Oroszország;Magyarország;Románia;Lengyelország;Ukrajna;Vlagyimir Putyin;gabonaexport;Belarusz;

Vlagyimir Putyin szerint Ukrajna akár Magyarországon keresztül is exportálhatná a búzát, nem kell neki a Fekete-tenger

Az orosz elnök szerint a leglogikusabb megoldás az lenne, ha Belarusz területén keresztül juttatnák ki a búzát és a többi gabonafélét, ehhez azonban szükséges a Belarusszal szembeni szankciók feloldása. Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök jelezte, hogy készek elszállítani a gabonát a balti-tengeri kikötőkbe, de csak akkor, ha azok nyitva állnak a belarusz áruk előtt is.

Akár Magyarországon, Románián vagy Lengyelországon keresztül is ki lehetne juttatni a gabonát Ukrajnából – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök a Rosszija-1 orosz televíziós csatornának adott interjúban.

Az orosz elnök több lehetőséget is felvázolt a búza és a többi gabonaféle exportjára Ukrajnából, ezek között említette, hogy akár Magyarországon, Románián (a Dunán keresztül is) és Lengyelországon keresztül lehetne kivinni az ukrán gabonát. Lengyelországgal kapcsolatban megjegyezte, hogy

„ott vannak bizonyos műszaki jellegű problémák, mert a (vasúti) pályák eltérőek, meg kell változtatni a vasúti kocsik forgóvázait. Ez azonban csupán néhány órás művelet, és kész.”

Ukrajna a világ egyik legnagyobb gabonaexportőre. Silóiban a 101 napja tartó háború miatt több mint 20 millió tonna búza vesztegel, és félő, hogy ha nem jut ki, akkor a világ több országában élelmiszerválság fog kitörni.

Vlagyimir Putyin szerint a leglogikusabb megoldás az lenne, ha Belaruszon keresztül juttatnák ki a gabonát, ehhez azonban az kell, hogy feloldják a Belarusszal szembeni szankciókat. Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök hivatalának tájékoztatása szerint az államfő az António Guterres ENSZ-főtitkárral pénteken folytatott telefonbeszélgetése során közölte, készek arra, hogy Belarusz területén keresztül eljuttassák a balti-tengeri kikötőkbe az ukrán búzát. Kijelentette azonban, hogy ennek feltételeként a Németországhoz, Lengyelországhoz, a balti országokhoz és Oroszországhoz tartozó balti-tengeri kikötőknek nyitva kell állniuk a belarusz áruk előtt. Lukasenka egyben tárgyalásokat szorgalmazott Belarusz, Ukrajna és a balti országok között az ügy érdekében.

Vlagyimir Putyin egy másik lehetőség gyanánt elmondta, hogy Oroszország bármilyen előfeltétel nélkül meg tudja szervezni a gabona exportját az ellenőrzése alatt álló ukrajnai kikötőkből, például Bergyanszkból és Mariupolból. – Biztosítjuk a békés átjárást, szavatoljuk a biztonságos megközelítést ezekhez a kikötőkhöz, biztosítjuk a külföldi hajók bejutását és közlekedésüket az Azovi- és Fekete-tengeren keresztül” – jelentette ki.

Az orosz elnök „blöffnek” nevezte azokat az állításokat, amelyek szerint Oroszország megakadályozza, hogy kivigyék a gabonát az ukrajnai kikötőkből. Mint mondta, a Kreml kész szavatolni a gabona akadálytalan kivitelét az ukrajnai kikötőkből abban az esetben, ha Ukrajna „eltávolítja az aknákat a tengerből, és ígéretet tesz arra, hogy nem használja fel az aknamentesítési folyamatot arra, hogy támadásokat hajtson végre a tengerről”.

Vlagyimir Putyin egyúttal úgy vélekedett, hogy a problémák a globális élelmiszerpiacon már 2020 februárjában megjelentek, az energiaválság okai pedig a „Nyugat rövidlátó politikájában” keresendőek.