahogy Boris Johnson nem, úgy a királynő "jól jött ki a Covidból". Alattvalói, meghökkentő 24 millió tévénéző, nagyra értékelte a járvány csúcspontján elhangzott üzenetét. Miután ritkán szólal meg karácsonyi üdvözletén kívül, - ez volt akkor 68 éves uralma során az ötödik alkalom, - nagyot szólt, amikor megköszönte az embereknek, hogy otthon maradtak és megdicsérte azokat, akik segítséget nyújtottak másoknak. Különösen megérintette az embereket a befejezés, annak ígérete, hogy "még fogunk találkozni", ami egyenes idézet volt a háborús "sweetheart", Vera Lynn háborús dalából, a "We'll Meet Again"- ből.

Amit az emberek most leginkább várnak II. Erzsébettől, az a Windsor-ház rendbetétele. A szexuális zaklatás gyanújába keveredett András herceg mellett Harry és Meghan kirívó akciói is megrendítették a "Cég" iránti bizalmat. A yorki herceg mellesleg "nagy szívességet" tett az udvarnak, amikor a jubilumi ünnepségek első napján elkapta a Covidot, ami távol tartja a rendezvényektől.

Az USA-ban mindennaposak a lövöldözések, amelyek akár több tucat halálos áldozattal is járnak. Egy volt iparági szereplő szerint ez az elmúlt tizenöt év tudatos fegyverpiaci politikájának eredménye.