Ausztria;Vlagyimir Putyin;OMV;orosz gáz;

2022-06-09 19:48:00

Bűnbakká vált a volt OMV-vezér

A vele szemben elhangzott kifogásokból viszont egyre világosabban látni, hogy Bécs az ő személyében találta meg a bűnbakot amiatt, hogy az ország 80 százalékban függ az orosz gázszállításoktól. 

Nem hagyták jóvá az OMV részvényesek Rainer Seele vezérigazgató tevékenységét a 2021-es üzleti évről amelyről közgyűlésen most kellett dönteni. Már a hétvégi rendezvény előtt hallani lehetett, hogy a kisrészvényesek így fogják kifejezni elégedetlenségüket az osztrák energia óriás 2015-2021 közötti vezérigazgatójával szemben.

A jóváhagyás többnyire formális lépés, hiszen ha egy tőzsdei vállalkozás gazdálkodásával összefüggően utólag derülnek ki személyes hibák, tévedések, a felmentett felelőst utólag is elő lehet venni és vizsgálat alá vonni. Seelétől azonban nem csupán a kisrészvényesek vonták meg utólag a bizalmat, hanem az összes OMV-papírral rendelkezők 71 százaléka szavazott ellene nemmel, miközben az igazgatóság összes többi tagjának munkáját jóváhagyták.

A vele szemben elhangzott kifogásokból viszont egyre világosabban látni, hogy Bécs az ő személyében találta meg a bűnbakot amiatt, hogy az ország 80 százalékban függ az orosz gázszállításoktól. Ezt látszik megerősíteni a Die Presse című konzervatív napilap szerdai értesülése, amely szerint egy „baráti“ titkosszolgálat már 2015-ben figyelmeztette az energiavállalatot, óvakodjék kinevezésétől, a német menedzser ugyanis túl erősen kötődik Moszkvához, nagyon erős üzleti szálak kapcsolják hozzá. Sőt, azt állította ez a baráti titkosszolgálat, hogy az észak-német vezető ausztriai kinevezése orosz érdek, egyenesen Putyin támogatja, remélve, hogy az OMV-t hozzá láncolja Oroszországhoz.

A 2015-ben Ausztriában kormányzó nagykoalíció, tehát a kereszténydemokraták és a szociáldemokraták politikusai egyáltalán nem vették rossz néven Seele orosz kötődését. Tudtak is róla, hiszen az 1960-ban született Seele az OMV előtt a Wintershall nevű német óriáscégnél dolgozott, 2009-2015 között egészen a legmagasabb pozícióig vitte a ma a német energiagazdaság legnagyobb nyersolaj és földgáz termelőjénél. A Wintershall már a kilencvenes években szerződött a Gazprommal az orosz gáz értékesítéséről, 1993-ban közös vállalatot is alapítottak erre a célra, amely 2015-től maradéktalanul orosz tulajdonba került. Tudnivaló a Wintershallról, hogy társtulajdonosa a Gazprom  északi-áramlat vezetékének, az idén leállított Nord Stream2-nek.

Seele ausztriai kinevezése formálisan a cég felügyelőbizottsági elnökének döntése volt, de mögötte egyértelműen a politikusok határoztak. „A 2015-től végrehajtott oroszországi beruházások túlértékelték Oroszország szerepét, utólag megállapítva hibásak voltak. Ha csak azt a 2 milliárd eurós veszteséget említem, amit 2022 első negyedében le kellett írnunk, akkor indokolatlan minden további szépítgetési igyekezet“ - jelentette ki a közgyűlésen Mark Garrett, a felügyelőbizottság elnöke.

Bírálták Seelét azért is, mert a 2028-as lejárat elő sietve, már 2018-ban meghosszabbította 2040-ig a Gazprommal megkötött gázszállítási szerződést . Az egyezségből idő előtt nem lehet kiszállni, illetve akkor is fizetni kell 2040-ig az orosz gázért, ha azt lemondanák. (Ezek azok a megszorító feltételek, amelyek miatt Ausztria nem szeretne részt venni az Európai Unió tervezett gázszankciós programjában Oroszország ellen.)

Szóba került a közgyűlésen, hogy a német menedzser vezérigazgatósága idején jogtalan belső vizsgálatokat, megfigyeléseket rendszeresítettek az OMV munkatársai ellen. Felemlegették azt is, hogy Seele utasítására az osztrák cég 15 millió euróval szponzorálta Vlagyimir Putyin kedvenc futballcsapatát, a Zenit Szentpétervárt. Az ügyben, miként további vitatott lépések esetében is, folynak a vizsgálatok.

Az elemzők hangsúlyozzák, hogy Seele nem az egyedüli felelős, az osztrák politikai és üzleti élet több ismert személye is hosszú ideig tapsolt az oroszbarát energiapolitikának, gyakran egyértelműen pénzügyi előnyökért. Vélhetően ezzel függ össze, hogy kedden lemondott az osztrák állami vagyonügynökség, az ÖBAG felügyelőbizottságának elnöke a csak jövőre lejáró megbízatásáról. Helmut Kern 2019 óta töltötte be magas tisztségét, a vagyonügynökség az osztrák állam tulajdonában lévő 31,5 százalékos OMV-tulajdont felügyeli.