Disney;animáció;LMBTQI közösség;

- Meleg helyzet a Disney-nél

Tizennégy ázsiai és közel-keleti országban – többek között Szaúd-Arábiában, Kuvaitban és az Egyesült Arab Emirátusokban – betiltották a Pixar új animációs filmjének mozibemutatóit, mert az egyik jelenetben azonos nemű (női) szereplők csókolóznak. Iparági források szerint a Disney berkein belül is nagy a csata.

A Lightyearből, mely az egyik Toy Story-karakter, Buzz Lightyear előzménytörténetét mutatja be, eredetileg, belső döntés alapján majdnem kikerült az ominózus csókjelenet, de a Pixar dolgozói heves kritikákkal illették a Disney-t a lépés miatt, így azt végül visszahelyezték a kész filmbe. A Varietynek azt nyilatkozták a névtelenségük megtartását kérő, egykori Pixar-alkalmazottak, hogy a stúdió rengetegszer próbálta markánsabbá tenni animációs filmjei LMBTQ-tartalmait, de mindannyiszor akadályokba ütköztek. Így történt ez a 2021-es Luca esetében is, amelyben a főhősökkel összebarátkozó Giuliát szerették volna nem heteroszexuális lányként ábrázolni, de a Disney megvétózta ezt úgy, hogy feltette a kérdést: hogyan lehetne megoldani olyan módon, hogy ne kelljen egy barátnővel szerelmi kapcsolatba bonyolódnia Giuliának.

Az alapprobléma, hogy Bob Chapek, a Disney jelenlegi vezérigazgatója korábban a befektetőiknek, a dolgozóinak és nyilvánosan is azt hangoztatta, hogy ők, mint a szórakoztatóipar főszereplői úgy tudnak az LMBTQ-közösség jogaiért a leghatékonyabban harcolni, ha a témába vágó tartalmakat gyártanak. A Pixar alkalmazottai ezzel szemben úgy érzik, ez csak mellébeszélés és ködösítés, de a gyakorlatban éppen, hogy Chapek gátolja őket abban, hogy ilyen irányultságú animációs filmeket készítsenek. A botrány akkor kezdett kulminálódni, amikor kiderült, hogy Bob Chapek utasítására tetemes összegekkel támogatták a nyíltan melegellenes floridai republikánus kormányzó Ron DeSantis választási kampányát, mely igen kínos helyzetbe hozta a tolerancia és a másság mellett – sokak szerint tulajdonképpen csak elvileg – kiálló céget.

Nem mellékesen, nem csak a animáció terén került szembe egyes arab országokban a cenzorokkal neves filmes: Steven Spielberg rendezte West Side Story-t is feketelistázták, mivel Akárki karaktere állítólag túlságosan transzneműre sikerült. Ilyen esetekben az alkotók vagy megvágják a filmet, vagy büszkén vállalják a mű integritását. Steven Spielberg az utóbbi mellett döntött – itt is az alkotó oldal kerekedett felül a stúdiófejek felett. 

A Várkert Bazár lemondta, de a Ferencvárosi Önkormányzat megrendezte az Ukrajnáért szóló jótékonysági koncertet.