Törvénymódosító javaslatot nyújtott be a parlamentnek Tóth Bertalan, az MSZP társelnöke és frakcióvezetője arról, hogy a pedagógusok bérét igazítsák a miniszterelnök fizetéséhez.
„A Fidesz-kormány Kövér László parlamenti elnök fizetéséhez akarja igazítani a miniszterelnök keresetét: most másfélmillió forintot keres, de havi három és félmilliót szeretne. Nyilván ezzel is alá akarják támasztani azt a képet, hogy Orbán Viktor független az ország leggazdagabb gázszerelőjétől és közpénzekből "saját lábra állított" családjától. Hiteles kísérlet…”
- jelezte Facebook-bejegyzésében az ellenzéki politikus.
Tóth Bertalan szerint természetesen fontos, hogy a miniszterelnök olyan illetményben részesüljön, amely biztosítja számára a külső befolyástól mentes, a közjó érdekében történő munkavégzés feltételeit.
A Fidesz és a KDNP politikusai pedig el fogják dönteni, hogy ez Orbán Viktor esetében fennáll-e vagy sem, etikus-e vagy sem, a családi háttere indokolja-e a fizetésének a 233%-os emelését vagy sem.
„Ennél azonban fontosabbnak tartom, hogy a jövő generációk oktatásában és nevelésében kulcsszerepet betöltő pedagógusok is részesüljenek a biztos megélhetésben, és a fizetésük minél inkább kifejezze a társadalomban betöltött szerepük fontosságát, elismertségét” - hangzik a Facebook-bejegyzés.
Az MSZP-s politikus ezért törvénymódosító javaslatot nyújtott be arról, hogy kössék a pedagógusok bérét a házelnök vagy a miniszterelnök fizetéséhez. Mint írja, egy pályakezdő tanár fizetése ma a házelnöki fizetés 9 százaléka, vagyis bruttó 312 000 forint. „Méltatlan és elfogadhatatlan, hogy a Fidesz-kormány magára hagyja a pedagógusokat, nem biztosítja számukra a tisztességes megélhetés feltételeit, és nem becsüli meg őket” - fogalmaz a politikus.
A törvénymódosító javaslat értelmében a miniszterelnök és a házelnök fizetése nem haladhatja meg a kezdő tanári fizetés 6,67-szeresét, vagyis ez utóbbinak minden esetben el kellene érnie a miniszterelnöki fizetés legalább 15 százalékát, ami számszerűsítve bruttó 533.142 forint.
Május végén Mellár Tamás, a parlament gazdasági bizottságának alelnöke a Párbeszéd-frakció nevében olyan törvénymódosító javaslatot nyújtott be, amelynek értelmében 245 millió forintot vonnának el részben Paks 2-től, részben a rendkívüli kormányzati intézkedésekre szolgáló tartalékokból annak érdekében, hogy egyszeri egyösszegű juttatást biztosítsanak a közalkalmazottak, köztük a tanárok számára az infláció okozta megélhetési nehézségek csillapítása érdekében.