Akadtak, akik a bizalomvesztés jeleként értékelték, hogy Sztojka Attila neve hiányzott a kormánybiztosok május végén közzétett listájáról. Lapunk már akkor is úgy értesült, hogy ennek nem szabad túlzott jelentőséget tulajdonítani: ami késik, nem múlik. Valóban csak néhány hetet kellett várni Sztojka újbóli kinevezésére, az erről szóló határozat pénteken jelent meg a Magyar Közlönyben.
A Népszava több, titokban rögzített hangfelvételt ismertetett az év elején. Sztojka Attila, a roma kapcsolatokért felelős kormánybiztos, a Belügyminisztériumhoz tartozó Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság főigazgatója ezeken nagy vihart kavaró kijelentéseket tett. Szerződéseket kínált az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) „körön belül” lévő képviselőinek, akik a „jobboldalhoz, a Fideszhez kötődnek”, tehát a kormánypárti Lungo Drom politikusainak és szövetségeseiknek. Azzal riogatott, hogy ellenzéki győzelem esetén a romaügyet „vagy a Jobbik veszi át, vagy a melegek”.
A kormánybiztos a hangfelvételeken többször arra utalt, hogy BM-esként titkosszolgálati információk birtokában van. Egyik alkalommal így fogalmazott: „Azt azért nem kell ecsetelnem, hogy mivel a BM-ben vagyok, mindenkiről tudunk mindent. Amit még nem is gondolnátok: ki, mikor, mennyit, hogyan, mire. Mindent. Hozhattam volna ide nektek egy térképet, és megmutathattam volna, és a ti neveitek is rajta lettek volna. Mindenkiről mindent tudunk, a legapróbb részletekig.”
Pintér Sándor belügyminiszter azzal hárította el a kérdéseket, hogy Sztojka nem jogosult titkosszolgálati adatok megismerésére. A rendőrség – ahogyan arról a 444.hu beszámolt – úgy találta, hogy a kormánybiztos csak „előadói fogást, retorikai eszközt alkalmazott”, ezért megtagadta a nyomozást. Az adóhatóság viszont Hadházy Ákos ellenzéki képviselő beadványa nyomán eljárás indított ismeretlen tettes ellen költségvetési csalás és más bűncselekmény gyanúja miatt.
Sztojka Attila bekerült a tavasszal megalakult új Országgyűlésbe, a végképp kompromittálódott Farkas Flóriánt, a Lungo Drom elnökét váltotta. Parlamenti képviselővé válása már jelezte, hogy a botrány nem törte ketté politikai karrierjét, Orbán Viktor miniszterelnök szemében nem lett kegyvesztett.
Találkoztunk olyan magyarázattal is, hogy kormánybiztosi kinevezése feladat- és hatáskörének tisztázása miatt csúszott. Azzal ugyanis, hogy bekerült a parlamentbe, az összeférhetetlenségi szabályok miatt búcsút kellett mondania a BM-ben betöltött főigazgatói pozíciójától. Márpedig ennél a tisztségénél fogva komoly pénzek fölött rendelkezhetett.
A Magyar Közlönyben leírt feladatköre alapján nem lesz döntési helyzetben, de jelentős befolyással bírhat a támogatások elosztására: továbbra is részt vesz például annak a Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóságnak az irányításában (bármit jelentsen ez), amelynek főigazgatója volt. Amúgy a főigazgatóságot jelenleg megbízottként eddigi helyettese, Pájer László vezeti.
Sztojka Attilának kormánybiztosként több területen csak javaslattételi joga van, más esetben „végrehajtja a roma nemzetiségi civil szervezetek és a roma közösségeket támogató civil szervezetek támogatási rendszerének megújítására irányuló kormányzati döntéseket”.
Bár a kormánybiztos hangsúlyozta, hogy nem akar beleszólni az ORÖ működésébe, az említett hangfelvételek tanúsága szerint többször is szembement saját állításával: konkrét instrukciókat adott ugyanis a kormányhoz lojális roma képviselőknek, például arról, hogyan vegyék át a hatalmat a testületben.
Ismeretes, hogy Agócs Jánost, az ORÖ elnökét a tavaly novemberben tartott közgyűlésen hiába választották meg a parlamenti választáson induló roma nemzetiségi lista vezetőjévé, a Fidesznek nem tetsző eredményt az Alkotmánybíróság mondvacsinált indokkal megsemmisítette. Később már nem sikerült érvényes szavazást tartani, így Farkas Félix, a Lungo Drom (és a Fidesz) jelöltje is hoppon maradt. Agócs János lapunknak adott interjújában azt nyilatkozta, hogy volt egy négyszemközti beszélgetése Sztojka Attilával, „mikor is ő kijelentette, ha nem támogatom a jelöltjét, Farkas Félixet, akkor mindent elkövet annak érdekében, hogy ellehetetlenítsen”.
Agócs János arra kérte a miniszterelnököt, hogy mentse fel tisztségéből Sztojka Attilát. Mindezek fényében különösképpen pikáns, hogy az újból kinevezett kormánybiztosnak feladata szerint az ORÖ „törvényes működésének elősegítésében” is közre kell működnie.
Egészen röhejes indokkal utasította el a rendőrség a Sztojka Attila elleni nyomozást